Põlevasse majja jäänud eakas mees hukkus

Neljapäeva varahommikul Palamuse vallas Praaklima külas toimunud majapõlengus hukkus eakas meesterahvas.

Häirekeskus sai tulekahjuteate neljapäeva hommikul kell 5.19.

Katus oli sisse kukkunud

Esimesena märkas all orus puude vahel kumavaid leeke mäepealses talus elav vanaproua Asta. Ta äratas väimehe, kes kutsus tuletõrje. Sündmuskohale sõitsid päästjad Jõgeva, Palamuse ja Tabivere komandodest ning Jõgeva operatiivkorrapidaja. Nende kohale saabumisel oli ühekorruseline palkmaja üleni leekides ning katus sisse kukkunud.

“Saime info, et majas võib olla inimene. Suitsusukeldujad sisenesid põlevasse majja, kuid vahelagede varisemise ja põlengu suure ulatuse tõttu polnud neil võimalik seal pikemat aega tegutseda. Kustutustööde käigus leidsime poole seitsme ajal põrandal lebava hukkunud meesterahva. Viimased tulekolded jõudsime kustutada 20 minutit enne kaheksat,” rääkis operatiivkorrapidaja Guido Kokk.  Kustutustöid raskendasid äärmiselt libe ja kitsas tee majani, tihe udu ning maja asukoht jäisel ja järsul mäenõlval. Põlengu tagajärjel hävis maja katus ja üks sein, allesjäänud osa ja maja sisustus sai väga suuri tule- ja veekahjustusi. Kaugemal aianurgas asuv saun ja kuur jäid tulest puutumata. Talu ainuke loom, suur ja sõbralik õuekoer Poiss vigastada ei saanud ning päästjate tööd ei seganud. Tulekahju täpne tekkepõhjus on veel uurimisel.

Hukkus 92-aastane mees

“Vello oleks mai alguses saanud 93. Suitsu ta ei teinud ja viina ei võtnud. Kui vahel võttiski veidi napsu, siis vaid seltskonnas, kuid mitte üksinda. Vellot tundsin juba Saadjärve MTJ-ajast, tema oli seal majandusjuhataja, mina aga traktori peal. Kaarepere sovhoosis oli ta ehitusmees, hiljem aga Raigastvere järvel elukutseline kalur. Nüüd oli ta jalust nii ära, et käis kahe kepi najal ega saanud talvel libedaga enam toastki välja. Nii ta üksipäini siin koos koeraga elas, kuid noored käisid teda ikka vaatamas ja süüa toomas. Enne jõule sai talle ports küttepuid toodud, osa halge sai ka laudaruumi pandud. No mine tea, äkki küttiski liiga kõvasti või kukkus mõni tukk  maha või juhtus elektriga midagi… Muud põhjust ei mõista ma küll arvata, suitsumees ta ju polnud. Kahju, väga kahju, et Vellol niimoodi läks. Ega siia Praaklima külla enam kuigi palju elamisi polegi jäänud: Mõistu ja Kalme talu veel on, Tiidu majast on vaid ait alles, Järve talu pole enam ammu, see lõhuti maha ja veeti ära. Nüüd hävitas tuli ka Leegi talu, nii et seegi küla on kadumas,” kurvastas Praaklima lähedal Sudistes elav Jaan Reino.

1979. aasta rahvaloenduse andmetel elas Palamuse valla Praaklima külas 56 ja 1989. aastal 48 inimest. 

Päästeameti andmetel hukkus mullu Eestis tulekahjudes 88, tunamullu 132 inimest. Jõgevamaal oli hukkunuid kaks, tunamullu seitse.

“Eestis on käesoleva aasta paari esimese nädalaga hukkunud juba seitse inimest. Valdavalt puudub traagiliselt lõppevate tulekahjude puhul elamutes tulekahjust varajases järgus valju helisignaaliga teada andev ning elu päästev suitsuandur,” teavitas Eestis Lõuna-Eesti Päästekeskuse avalike suhete büroo juhtivspetsialist Marek Kiik.

iii

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus