Pilte ja lugusid siitilmast ja sealtilmast

Jõgeva linnaraamatukogus avati emakeelepäeval fotonäitus Siitilmast ja sealtilmast”. Töid võisid näitusele saata kõik, kes soovisid. Ka mitmetähendusliku teema tõlgendusvariandi võis igaüks ise valida.

 

Fotonäituse teema kuulutati välja kuu aega varem. Teema sõnastuse pakkus välja folklorist Edakai Simmermann, kes oli samaks päevaks, mil fotonäitus avati, sarja “Avatud meeltega” raames raamatukokku esinema kutsutud. 14. märts oli nimelt mitte ainult emakeelepäev, vaid ka raamatukogu 99. sünnipäev ning raamatukogurahvas kuulutas selle loominguliseks päevaks, kutsudes sel puhul külla nii foto- kui ka folkloorihuvilisi.

“Fotonäituse teema suunas minu mõtted rohkem inimese siseilma ja välisilma vahekorrale, ent kui autorid e-posti teel pilte saatma hakkasid, siis selgus, et on veel palju teisi tõlgendusvõimalusi,” ütles näituse kuraator, linnaraamatukogu direktori asetäitja Jaana Koppel.

Paljud leidsid näiteks, et sealtilma all võib mõelda ka välismaad. Nii koguneski näitusele terve rida huvitavaid reisipilte ja pilte ka nendelt, kes pikemalt välismaal viibinud-viibivad. Sealtilm võib näituseautorite arvates olla ka vaimuilm, teispoolsus või lihtsalt süsteem, kus kehtivad teised reeglid.

Siit- ja sealtilma põnevaid vastandusi koos sisukate saatetekstidega tuli näitusele ühtekokku kaheksalt autorilt: Piret Kiislerilt, Merli Kirsimäelt, Jaana Koppelilt, Birgit Kuntult, Anatoli Makarevitšilt, Ingrid Stammelt, Tiina Säälikult ja Gunnar Vasemäelt. Alljärgnevalt mõned pildi- ja tekstinäited. Näitus jääb avatuks 12. aprillini.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus