Piibumäe poe eelis on piiramatu krediit

Piibumäe poe omanik Margus Kurs peab oma kaupluse eeliseks ka kohalikele võimaldatavat piiramatut krediiti. Nimelt on poes olemas vihik“ ehk tegelikult papitükk, kuhu saavad kirja  need ostud, mille eest nende vajaja kohe maksta ei saa.

Nn vihiku peal on need, kellele üle 100 krooni krediiti ei anta, aga ka need, kelle võlg kaupmehe ees pea nelja tuhande kroonini ulatub.

“</span>Ma ei teeni selle pealt sentigi,” tunnistas Kurs.

Mõni pere peab aga tema sõnul  teatud aja vihiku peal”  elama seepärast, et inimesed on sattunud nõiaringi. Selleks ajaks, kui vanainimene oma pensioni kätte saab, on ta kauplusele juba pea kaks tuhat võlgu. Maksab oma võla ära, tõenäoliselt on tal ka mingisugune järelmaks, pluss veel elektriarve. Ja kahe nädala pärast on tal raha otsas. Teine seltskond on need, kes teenivad pere peale küll üsna palju, suisa 10 000 – 15 000krooni kuus, kuid kulud on ka suured. Inimesed on võtnud laenud ja liisingud, need tuleb tasuda, kuu lõpuks söögiraha enam ei jätku,” tõdes  kaupmees.

Aeg-ajalt võlgu võtvad inimesed ongi Piibumäe püsiklientuur ja see piirkond, kust need inimesed pärit, ulatub paarikümne kilomeetri raadiusse.

Kokkuvõttes tuleb inimesel odavam siin poes käia, kui SMS-laenu võtta,” märkis Kurs.

80 protsenti maapoe käibest moodustavad alkohol ja sigaretid. Vanemad inimesed ostavad toidukraami üsna kasinalt, üsna palju toitu tuleb oma aiast ja põllult.

Veel on püsikliendid ka need, kes vajavad spetsiifilist kaupa, näiteks sojast valmistatud toite.

Väga oluline on ka kaardimakse võimalus, mida kasutab  pea kolmandik ostjatest. 

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus