Peipsil peeti eellahing

Nagu ikka, koguneti Mustvees sadama parkimisplatsil, kus võistluste peakohtunik Vladimir Gorosko oma abiliste Ants Vasemägigia registreerisid saabunud võistlejad ja kandsid nende nimed võistluste protokolli.

Kuigi nimekiri ei saanud pikk ? kõigest 13 võistlejat, olid saabunud kõik teada-tuntud tegijad, kes võimete poolest võiksid noppida auhindu igasugustelt võistlustelt.

Tunni aja pärast sõideti võistluspaika Omedusse.

Peipsi oli heas laines, näitamata siiski valgeid harju, mis tuule tugevuse järgi otsustades olnuks tõenäoline. Ilmselt kaitses meid osaliselt käänuline rannik, kuigi järvel oli laine tugevam. Ka võttis karge järvevesi näpud kohmetuma, hiiliv külmatunne aga sundis kiiremini ujuma ja rohkem sukelduma, et peletada eemale kaldaleminekusoovi.

Veel häiris võistlejaid vee vähene läbipaistvus, mis kõikus 0,5 ? 1,5 meetri piires. Sellise vähese nähtavuse juures on kerge kalad eemale peletada, kuigi maimud on üsna uudishimulikud ja julgemad tulevad isegi jalgu näksima.

Viies püügitund hakkas täis saama, kui osa võistlejaid oli juba kaldal ja pajatas muljeid tormises järves viibimisest.

Kaladest oli neil vähe rääkida, sest neid nad ei näinudki. Järve põhjas võis mitmel pool näha hulgaliselt surnud kalu, peamiselt ahvenaid. Mis oli nende surma põhjuseks, jäi meile saladuseks, kuid meie püügipiirkonnas leidsid allveekütid mitu puruksrebitud mahajäetud võrku, kus oli samuti mädanevaid kalu sees.

Taoline võrk jätkab püüki, ilma et keegi seda kontrolliks. Niisuguses olukorras pole midagi imestada, et levivad kalade haigused ja saagid jäävad järjest väiksemaks.

Lõpuks sai viimane püügitund täis ja kõik võistlejad tulid kaldale. Kohtunikud hakkasid kalu kaaluma. Kõige suurema kala tõi kaalule Ilmar Kaasik Tabiverest, kes jäi kokkuvõttes individuaalselt kolmandaks ja koos Valdur Udumäega kuulus neile ka meeskondlik kolmas koht.

Suurim luts kaalus 1324 grammi.

Kolm veidi väiksemat lutsu õnnestus püüda Tanel Sermatil. See tulemus andis talle teise koha ning koos Kaido Keskega jäi ka meeskondlikult teine koht Jõgevale.

Esikoha viisid Sillamäele Andrei Nikitin ja Gennadi Kurbatov. Viimasel õnnestus oma kolme lutsuga võita ka esikoht.

Peagi saavad allveekütid taas kokku Loksa lähistel, kus peetakse lahtisi Eesti meistrivõistlusi, konkurentsi tugevdamiseks sekkuvad kindlasti ka soomlased.

IVAN JUNNINEN

blog comments powered by Disqus