Põdra külade päev tõi kogukonda elujõudu

Möödunud laupäeval Pajusi vallas Aidus ja Vägaris Siimu-Jaani talus peetud I Põdra külade päev korraldati eesmärgiga võimaldada kokku tulla kunagise Põdra sovhoosi territooriumil elanud inimestel.


Hommikust hilisõhtuni kestnud kokkutuleku sidusid tervikuks paikkonna kultuuritegijate etteasted, möödaniku meenutused, arutlused tuleviku teemadel ning väärikate ja tegusate inimeste tunnustamine.

Põdra külade päevale olid kutsutud Aidu, Vägari, Lahavere, Kõpu, Kose, Kaave ja Tapiku külade omaaegsed ja praegused elanikud. Esmalt koguneti Aidu külaplatsile spordivõistlustele. Võrkpalliturniirile olid saatnud oma meeskonnad Kose, Lahavere ja Kaave külad. Võistkondades oli mängijaid ka teistest küladest. Prooviti jõudu ja osavust köieveos, kummikuviskamises ja muudelgi aladel.

“Entusiasmi jätkus võistlejatel ja energiat ergutamiseks kaasaelajatel. Hea, et Aidus olemas olevaid sportimisvõimalusi agaralt kasutatakse, ” ütles võistlusi korraldanud MTÜ Aidu juhatuse liige Elmo Tilk. “Meie ühenduse eestvedamisel valmis ka Põdra külade päeva logo, mille kujundas Kalle Lüütsepp. Taotlus polnud sihilik, kuid kui logo põhjalikult uurida võib selles leida sarnasusi põdraga,” märkis ta.

“Mida aktiivsemad on inimesed külades, seda tugevam on vald,” ütles maavanem Viktor Svjatõšev, kes tõstis esile Siimu-Jaani talu pererahva ja nende abiliste pealehakkamist mitmete sündmuste korraldamisel.

“Eriliselt oluline on see märkimisväärselt suurt piirkonda hõlmav kokkusaamine väärikas eas inimestele kohtumisteks, endiste aegade meelde tuletamiseks, uudiste rääkimiseks,” lausus Pajusi vallavanem Reet Alev. Ta kinkis Siimu-Jaani talule kaks roosipõõsast.

Esinejatest astusid esimesena publiku ette Vägari Idla Võimlejad (võimlemispedagoog Ernst Idla järgi). “Võimlemine on meile juurde andnud reipust ja tahtmist toime tulla ka kõige keerulisemate harjutustega. Mõistagi ei riku vihmasadu meie tuju,” ütles enne esinemist võimlejate juhendaja Siimu-Jaani talu perenaine Terje Paalits.

Soolokava esitas kõhutantsija Marju Seer. Esines Aidu segaansambel Urve Minajevi juhendamisel ja paikkonnast võrsunud Anne-Lys Kuldmaa, kes õpib Tallinna Ülikooli muusikaosakonnas.

Vägari näitemänguselts tõi vabaõhulavale Erlend Kollomi kirjutatud ja lavastatud komöödia “Provansaal”.

“Näitlemine on hea võimalus pingete maandamiseks. Samuti aitab see paremini tundma õppida omakandi inimesi,” ütles harrastusnäitleja ja Siimu-Jaani talu peremees Toomas Paalits. Näidendis kehastas ta jänesekostüümis karnevalile läinud pereisa.

“Külade päeval olid mitmed esinejad kodukandi publiku ees esimest korda,” märkis Terje Paalits.

Koduküpsetiste konkursil, kus hindajaks publik, pälvis omavalmistatud tordiga esikoha Merike Skobiej. “Ärge olge aplausiga kitsid, sest küpsetamine võttis kindlasti palju vaeva ja hoolt,” ergutas päevajuht Ivar Vinkmann külapäevalisi.

“Mina küpsetasin kohupiimakoogi, mille retsept on pärit minu kodukülast Koselt. Seda kooki küpsetas juba minu ema. Külapäevaks ongi vaja külakooki küpsetada,” ütles kolmanda koha pälvinud Triin Lepp.

“Igati teretulnud, et selline kokkutulek korraldati. Kohtasin siin paljusid vanu tuttavaid,” märkis kunagine külapoe müüja ja majandi tagavaraosade lao töötaja Helja Rüütli, kes sündinud Kõpu külas ja elab praegu Vägaris.

“Pidu on hoos, muusika mängib, rahvast on palju,” tõdes endine Jõgeva ja nüüdne Aidu elanik Johannes Taevas. “Elu on siinkandis täitsa normis. Käin koeraga jalutamas ja aeg-ajalt töötan köögiviljaaias,” lisas ta.

“Külade päev võimaldas kohtumisi paljude sõprade ja tuttavatega, kaasa arvatud kaasõpilastega, kellega koos koolibussis sõitsime. Siinsamas Siimu-Jaani talu territooriumil paiknes kunagine sovhoosi jahuladu, kuhu mu emal asja oli,” meenutas Anne-Ly Mänd, kes praegu elab Jõgeval.

“Arvestades vihmast ilma ja mitmete sündmuste toimumist samal päeval võib öelda, et Põdra külade päevale kogunes üsna palju inimesi. Iseäranis hea meel on, et kunagised elanikud taas tee kodukanti leidsid ja siin veedetud tundidest rõõmu tundsid,” lausus kokkutuleku korraldaja Terje Paalits.

Tema tütar Tallinna Ülikoolis antropoloogiat õppiv Getter Sarv jäädvustas Põdra külade kokkutulekul osalejad ühispildile, mis tehti Siimu-Jaani talu aida ees. “Mida rohkem inimesed oma igapäevasest keskkonnast välja tulevad, koos käivad ja ühiselt midagi ette võtavad, seda rohkem tugevneb kogukonnatunne, teotahe ja elujõud,” lisas ta.

Fotoreportaaži Põdra külade päevast saate vaadata lk 8

blog comments powered by Disqus