Poliitikute ja ettevõtjate meeskond käis Moskvas transiitkaubandust taaselustamas

Eesti poliitikute ja ettevõtjate delegatsioon viibis Moskvas kolmepäevasel messil TransRussia. Nii Eesti kui Venemaa ärisektori esindajad väljendasid valmisolekut transiitkaubanduse taaselustamiseks ja edendamiseks kahe riigi majandussuhtes.

Riigikogu majanduskomisjoni esimees Aivar Kokk märkis, et idee külastada messi TransRussia sai alguse poliitikute kohtumisest Ida-Virumaa transiidiettevõtjatega. “Tekkis mõte ettevõtjatest ja nende tegevust toetavatest poliitikutest majanduselu edendamiseks moodustada Team Estonia. Ühtlasi otsustasime osaleda ka Moskvas peetaval rahvusvahelisel transiidimessil Team Estoniana, et näidata meie ühtsust.”

Koka sõnul osalesid messil TransRussia riigid, kus raudteerööbaste laius on samasugune kui Venemaal. Eesti esindusel oli oma boks, mille väljapanek tunnistati parimaks. “Sisustasime boksi ilmekalt, sinna pääses igast küljest.”

Kohtumistel ja nõupidamistel selgus erinevate Vene ettevõtete suur huvi taastada transiidivedude korraldamine läbi Eesti, mis idanaabri majandustegelaste silmis on positiivse kuvandiga transiidimaa. Majanduslikku koostööd mõjutab asjaolu, et Euroopa Liit on seoses Krimmi poolsaare hõivamisega kehtestanud Venemaale sanktsioonid. Ka sellistes keerulistes olukordades on teatud võimalused kaubandussuhete arendamiseks, mida Soome, Läti ja Leedu on osanud edukalt ära kasutada. Näiteks kui 2016. aastal on Lätis vähenenud transiidiettevõtluse käive kaks protsenti, siis Eestis 26 protsenti. Kokku on viimase kümne aastaga Eesti transiidisektor kaotanud oma mahust üle nelja korra, mis teeb rahas ligi 350 miljonit eurot,” märkis riigikogu majanduskomisjoni esimees.

“Eesti-Vene kaubandussuhted on mõjutanud ka majandustegevust Jõgevamaal. Venemaale on eksporditud näiteks firmas E-Piim valmistatud juustu ja osaühingu Markilo sigu. Oli aeg, mil Imaverre viidud palki laaditi ümber Jõgeva raudteejaamas,” lisas ta.

Aivar Koka sõnul sai Moskvas teoks ka Eesti delegatsiooni kohtumine Vene Föderatsiooni transpordiministeeriumi aseministri Sergei Aristoviga. “Kõneaineks oli tolli- ja piirivalvetoimingute käivitamine Tallinna-Peterburi rongis. Leppisime kokku ka Venemaa transpordiministeeriumi delegatsiooni visiidis Eestisse.”

Riigikogu majanduskomisjonist osalesid messil TransRussia ka Dmitri Dmitrijev, Erki Savisaar ja Einar Vallbaum, delegatsiooni kuulusid ka riigiettevõtete Eesti Raudtee, Tallinna Sadam ja EVR Cargo esindajad.

“Pika aja tagant ulatasid poliitikud ettevõtjatele toetava käe, et ühiselt elavdada Eesti majandussektorit. See oli taaskord ukse avamine ja loodame, et sellest tuleb ka kasu Eesti majandusele,” ütles Kokk.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus