Pilguheit 2014. aastasse

Aasta 2014 algab maailmas lootusrikkalt. Keskpangad jätkavad majanduste stimuleerimist, Hiina majanduse väiksem nõudlus alandab toorainehindu ning ekspordib deflatsiooni arenenud maadesse. See lõdvendab veelgi rahapoliitikat läänes ning toetab varade hindu, mis on omakorda soodne tarbimisnõudluse taastumisele. Madala inflatsiooni ning intressi keskkond loob soodsa pinnase kasvuks ka Eestile.
Globaalses pildis kogub tööstustootmine vaikselt jõudu. Pea kogu maailmas elavnesid tehased eelmise aasta lõpus ning kasvatasid toodangut kiireimas tempos viimase kolme aasta jooksul, toites seega lootusi, et globaalne majanduskasv sel aastal kiireneb. Detsembrikuised ostujuhtide indeksid näitasid nii Euroopas kui ka USAs paranemist. Ettevõtete ootused lähitulevikuks olid optimistlikud. Positiivsed uudised tulevad ka Eurotsooni murelaste kohta, optimismi näitab ka valitsuste võlakirjade intresside langus Hispaanias ja Itaalias.
Kui Eurotsooni tööstustel jätkuvalt paremini läheb, loob see võimalused ka Eesti majanduskasvu taastumiseks. Eesti tööstustele algab aasta paraku ekspordipiirangutega Venemaa suunal piima- ja kalatööstustele ning sellega seoses. veterinaarameti täiendavate investeeringunõuetega. Piimatööstuste hinnangul on võimalik tootmine muudele turgudele ümber suunata ja tänu sellele ei peaks ekspordile  märgatavat tagasilööki tulema.
Lisaks välisnõudluse nõrkusele vajutas Eestis 2013. aastale oma pitseri elektrihinna tõus, mis majanduskasvu pidurdas. 2014. aastal on olud vastupidised. Administratiivselt plaanitakse astuda elektri hinna osas mõned sammud tagasi, pärast seda kui eelmisel aastal sai korraga liiga palju edasi hüpatud. Taastuvenergia tasu alandatakse alates jaanuarist ning võrguteenuste tasu alates aprillist.
Lisaks sellele on kiratsevast majandusest tüdinenud ilmselt ka ilmataat, kes on meile sel talvel eriti maheda ilmaga appi tõtanud. Seega on tarbijatele kingitud suisa topeltboonus – esiteks kulub kütteks vähem energiat ning teiseks on sellega seoses ka energia hind odavam. Soe talv tähendab madalaid hindu ka talispordikaupadele ning soodsaid (ilmastiku)olusid ehitussektorile.
Et elektriarved on sel talvel olnud tavapärasest väiksemad, siis on olnud võimalik see raha muude ostude peale kulutada ning jaekaubandusel hoogu sees hoida. 2013. aasta novembris oli jaekaubandusel ikka veel endine hoog sees, suurenedes aastaga 7 protsenti, mis ilmselt jätkub detsembriski. Hoog võib 2014. aastal veidi raugeda, kuid jaekaubandus jääb siiski endiselt üheks kasvuveduriks. Eriti kui tööstustel tõepoolest veidi paremini minema hakkab ja seal palku tõsta suudetakse.  Aasta algusest tõusis alampalk 355 eurole, mis teeb aastaseks tõusuks 11 protsenti.
Ka muude hinnatõusude osas on 2014 vahelduseks rahulikum aasta. Maksutõuse peale tavapäraste tubaka- ja alkoholiaktsiiside tõusude eriti planeeritud ei ole. Samas on planeeritud mitmete sotsiaal- ja riigisektori palgakulude kasvu, mis tarbimist toetavad, kuid võivad ka veidi inflatsiooni suurendada.

RUTA  ARUMÄE, SEB majandusanalüütik

blog comments powered by Disqus