Poliitreklaami piirangud koguvad toetust

Muidugi võib alati öelda, et need armid ja kortsud võib rahaga, krohviga või meigiga kinni katta, aga nii ei ole aus ega ilus. Suured pildid ja suured lubadused kõlavad väga hästi kokku ja kes annavad ühtesid, need tahavad näidata ka teisi.
 
Tänavareklaami tuleb piirata
Valimiste eel ja eriti valimiste järel peeti väga oluliseks valimisreklaami piiramist. Üks kõige rohkem kriitikat saanud reklaamivaldkond oli visuaalne ehk tänavreklaam. Seda lubasid piirata kõik. Selle piiramist nõudis president ja nõudsid ka erakondade juhid.

Nüüd on Isamaaliit ja meie toetajad astumas konkreetseid samme sellise reklaami piiramiseks juba sellesuvistest valimistest alates.

Res Publica kompleksse lahendamise lubadus on muidugi õhus, aga selle lubaduse järgi piirataks poliitkampaaniate maht 30 miljoni krooniga. Eelmisi valimisi vaadates on see järjekordne populism ja absurd – kõige suurema kampaaniaga Keskerakond oma 20 miljoni krooniga ei suutnud sellele pakutavale laele lähedalegi jõuda. Suured lubadused, suured pildid!

Sisuliselt ei ole ühtegi teist eelnõu välireklaami piiramiseks esitatud. Isamaaliidu ettepanekud piiravad välireklaami plakatite suurust ühe ruutmeetriga, annavad võrdse võimaluse valimisreklaami tasuta edastamiseks avalik-õiguslikus ringhäälingus ning piiravad erakonna valimisreklaami kulusid kampaaniaperioodil nelja miljoni krooniga. Samuti loob Isamaaliidu eelnõu mehhanismi valimisreklaami alase tegevuse kontrollimiseks ja rikkumiste puhul sanktsioonide rakendamiseks. Sellega lõpeks valimisreklaami alal valitsev anarhia ja kõrvalehiilimine reklaamiseadusega sätestatud piirangutest.

“Kuld ja kard” saab päitsed pähe

Poliitreklaami piiramise seisukohta õigustab ka avalik arvamus.. Avalik arvamus on toitu saanud poliitikute endi lubadustest asjaga tegelda ja järgmisteks kordadeks niisugune arutu rahva rahaga priiskamine ära lõpetada. Nii, nagu mitmed küsitlused, on ka Päevalehe oma tõestanud, et 30-miljoniline piirang, mida valitsus lubab, ei ole inimeste arvates tegelikult piirang. Piiranguks muutuks asi siis, kui numbrid oleksid palju väiksemad.

Reaalseid piiranguid Isamaaliit välja pakubki. Meil on hea meel, et algselt Riigikogu põhiseaduskomisjonis vastuseisu leidnud eelnõu hakkab vaikselt toetust koguma. Vastupidiselt komisjoni seisukohale läbisid poliitreklaami piiravad eelnõud Riigikogus esimese lugemise. Isamaaliit loodab, et seni piiranguteta laiutanud poliitreklaam saab järgmisteks valimisteks päitsed pähe ja laseb valijatel rahulikult langetada oma otsus lubaduste sisu rahulikult kaaludes. Valik on lihtne – kas “kuld ja kard” või edasiviivad mõtted!

Tõnis Lukas,
Riigikogu liige, Isamaaliit

blog comments powered by Disqus