Petro Babjak kajastab Jõgeval Maidani sündmusi

Teisipäeval avas sihtasutuse Mustvee Tervis juhatuse liige ja Jõgeva haigla ukrainlasest arst Petro Babjak Mustvees Maidani sündmustele pühendatud näituse “Kuum talv Ukrainas”. Sama näitus tuleb Mustveest Jõgevale, avatakse täna Jõgeva linnaraamatukogus  ning seda saab vaadata 3. juunini.

i

Babjak ütles, et kui mullu novembri lõpus kogunesid inimesed protestiks Ukraina Euroopa kursilt kõrvalejäämisele Kiievis Vabaduse väljakul ehk Maidanil, siis mõtlesid Eestis elavad ukrainlased kohe, kuidas saaks oma kodumaad aidata.

“Me tundsime sidet kodumaaga ja valutasime toimuva pärast tõsiselt südant. Esimene mõte oli, et teeme fotonäituse,” rääkis Babjak.

Ukraina selts haaras initsiatiivi

Initsiatiivrühm oli neljaliikmeline. “Lootsime, et fotod selgitavad, mis Ukrainas toimub. Me ei suuda iga päev sellest rääkida. Alguses oli ka siinsetel ukrainlastel väga raske toimuvat mõista,” lisas näituse korraldaja.

Teada oli, et kaks Eestis elavat ukrainlast viibisid samuti mõnda aega Maidanil. Ukrainlaste selts Tartus pöördus nende poole ja nad lubasid oma fotosid kasutada.

Näitus oli esimest korda väljas Tartu ülikooli raamatukogus, seejärel okupatsioonide muuseumis.

Näituse ühe korraldajana tahtsin selle tuua ka Mustveesse ja Jõgevale. Mustvee kultuurikeskus tuli vastu, samuti saame näituse Jõgeva linnaraamatukokku.

Teame, et Eesti ja terve Euroopa toetavad Ukrainat. Suur tänu kõikidele toetuse eest,” ütles Babjak.

Pärit Lääne-Ukrainast

Jõgeva haigla arst Petro Babjak on sündinud 1966. aastal Lääne-Ukrainas Ternopili oblastis Koldodribka külas. Tema ema ja isa ning teisedki lähedased elavad seal praegugi.

Babjak tuli Eestisse elama 1983. aastal, mil asus õppima Kohtla-Järve meditsiinikoolis. 

Ta loodab, et tema kodumaa pääseb siiski riigi edasisest tükeldamisest. Ta suhtleb oma Ukrainas elavate lähedastega pidevalt telefonitsi.

Petro Babjaki sünnikohas Ternopili oblastis toetas 2010. aasta presidendivalimistel üle 88 protsendi elanikest Tõmošenkot. Lähenevatel valimistel peab doktor Babjak kõige asjalikumaks ja perspektiivikamaks kandidaadiks poliitikut ja ärimeest Petro Porošenkot, kes oli aastatel 2009-2010 Ukraina välisminister.

2011. aasta rahvaloenduse andmetel elab Eestis 22 573 ukrainlast, neist mitmel on kodu ja töökoht Jõgevamaal.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus