Pilvepiiri konkursil tegi taas ilma Jõgeval õppiv noormees

Juba teist korda saab Jõgeva noormehe pilt ära märgitud pilvefoto konkursil. Alles hiljuti võitis Kairo Kiitsak. Sedapuhku on noormees uus ja konkurss ka teine. Ajakirja Horisont ja portaali ilm.ee pilvefoto konkursil Pilvepiir 2016 kolmas publiku lemmikfoto oli Raikki Luige pildistatud Ebapäike. Foto avaldas ka ajakiri Horisont oma novembrinumbris.


Raikki Luik on Jõgevamaa gümnaasiumi J-klassi õpilane, õpib esimest aastat gümnaasiumi reaalharus. Lapsepõlve veetis poiss maakodus Sadalas. 5. klassi lõpuni käis Carl Robert Jakobsoni nimelises Torma põhikoolis. Siis kolis Jõgevale ja asus õppima Jõgeva ühisgümnaasiumi, hilisemasse Jõgeva põhikooli.

“Ei, oivik ma ei ole. Hindeid on väga kirevalt.Inglise keel pole hästi külge jäänud, seal tuleb kahtesid ka. Google translate vahel aitab. On perioode, kus tulevad viied-neljad, aga on nädalaid, kus kolmed-kahed ainult. Kui üks kaks tuleb on ikka terve päev rikutud. Tavaliselt on segavaks faktoriks tundides jutustamine klassivennaga. No loomulikult mina alustan! Matemaatikas istusin esimesse pinki, ma tahaks nüüd häid hindeid ka saada,” räägib Raikki.

Sellest hoolimata loodab Raikki pärast gümnaasiumi lõpetamist edasi õppida – füüsikat ja täpsemalt astronoomiat. Astronoomia on tema suur huvi juba päris kaua. “Imelist teadust, oli niisugune ajakiri, ja Horisonti loen ja teaduslehekülgi uurin. ERR teadusportaali,” loeb ta üles kohti, kust teadmisi hangib.

Pildistanud on Raikki alates selle aasta juulist, nii ta ise ütleb. Praeguseks siis neli kuud oma kaameraga. Loomulikult pildistas ta ka varem telefoniga, aga neist piltidest ta ise enam palju ei pea. Päris pildistamise alguseks peab ta sõbra peegelkaamera proovimist. Kui hammas verel, ostis endale fotoaparaadi. “Võtsin kaamera välja ja hakkasin kohe pildistama. Kaamera menüü tundma õppimiseks läks nädal, istusin öösiti üleval ja näppisin kaamerat. Tegin objektist pilte – jumala äge oli,” meenutab Raikki.

Esimese kuu pildistas Raikki automaatprogrammiga, siis sai sellest villand, et kaamera kõik ära otsustab, ja nüüd, kui kogemusi rohkem, otsustab ta ise. Mitte ainult mida, vaid ka kuidas. Esialgu on ta iseõppija, aga mõnele fotokursusele on tal küll ka kindlasti kavas minna.

Pildistab enam-vähem kõike, aga väga hea meelega taevast, pisidetaili loodusest ja loomulikult Kuud. “Kohe esimene pilt, mis ma oma uue kaameraga tegin, oli Kuust – ma ei uskunud, et sellega saab Kuu kraatreid näha. Ja kui ma pildi ära tegin, siis jäi suu lahti. Mul on praegu kõige võimsama suumiga kompaktkaamera üldse,” on Raikki uhke. “On ikka päris kahju, et ma superkuud ei saanud pildistada!ˮ

Raikki piltide hulgas on päris mitu linnupilti. “Linde peaks ma enam-vähem tundma. Loodust üritan pildistada iga päev, inimesi pigem siis, kui keegi tahab,” ütleb ta. “Otsin head vaatenurka, teen proovipilte. Lindudega muidugi nii ei saa.” Hea vaatenurk on tema jaoks peale motiivi väga oluline.

Raikki vaatab suhteliselt tihti taevasse, peale Kuu on tal ka pilvepilte päris palju. Ka tema konkursipildil on atmosfäärinähtus ‒ ebapäike, halo ehk valepäike. Halo on valkjad või nõrgalt vikerkaarevärvilised ringikujulised (harvem – poolringid, kaared, valgussambad, täpid jne) optilised nähtused tugeva valgusallika ümber. Looduses tekivad halonähtused Päikese või Kuu ümber. Nähtuste tekkimise põhjuseks on jääkristallid kiud- ja kiudkihtpilvedes troposfääri ülemises kihis, talvel ka maapinna lähedal.

Jõgevamaa Gümnaasiumi füüsikaõpetaja Vello Mägi sõnul on Raikki tegelikult huvitunud juba väga noorest peast Maast, nagu tema koolilehe lugu kujukalt kirjeldas. “Minu juures on ta küll nii vähe õppinud, aga on väga huvitunud füüsikateemadest. Loodusteaduslik intuitsioon töötab. Püsivuse ja teoreetilise, matemaatilise modelleerimisega peame veel tööd tegema.”

Raikki Luik on mänginud üheksa aastat korvpalli, olnud Jõgevamaa noorte meister korvpallis aastal 2012. Poiss on mänginud ka saalihokit ja tegelenud breiktantsuga (B.O.C.C vol2 (battle of complete crew) 1. koht kategooria 3v3 04.04.2015., B.O.C.C 1. koht, 2v2 09.04.2015). Samuti  tegelenud sumo ja streetworkout’iga, räpib, kirjutab tekste ning laulab Torma valla segakooris Sõbra hing bassi.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus