Pitsidega või tikitud käterätid ja seinalinikud

Avinurme raamatukogus on veel 7. juunini avatud emadepäevale pühendatud näitus.


Eesti naistel on nobedad näpud, töökad käed ja hea ilumeel. Seda ilu loodi ka vanadel aegadel ja on tore, kui vanaemade ja vanavanaemade näputööd jätkub tänapäevani ja on eeskujuks praegustele lastele. Raamatukogusse on näitusele toodud viieteistkümnest kodust üle saja eksponaadi.

Saame tutvuda eri ajastute käterättide, seinalinikute ja pitslinikutega. On üle 100 aasta vanuseid ilurätte ja iluseinalinikuid, mis on kaunistatud kordumatute mustrite ja pitsidega. On imetlusväärne, kuidas küll inimesed jõudsid raskete tööde-tegemiste kõrvalt sellist imeilusat käsitööd luua.

Mustrite valmistamisel on kasutatud palju erinevaid tehnikaid: varspiste, madal või mähkpiste, hääbepiste, sämppiste, ristpiste. Hästi palju on erinevate äärepitsidega rätikuid, kuid on ka broderiipitsi, päikesepitsi , põimpitsi, rišeljöö pitsi ja pilutehnikat. Mustrid ootavad ja kutsuvad.

Ootame külastajaid tutvuma näitusega ja tabama mustreid meie endi ümber kultuuris, ühiskonnas ja looduses ning mõtisklema ja küsima, milliste mustrite osad me ise oleme.

HELI NIGUL

blog comments powered by Disqus