Põhidistantsil kiireimad Keskpaik ja Kõrva, rahvarullil Markus ja Alusalu

Möödunud laupäeval Kasepääl sõidetud V Kalevipoja rulluisumaratoni lõpuprotokoll algas surmigavalt: meeste põhidistantsil oli, nagu kolmel varasemal aastalgi, parim Kert Keskpaik. Kes paremate finišeerimist oma silmaga nägi, sellel nii igav polnud: et Keskpaik ikka tõesti enne Danila Ruusut lõpujoone ületada jõuab, selgus alles viimastel sekunditel. 

 

Rulluisumaratoni 43,7 kilomeetri pikkuse põhidistantsi läbisidki Keskpaik ja Ruusu enam-vähem koos. Lõpuduell peeti maha viimasel paarisajal meetril. Paarkümmend meetrit enne finišijoont laskis Ruusu siiski juba käed rippu ja rullid vabajooksul veerema, sest Keskpaiga lõpuspurt osutus tema omast tugevamaks, tagantpoolt tulijad aga veel kuklasse ei hinganud. Keskpaik sai võiduajaks kirja 1:20.29,6, Ruusu kaotas talle kuue sekundikümnendikuga. Järgmine niisama vihast lõpuheitlust pidav paar jõudis finišisse pool minutit hiljem. Kolmas koht läks Jaan Saksale (1:20.59,6), Kaur Meressaar jäi kahe kümnendiksekundi võrra kehvema ajaga napilt esikolmikust välja.

Kiireimad naised Enel Kõrva ja Diana Kaareste lõpetasid üldarvestuses kahekümne viienda ja kahekümne kuuendana (ajad vastavalt 1:31.39,5 ja 1:31.41,4). Adaverest pärit Sandra Alusalu oli ajaga 1:33.32,2 naistest kolmas ja üldjärjestuses kolmekümnes. Nagu Keskpaik meeste arvestuses, nii on ka Enel Kõrva naiste arvestuses juba n-ö stammvõitja: ainult kahel korral viiest on ta pidanud esikoha kellelegi loovutama, kusjuures need on siis olnud külalisvõistlejad Lätist või Venemaalt.

21,9 kilomeetri pikkune rahvarullidistants tõi rohkesti rõõmu Jõgevamaa uisu- ja rulluisukantsi Adaverre: viis esimest kohta hõivasid sealsed noormehed Mart Markus, Aleks Luik, Risto Liiv, Rauno Kamenjuk ja Marten Liiv, kuuendana „trügis vahele“ tallinlane Tõnu Koppel, tema järel aga lõpetas üldarvestuses seitsmenda ja õrnema soo esindajatest kiireimana Adavere neiu Saskia Alusalu, kes pikale ja saavutusterohkele uisutaja- ja rulluisutajakarjäärile vaatamata tegelikult alles kümnendasse klassi läheb. Uisupiiga käel võis veel näha märke eelmisest võistlusest — paari nädala tagusest Tartu rulluisumaratonist, kus tal kukkuda õnnestus, — mõttes oli aga juba järgmine, Jurmalas peetav võistlus.

„Ega meie noored täna siin endast kõike välja pannudki, sest tahavad ka homme Jurmalas hästi sõita,” ütles Saskia ema Sirje Alusalu. Sündmustest ette rutates võib öelda, et see neil ka õnnestus.

9 minutit ja 9 kilo

Nende kõrval, kes kõrgeid kohti jahtisid, oli rulluisumaratonil aga ka neid, kes n-ö oma tulemust tegema tulid.

„Mina valisin just selleks lühema rahvarullidistantsi, et saaksin tänavust aega mullusega võrrelda,” ütles pooleteiseaastase rulluisutamiskogemusega Argo Sõõru. Võrdlus oli rõõmustav: tänavune aeg oli ligemale üheksa minuti võrra parem. Veel tegi Sõõrule heameelt asjaolu, et tal õnnestus esimest korda kiirem olla oma paarkümmend aastat vanemast, aga rulluisurajal kogenumast kolleegist Ain Parvest.

„Rulluisuvõistlustel, Kalevipoja maraton kaasa arvatud, on tore see, et tipptegijad ja tavalised harrastajad koos võistelda ja omavahel suhelda saavad,” ütles Argo Sõõru. „Rulluisutamine ise on aga minusugusele neljakümnendates inimesele, kelle liigesed jooksmist enam hästi ei kannata, hea vormishoidmise vahend. Mina olen tänu rulluisutamisele üheksa kilo võrra kergemaks jäänud. Ning võrreldes näiteks jalgrattaspordiga saab rulluisutamiseks vajaliku tippvarustuse tunduvalt odavamalt kätte.”

Tee krobeliseks kulunud

Lisaks põhi- ja rahvarullidistantsile võisteldi Kalevipoja maratonil veel 7,3 km pikkusel hobirulli ning 7,3 ja 3,6 lasterulli distantsil. Ühtekokku osales maratonil 292 rulluisutajat.

„Ehkki võistlejaid oli mõnevõrra vähem kui mullu, on Kalevipoja maraton ikkagi Eesti suuruselt teine rulluisuüritus,” ütles maratoni peakohtunik, Jõgevamaa Spordiliidu Kalju tegevjuht Uno Valdmets. „Tartu rulluisumaraton on tänu heale reklaamile, tugevale korraldusmeeskonnale ja aastaringsele tööle meil eest ära läinud, aga teised veel kannule pole jõudnud.”

Valdmetsa sõnul annab Kalevipoja maraton meie oma maakonna noortele rulluisutajatele, kellest tugevamad küll juba pealinna klubide värvides sõidavad, võimaluse häid tulemusi ja kõrgeid kohti välja sõita. Viis aastat koostööd harjutanud korraldusmeeskond, kuhu kuulub maavalitsuse, Mustvee linna, Kasepää valla, spordiliidu Kalju, Põltsamaa valla spordiklubi Tervis, politsei ja tänavusest aastast ka jalgrattaklubi Vooremaa Centrum esindajaid, toimib aga suurepäraselt.

„Netikommentaarides on tagasiside rulluisumaratonile valdavalt positiivne,” ütles Uno Valdmets. „Ainus probleem on see, et viis aastat maratonirajana kasutusel olnud teelõik hakkab juba krobeliseks kuluma, nii et tulevikus peame ilmselt hakkama võistluse korraldamiseks uuemat ja siledamat teed otsima.”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus