Põletada või mitte põletada?

Kuidas vabaneda koduaias lehtedest ja okstest? Enamik inimesi põletab need lihtsalt ära. On eluaeg põletanud ja ei kujuta teisiti ettegi. Teine osa, enamasti aiapidajad, teevad lehtedest komposti. Kolmas osa kaaskodanikest aga pakib kõik kenasti kilekotti ja viib jäätmejaama. Ja maksab veel pealegi.

Me ei mõtlegi tavaliselt selle peale, et koduaias tossutades saastame õhku suitsu ja toksiliste ainetega. Toorest orgaanikat põletades eralduvad dioksiinid ja kantserogeensed ained, mis on tervisele väga kahjulikud. Dioksiine peetakse seni uuritud mürgistest ainetest ühtedeks kõige enam toksilisteks ja on teadaolevalt rohkem kahjulikud eriti just noortele ja lastele. Vähkkasvaja väljaarenemiseks kulub aga vähemalt 15 aastat.

Ja veel – grillihooaeg pole veel alanud, kuid üksikud julged juba tossutavad. Seegi on üks igavene rist ja viletsus, kuigi tossu on vähem kui leheprahi põletamisel.

Prahti põletatakse üldjuhul kevadeti ja kui on mõistlikud naabrid, siis mõnikord see eriti ei häirigi. Talviti briketi ja kivisöega kütmisel näeb mõni kant välja nagu 19. sajandi tööstusrevolutsiooni aegne manufaktuuripiirkond – must on lumi ja loomulikult ka pesu, kui keegi seda väljas kuivatada julgeb.

Mida teha? Kuidas oleks õige? Head inimesed, ootame teie arvamusi!

15. aprill 2008

blog comments powered by Disqus