Põllumehed alustasid sügiskünniga

Jõgevamaa põllumehed hindavad tingimusi tänavuse sügiskünni jaoks üsna sobivateks, sest maapind on muutunud kuivemaks. Varasemate aastatega võrreldes tuleb rohkem vaeva näha umbrohutõrjega.

Ühena esimestest maakonna põllumajandusettevõtetest alustas sügiskünniga Puurmani põllumajandusühistu. “Sügiskünd on kestnud juba peaaegu nädal. Künnitingimused on küllalt head, sest maad on juba oluliselt kuivanud. Oleme praeguseks kündnud ligi 120, vajadus oleks künda aga 800 hektarit. Künnitööd kestavad kindlasti kogu oktoobrikuu. Tegelikult oktoobris õige sügiskünd algabki,” ütles juhataja Arvi Kink. “Sügisel küntavatele põldudele külvame kevadel teravilja ja rapsi,” lisas ta. Kinki sõnul tehakse praegu Puurmani põllumajandusühistus ka rullisilo.

Neljapäeval kavatsetakse sügiskünniga alustada Jõgeva valla aktsiaseltsis Perevara. “Meil on üks ader ja sügiskündi kavatseme teha üle 400 hektari. Kevadel paneme küntud põldudele kasvama rapsi ja herne,” rääkis taimekasvatusjuht Kalle Kivirüüt. “Künda on normaalne. Liigniiskus on maapinnast kadunud. Vaeva tuleb näha aga umbrohutõrjega, sest põldudel on rohkem umbrohtu kui tavaliselt,” lausus ta.

“Kõigepealt künname maad, kuhu külvame taliviljad. Osadel maadel ootab sügiskünd veel ees. Põllud on praegu kuivad, aga kaua see nii püsib, ei tea. Varsti võib uuesti sadama hakata. Arvestades seda tuleks sügiskünniga kiirustada,” märkis Sadala lähedal Ookatku külas tegutseva Miku talu peremees Sulev Tutt.

Mällikvere põllumajandusühistus valmistatakse praegu sügiskünniks ette atra. “Erilist remonti adrale tegema ei pea. Väljavahetamist vajavad mõned kulunud osad,” ütles juhataja Meelis Kaljuste. Tema sõnul plaanitakse sügisel künda 400-500 hektarit. “Küntav maa oli hiljuti üsna niiske, kuid nüüdseks juba võrdlemisi tahenenud. Mitu nädalat on ilm kuiv püsinud,” märkis põllumajandusettevõtja.

“Masinakütuse hinnad on praegu küllalt soodsad ja ulatuvad 50-60 eurosendini liitri eest. Möödunudaastased hindad olid 80-90 senti,” lisas Kaljuste.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus