Perekond Luiga asutas varalahkunud poja mälestuseks preemia

Oktoobrikuu viimasel pühapäeval andis perekond Luiga Põlvamaal Saverna külakeskuse saalis üle esimese Tambet Luiga nimelise noore leiutaja preemia. Preemia saajaks oli rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil Taanis hõbemedali võitnud Tallinna 32. keskkooli vilistlane, praegu kaitseväes aega teeniv Andres Põldaru. Preemia suurus oli 500 eurot.

27. oktoobril oleks Tambet Luiga saanud 24 aastaseks, kuid kahjuks kaotas ta selle aasta kevadel võitluse raske haigusega. Tambet lõpetas 2008. aastal Nõo reaalgümnaasiumi, õppis Tallinna tehnikaülikoolis ja Estonian Business Schoolis. Tambetile meeldis füüsika ja tal oli tugev insener-tehniline mõtlemine. Ta osales telesaates “Ajujaht”, kus esitles tiimikaaslastega kokkukäivat kasti klaastaara transportimiseks, mille eesmärgiks oli säästa ruumi ja transpordikulusid. Selle ideega jõuti finaali.

Oma lapsepõlvesuved veetis poiss põhiliselt Võrumaal – vanavanemate juures Kirumpääl ja Hurdal. Tambetit huvitasid elektroonika ja mehhaanika ning ta oskas oma teadmisi suurepäraselt praktikas kasutada alates mikroskeemide koostamisest ja lõpetades vana maja elektrisüsteemide uuendamisega.

Tambeti vanemad Anu ja Lembit Luiga otsustasid hakata poja mälestuseks tema sünniaastapäeval välja andma preemiat, mis toetaks leiutajavaimuga noori füüsikahuvilisi. Sobivaima kandidaadi leidmiseks pöördus perekond Tartu ülikooli teaduskooli poole ja koostöö sujus hästi.

TÜ teaduskooli poolt soovitatud Andres Põldaru on noormees, keda kannustab füüsikaga tegelema sisemine huvi. Samas on ta koolikaaslaste seas hinnatud kui abivalmis, lahke ja hooliv inimene. Need omadused iseloomustasid ka Tambetit.

Selleks, et koguda raha järgmise preemia jaoks, eelnes esimese preemia üleandmisele heategevuslik mälestuskontsert, kus esinesid Valgjärve valla noortekeskuse djembemängijad, lõõtsaansambel Heino Tartes ja Sõbrad, kitarrist Siim Kartau ning naisansambel Viska Viit Saidi Tammeoru juhendamisel. Kontserdiga koguti üle poole järgmisest preemiarahast. See on hea märk ja annab lootust, et algatusel on pikk tulevik.

i

MARGARETA PALGI

blog comments powered by Disqus