Pisisaare spordihoone võib valmis saada aasta lõpuks

Juba möödunud sajandi kaheksakümnendatel aastatel vaeti Pajusis võimalust sealsele rahvale oma spordisaal rajada. Aastad läksid ja mõte idee tasandilt kaugemale ei jõudnud. Alles kolm aastakümmet hiljem saadi niikaugele, et otsustati rajada Pajusi valla suurimasse keskusse Pisisaarde igati moodne ja nüüdisaegsete võimalustega spordihoone. Ehitustööd juba käivad ja loodetavalt aasta lõpuks saab Pajusi valla suurim keskus kena tänapäevase spordirajatise. Spordikompleksi ehitab Nordlin Ehitus ja hoone  maksumuseks koos käibemaksuga kujuneb 1,1 miljonit eurot. 


Hiljuti trükivalgust näinud raamatus, “Inimesed ja aeg. Kolhoosiaeg Pajusis” on öeldud:  “Spordihuvilised noored ootavad majandis administratiivhoone valmimist, kuhu peaks tulema ka spordisaal.” See raamatusse kirja pandud lause pärineb kaheksakümnendatest aastatest. Administratiivhoonet siiski ei ehitatud. 

Unistuste täitumist piirab rahanappus

Pajusi vallavanema Reet Alevi sõnul hakati alles valla sünni järel otsima taas võimalusi oma spordikompleksi rajamiseks. Nagu ikka, piirab alati unistuste täitumist rahanappus. Liiati vajasid remonti rahvamaja, koolimaja ja muud olulised  objektid. Konkreetse aruteluni spordikompleksi rajamise teemal jõuti kolm-neli aastat tagasi. Praegu ostab Pajusi vald Adaverest aega korvpallimängu harjutamiseks, Põltsamaal Felixhallis ostetakse jõusaaliaega tõsisemate spordialadega tegelemiseks. Pisisaare koolilgi on siiani võimalik kasutada vaid 40 ruutmeetri suurust spordisaali, mis on selleks väga väike ruum.

Nüüd jõuti vallas seisukohale, et praegu vallal võimekust ehitamiseks on, ehkki osa spordikompleksi ehituseks vajaminevast summast tuleb juurde laenata. Reet Alevi sõnul oleksid nad tahtnud juba varem spordihoone ehitamiseni jõuda, aga detailplaneeringu väljatöötamisele ja projekteerimisele kulus üsna palju aega. Esialgu loodeti spordikompleks ehitada koolimaja külge, aga et selle kõrgus tuleks 11 meetrit, võtaks see ära koolimajale vajaliku valguse. Lisaks oleks sel juhul tekkinud probleem hoonele juurdepääsuga, milleks oleks tulnud osaliselt kasutada eravalduses olevat teed. Spordihoone on mõeldud nii lastele kui täiskasvanutele, ka mujalt tulevatele huvilistele.  Vallavanema sõnul poleks olnud mõistlik, kui võõrad inimesed hakkaksid viibima koolimaja territooriumil.  

Nüüdseks on spordihoone projekt valmis saanud ning see koostati K&M Projektbüroos. Reet Alev ei pelga, et tulevast spordikompleksi vähe kasutatakse. Selle valmimist ootavad pikisilmi kohalikud koolilapsed, tantsijad, pallimängust ja muudest sportimisvõimalustest huvitatud Pisisaare ja selle lähiümbruse elanikud. Lisaks kavatsetakse spordisaali kasutamise võimalust ka kaugemal elavatele spordihuvilistele müüma hakata. Olgugi, et Põltsamaal on olemas Felixhall, on see ajaliselt viimaseni välja müüdud ja osa piirkonna spordihuvilisi otsib võimalusi käia kaugemal treenimas. 

Saab kasutada mitmeks otstarbeks

Spordisaal rajatakse mõõtmetega 30×36 meetrit, kuhu mahub täismõõtmetes korvpalli- ja võrkpalliväljak, lisaks risti paiknevad väiksemad harjutusväljakud, kus saaks sulgpalli mängida.

Spordisaali saab vahekardinaga pooleks jagada, mis võimaldab seal korraga erinevaid üritusi korraldada. Saali on plaanitud ka väike võretagune stangega peegelsein, mida soovisid sinna tantsuhuvilised. Hoonesse sisenedes satub tulija esmalt ruumi, kuhu on edaspidi plaanis sisustada kohvik. Et jalanõudeuputust ukse juures, on spordisaali sissepääsu juurde plaanitud väike garderoobiboks. Loomulikult on ette nähtud garderoobid ja duširuumid. Plaanis on ehitada ka auru- ja leilisaun.

Spordikompleksile hakkab sooja andma maaküte. Alumisele korrusele  tuleb kaks inventariruumi, kuhu pääseb samuti saalist. Suuskade-uiskude laost pääseb otse õue. Siin saavad ka koolilapsed oma suuski ja uiske hoida.   Alumisel korrusel on ka ruum koristaja töövahendite jaoks. 

Mõeldud ka kaugemalt tulijate peale

Teisele korrusele on plaanitud juhataja kabinet. Selle kõrvale tuleb väike nõupidamisteruum, kus saab läbi viia ka õppetunde või vallavolikogu istungit. Teisele korrusele ehitatakse 76 ruutmeetri suurune jõusaal, mille kõrval väike garderoob koos duširuumiga. Eraldi garderoob tuleb ka kohtunikele ja treeneritele. Teisele korrusele on plaanitud tuba ööbimiseks kuni kuuele inimesele, mille juures oma duširuum.

Hoone juurde rajatakse paekiviterrass. Üks hoone nurk jääb samas kõrval asuva künka sisse. Värvilt on tulevane spordikompleks  sinakashall, hoone seinale on kavandatud Põltsamaa rahvarõivaste seelikutriibud ning teepoolsele küljele pallimängijate piktogramm.

Projekteerijad omalt poolt pakkusid välja päris mitmeid häid mõtteid. Siinkohal tasub mainida, et üks hoone projekteerija tegutseb võrkpallitreenerina. Vallavanema sõnul on spordisaali projekteerimisel mõeldud ka sellele, et see liialt ei kajaks, sest edaspidi ei saa välistada võimalust, et seal mõni kontsert toimub. Sellisel juhul tuleb spordisaali põrand ilmselt vaipadega katta. Ka kooli aktuste ja muude taoliste ürituste korraldamiseks loodetakse spordisaali kasutama hakata.

Pajusi vald leppis tellijana ehitajaga kokku, et kompleks valmib hiljemalt 2016. aasta 1. märtsiks. Ehitajad arvavad, et saavad hoone  juba käesoleva aasta lõpuks valmis.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus