Petserit kaitstes võitsid meie mehed jälle punaseid

Laupäeval ja pühapäeval ehk 30.septembril ja 1.oktoobril Jõgeval peetud militaarfestivalil Eesti iseseisvuse sünd sai kuulata Lindpriisid, osta-müüa-vahetada vanavara, kuulata sõjaajaloolase loengut Vabadussõja ajaloost Ja jälgida Vabadussõja kulgu pöörde toonud Petseri kaitsmise taaslavastust Jõgeva kruusaaugus. Päeva algul tutvustasid ennast ja oma tegevust Kaitseliit, päästeamet, politsei ja Punane Rist. Ahhaa keskus oli esindatud teadusteatriga Ettevaatust, auto! Päeva juhtis Janek Varblas.


Kruusaaugus mahapeetud lahing kutsus kohale arvukalt huvilisi. Püssid paukusid ja lahing veeres edasi-tagasi. Peale ajastutruudes mundrites sõdurite askeldasid sõjaväljal halastajaõed, mässulised, politruk ja marodöörid. Nii pealvaatajatel kui osalistel endil oli lõbu laialt!

Varem huvilistele vabadussõja ajaloost ja selle ajaloo uurimisest pikemalt rääkinud Kaitseväe ühendatud õppeasutuste lektori, sõjaajaloolase Igor Kopõtini sõnul on sellised vaatemängud heaks võimaluseks vabadussõda tutvustada. Tema enda doktoritöö keskendub rahvusvähemuste meelsusele vabadussõjaaegses Eesti sõjaväes. Ka oma loengus rääkis ta vene rahvusest ohvitseride käekäigust vabadussõjas ja peale seda.

Festivali korraldas MTÜ Pommiauk Jõgevalt, abiks oli Saaremaa Sõjavara Selts.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus