Peterburi pikad piigad

Kuremaal võis eelmisel ja üle-eelmisel nädalal liikumas näha kolme-neljateistaastasi piigasid, kel pikkust selle vanuse kohta tavatult palju. Tõsi, küla vahel niisama ringi hulkuda polnudki neil aega, sest kümne Kuremaal veedetud päeva jooksul tegid nad kõvasti trenni. Tuleval nädalal loodavad nad hästi esineda oma vanuseklassi Venemaa korvpallimeistrivõistluste finaalturniiril, mis peetakse Volgogradis.

 

Tosin 1999. aastal sündinud korvpallitüdrukut, kes Kuremaal viibisid, õpivad Sankt-Peterburgi olümpiareservide koolis Kuptšinskii Olimp. Selles riigieelarvest rahastatavas koolis on 250 õpilast ja korvpall pole kaugeltki ainus spordiala, mille tulevasi tippe seal ette valmistatakse. Tüdrukud tegid Kuremaal trenni abielupaarist treenerite Jelena ja Viktor Koroljovi juhendamisel. Jelena oli ka ise nooruses kõva korvpallur, Viktor oli aga tegevsportlasena hoopis poksija.

Esimest korda käisid Kuptšinskii Olimpi noored Kuremaal treenimas jaanuaris. Siis olid siin 1996. aastal sündinud korvpallineiud. Et noored siinsete treenimis- ja olmeoludega väga rahule jäid, tuldi tagasi, aga nüüd juba kolm aastat nooremate tüdrukutega.

“Meie noori on võistlus- ja treeningureisid viinud väga paljudesse riikidesse ja kui nad ütlevad, et kusagil pole parem kui siin, Kuremaal, siis tasub seda tõsiselt võtta,” ütles Viktor Koroljov.

Asju, mis Koroljovidele ja nende õpilastele Kuremaal meeldib, on palju. Näiteks kiitsid nad Kuremaa spordihoone saali, mis on korvpallurite jaoks väga otstarbekalt sisustatud ja väga hea põrandaga.

Ühes Sankt-Peterburgi lähedases spordibaasis on näiteks komposiitbetoonist põrandaga saal ning sealt tulles on noortel probleeme jalgade ja seljaga,” ütles Jelena Koroljova.

Kuremaa plussiks on tema sõnul seegi, et käepärast on korralik jõusaal, ujula ning toredad tervise- ja suusarajad. Tänu sellele, et saalitreeningutele saab ujudes ja suusatades  vaheldust pakkuda, ei kujune trennipäevad liiga rutiinseiks.

Sportimis- ja olmeoludest veelgi enam kiitsid Sankt-Peterburgi treenerid aga Kuremaa ujula personali, kes neisse ja noorsportlastesse väga hästi suhtub ning kõik tekkinud probleemid lennult lahendab.

“Eestlaste kohta räägitakse, et nad on aeglased ja kinnised, aga meie seda siin küll ei taju: kõik probleemid lahendatakse kiiresti ja naeratades. Kui näiteks suusatama tahtsime minna, käis rajameister Andres Lippur kiiresti suusaraja üle ning valmistas meile suusad ette. Ja ikka naeratades,” ütles Viktor Koroljov.

“Söök, mida noortele pakutakse, on aga nagu oma ema tehtud, nii et taldrikud süüakse alati puhtaks,” lisas Jelena Koroljova.

Lähedane ja odav

Tema sõnul on Sankt-Peterburgi ümbruseski spordi- ja puhkebaase, ent sinna on eelkõige oodatud suurte rahakottidega täiskasvanud puhkajad. Koolivaheaegadel on sellised baasid aga totaalselt ülerahvastatud.

Suurepäraste võimalustega Kuremaa “avastasid” Koroljovid oma eesti kolleegide abiga.

“Kui Eesti, Läti ja Leedu noorte korvpallurite ja nende treeneritega Euroliigas palliplatsil kokku saame, oleme muidugi konkurendid, aga muul ajal oleme head sõbrad, kes üksteist alati aitavad,” ütles Viktor Koroljov. “Kui meil oli Venemaa meistrivõistluste eel hädasti vaja treeninglaager teha, palusin oma heal eesti tuttaval soovitada mõnd selleks sobivat kohta. Ta võttis viis minutit mõtlemisaega ning siis helistas tagasi ja andis mulle Kuremaa ujula juhataja Raivo Tralla telefoninumbri. See oli suurepärane valik. Sankt-Peterburgist Kuremaale sõitmine võtab aega vaid kolm ja pool tundi ning siinsed hinnad on meile vägagi vastuvõetavad.”

Et kuuldused Kuremaa suurepärastest võimalustest on olümpiareservide koolis jõudsasti levinud, tahaksid ka teised treenerid oma õpilastega siia treenima tulla.

“Ega me julge väga suurt reklaami Kuremaale enam tehagi, muidu ei pääse me ise varsti enam soovitud ajal siia, sest teised treeningugrupid on juba ees,” ütles Viktor Koroljov.

Palju õppida

Olümpiareservi koolides (Kuptšinskii Olimp pole sugugi ainus selline Sankt-Peterburgis) treenivad noored on tema sõnul väga motiveeritud. Neist andekamad ja töökamad jõuavad kunagi Venemaa koondisse ja välismaa profiliigadesse ning hakkavad suurt raha teenima, ülejäänud võivad täiskasvanuks saades öelda, et elasid noorena lihtsalt väga huvitavat, sisukat ja reisiderohket elu.

julge Sellest, kuidas Koroljovid oma õpilastega töötavad, oleks nende siinsetel kolleegidel väga palju õppida,” ütles külaliste treeninguid jälginud Kuremaa ujula juhataja ja korvpallitreener Raivo Tralla. “Kui mõned tipptreenerid varjavad oma nippe hoolega, siis Koroljovid on lahkesti nõus oma kogemusi teistega jagama. Neil toimib väga tõhus omavaheline tööjaotus ja 90 protsenti harjutustest, mida nad treeningutel kasutavad, olid mulle senini tundmatud.”

Ester Orav, üks Kuremaa ujula töötajatest, kes vene korvpallitüdrukute eest treeninglaagri ajal hoolitses, lisas, et piigad paistsid silma hea lastetoaga: nende käitumine võimlas, ujulas, sööklas ja igal pool mujal oli laitmatu. Lisaks sellele olid külalised vahetud ja siirad suhtlejad, kellega asju ajada oli suisa rõõm. Kuremaa ujula nõukogu esimees Riho Seppet tõdes aga pärast külalistega suhtlemist, et selle seltskonna näol on tegemist väga heade “saadikutega“, kes viivad sõnumi Kuremaa spordikompleksi headest võimalustest just sinna, kuhu vaja.

Eelmisel nädalal Kuremaal treeninud piigad olid möödunudaastastel Venemaa meistrivõistlustel oma vanuseklassi seitsmendad. Tänavu tahetakse medalite eest võidelda. Tagasi Kuremaale kavatsevad Koroljovid oma õpilastega tulla augustis, et siis ka selle paiga suviseid võlusid nautida.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus