Peipsimaalt võrsunud majandustegelane Jüri Kraft pälvis elutööpreemia

EY Eesti Aasta Ettevõtja tunnustamisel autasustati elutööpreemiaga Mustvee vallast Kasepäält võrsunud mitmekülgset majandustegelast Jüri Krafti, kes tänaseni on kergetööstusfirma Sangar omanik.


Jüri Kraft peab tunnustamist väga rõõmsaks sündmuseks. „Kui inimene on normaalne, siis teeb igasugune positiivne märkamine ja tähelepanu talle alati head meelt,” lausus ta.

„Tulin Sangarisse tööle 1963. aastal, kui toimus ettevõtte suurendamine. Direktoritöö algas 28aastaselt, toonastes oludes eriti noorelt.”

Sangari neliteist-viisteist filiaali asusid siis Eestimaa erinevates paikades: Elvas, Otepääl, Tõraveres, samuti Jõgeval.

Konkurentsivõimeline toodang maailmas

„Lahendusi tuli otsida majandusraskustele vaatamata. Mäletan, et pärast põhjalikke läbirääkimisi toonase riigitegelase Arnold Veimeriga õnnestus laenu saada ja töötajatele palgad välja maksta. Kord saime Indiast ka sinimustvalget riiet, mis oli ilus ja igati kvaliteetne. Õmblesime sellest T-särke. Eestis nende avalik müümine küll keelati, välismaale lubati turustada,” meenutas Kraft, kes on lõpetanud Tartu Riikliku Ülikooli majandusteaduskonna.

„Kui olin kergetööstusminister, oli minu kureerida mitmete Eesti ettevõtete tegevus. Märgiksin Kreenholmi ja Mistrat, kus valmistatud katteid kasutati ka kosmoselaevade katmiseks. Kõik meie ettevõtted valmistasid toodangut, mis sobis kogu maailmas müümiseks. Parteitööd pole ma kunagi teinud, olen pühendanud majandusele ja tootmisele,” meenutab 1935. aastal sündinud mees.

Jüri Krafti ministriameti ajal loodi kergetööstusministeeriumi tütarettevõttena ka Mainor juhtide koolitamiseks. „Headest juhtidest, eriti keskastme omadest, on alati puudus olnud.

Loobus peaministri kohast

Plaanikomitee osakonnajuhataja ametist „lahti lastud” Edgar Savisaar sai konsultatsioonifirmas Mainor teadusdirektoriks ja tõi kaasa oma meeskonna. Suuresti sündis Mainoris ka Rahvarinne. Samuti oli Mainor pinnaseks ka mitmel valimisperioodil Eestit juhtinud Koonderakonna tekkimisele.”

Raamatus „Jüri Kraft. Härra seltsimees minister” (autor Mati Laos) meenutab peategelane oma rolli Eesti taasiseseisvumises nii:

„Kergetööstuse majanduseksperimentidega algas Eesti majanduse teatav iseseisvumine. Ja kui mõningane majanduslik iseseisvus oli saavutatud, võis sellelt platvormilt edasi liikuda ka poliitilise iseseisvuse suunas.”

  1. aastal valiti Jüri Kraft NSV Liidu rahvasaadikute kongressi liikmeks, milles ta oli üks eestimeelsemaid saadikuid, kellel südameasjaks Eesti iseseisvumisele olulise Molotov–Ribbentropi pakti salaprotokolli avalikustamine.

Veel on teada, et kui 1992. aasta jaanuaris valitsusjuht Edgar Savisaar ametist tagasi astus, pakuti peaministri kohta Jüri Krafile, kes loobus.

Juubelilaulupeo vimplile Eesti sümboolika

Praegu külastab Jüri Kraft Tartus asuvat Sangari peakorterit harva, ettevõtte nõukogu liikmena osaleb aga ikka nõukogu koosolekutel.

„Meie ettevõtet iseloomustab hooajaline töö. Üsna keeruline on töötajaid palgal hoida kui tööd parajasti pole,” märkis ta.

Meenutades tööd Sangari juhina, rääkis Jüri Kraft sellestki, kui ettevõtte valmistas 1969. aastal sajandaks juubelilaulupeoks vimpleid, mida kaunistasid koos Eesti NSV sümboolikaga ka Eesti Vabariigi vapilt tuntud kolm lõvi.

„Võimuesindajatele jäi see märkamata. Rahvahulgas olid sellised vimplid aga väga populaarsed. Ma olen aidanud laulupidudel esinenud kooridele ka esinemisrõivad muretseda. Samuti olen õla alla pannud mõnegi raamatu või heliplaadi väljaandmisele. Kultuuri motiveerib toetama seegi, et mul on olnud selle valdkonna inimeste hulgas palju sõpru ja tuttavaid: näiteks kirjanik Heino Kiik, ooperilaulja Teo Maiste,” ütles ettevõtja, kes kümmekond aastat oli ka Torma Puhkpilliorkestrite Festivali patroon.

Tundsin huvi, mida soovib Jüri Kraft oma poeg Märt Kraftile, kes hiljuti valiti Mustvee vallavanemaks.

„Tema valikut ma ei kommenteeri. Küllap oli tal soov oma esivanemate sünnipaika tagasi tulla. Küll olen toonitanud ja ütlen veelkord, et Peipsimaal peab olema ka tugevat eesti vaimu,“ lausus ettevõtluse elutööpreemia laureaat Jüri Kraft.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus