Pidu Eesti-Läti piiril kestis hommikuni

 

Pühapäeval tähistasid Karksi vald Viljandimaal ja Naukšeni vald Valmieramaal kahe riigi piiril Balti keti 20. aastapäeva. Avati monument, lauldi ja tehti lõket, pidu kestis hommikuni.

Monumendi, mis kujutab kätest kinni seisvaid inimesi, on valmistanud noor läti skulptor Andris Dukurs. 20 ja 70 aasta tagustest sündmustest rääkisid välisministrid Urmas Paet ja Maris Riekstinš, rahvast tervitasid kohalikud vallavanemad Arvo Maling ja Janis Zuments.

Kontserdil esinesid lisaks kohalikele rahvamuusikaansamblitele ka Tõnis Mägi ja Ieva Akuratere, kes esitasid laule, mis kõlasid nende esituses rahvakogunemistel ka 20 aasta eest.  

Kohaliku rahva õige pidu aga algas alles siis, kui kaugete pealinnade poliitikud olid ära läinud. Enne loojumist tuli välja päikegi, mis muidu päev läbi oli end pilve taha hoidnud. Inimesed süütasid tõrvikuid ja küünlaid, vastavatud monumendi juurde kuhjati lilli ja igaüks tahtis ennast nüüd juba ajaloolise piiriposti juures fotole jäädvustada. Kohalikku rahvast oli tulnud igas vanuses ning eestlased ja lätlased olid äravahetamiseni sarnased.

Lõkke süütamise ajal võeti kätest kinni ja taastati Balti kett ning laludes koos “Ärgake, Baltimaad”, liiguti  lõkkeplatsi poole. Simmanil esinesid kohalikud rahva- ja muidumuusikaansamblid, eesti- ja lätikeelsed laulud kõlasid kordamööda, kuid mitmele laulule leidus kaasalauljaid mõlemas keeles.    

Kahju küll, et poliitikud pole täitnud seda lubadust, et läbi Lilli-Ungurini viiv tee ometi kord, kasvõi sealt läbi läinud Balti keti pärast, kõvakatte saaks. Nii pidid kõik piiril pidutsemas käinud esmaspäeva hommikut jälle autopesuga alustama.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus