Pidu Eesti-Läti piiril

Möödunud nädalavahetusel peeti Lõuna-Viljandimaal Karksis ordulinnuse päevi, selle nädala lõpus toimub Karksi vallas Lilli külas Nava Lava Festival 2008, mis on pühendatud Eesti ja Läti vabariigi 90. sünnipäevale ja piiride avamisele.

Festival toimub piiräärses Lilli külas juba kolmandat aastat ja pakub unikaalseid elamusi – eeskätt ehk võõrsilt koju käima tulevatele mulkidele, aga miks mitte teistelegi huvilistele.

Näidendi tegevus toimub aastatel 1928-2008, näidend kannab pealkirja „Jukra”, mis on väljamõeldud sõna. „Isa leiutas selle sõna väikese poisina, kui ei tahtnud „kurat” ütelda,” ütles Nava talu praegune peremees ja festivali peakorraldaja Jaak Kõdar.</span> 

Mulgi näitleja Lembit Eelmäe

Näidendi on lavastanud Silvia Soro, lavale aga astuvad kohalike isetegevuslike näitlejate kõrval ka sellised professionaalid nagu Lembit Eelmäe, Raivo Adlas  ja Arvo Raimo.

Lilli külaseltsi esinaine Pille Põllumäe kinnitas Vooremaale, et näidend on küll mulgikeelne, kuid mitte üleni. „Tõeline mulk on näitlejatest ikka ainult Lembit Eelmäe, teised osatäitjad pikka mulgikeelset teksti ei esita ja kindlasti pole olukord nii lootusetu, et mittemulgid näidendist aru ei saa,” rääkis Põllumäe.

Teiste hulgas osaleb näidendis ka Mulgi Kultuuri Instituudi Mulgi murde projektijuht Alli Laande, kes aastal 2005 pärjati Aasta Ema tiitliga. Laval on kolm põlvkonda mulke, sest kaasa mängivad ka tema tütar ja tütrepoeg.  

Laupäeval lätlastega

Festival kestab kolm päeva ja pakub võimalust tulla peredega ning jääda ka öömajale. Päevad algavad kell 9 hommikul mulgipärase hommikusöögiga, tellida saab eraldi loodusmatku, müügil on päevapiletid, perepiletid ja festivali passid. Kahel esimesel päeval on palju mõeldud ka lastele, reedel avatakse Nava lastemaja, laupäeval esinevad Viljandi ja Tallinna nukuteatrid, järgneb metsamäng lastele eesti ja läti keeles.

Laupäev tõotab üldse tulla rohkem lätikeelne, sest antakse ka klassikaline kontsert riigipiiril. Schengeni ruumiga liitumine on Lilli elanikele, aga üldse piiriäärsetele inimestele olnud meelepärane, sest nüüd saab Viljandi ja Valmiera vahel jälle otseteed liikuda.

Reedel ja laupäeval kestab pidu hilisõhtuni, pühapäevane kava on lühem, kuid selle teevad eriliseks maailmakuulsad Siberi muusikud, kes esitavad kristallklaasidel klassikalist muusikat. Samad muusikud esinevad Eestis ka teistes paikades, Nava kontsert on eriline, sest kristallharmooniaga liituvad metsavaikus ja Palestra tantsijanna Kristina Raja. 

Pilaluule sõpruskohtumine

Esimest aastat on festivalil kasutusel luuleküün, kuhu pannakse üles Lembit Sootsi maalide näitus. Samas toimub ka Võru ja Mulgi pilaluule sõpruskohtumine, küünis saab kuulda Eesti klassikalise luule tekstidele tehtud laule, mida esitavad Jaak Tuksam, Riho Sibul ja Jaak Johanson. Laule on aidanud valida Betti Alveri muuseumi töötajad. Õhtu on öö-  ja armastusluule päralt, mida võivad küüni vabal laval esitada kõik soovijad.

Korraldajad kinnitavad, et tegevust, vaatamist ja telkimiskohti jätkub kolmeks päevaks. Täpsem festivaliinfo aadressil www.looduskeskus.ee

JAANIKA KRESSA

Tänavu etenduv näidend on samuti juba kolmas, näidendite autoriks on Nava talu praegune ehk järjekorras neljas peremees Jaak Kõdar. Tema esimene näidend kaks aastat tagasi rääkis Nava talu esimesest peremehest Jaak Kõdarist, kes ostis talu vabaks Polli mõisnikult, mulluse näidendi peategelane oli Nava talu teine peremees Johann Kõdar ja tänavuse näidendi peategelane on kolmas peremees Artur Kõdar (1913-2002).

blog comments powered by Disqus