Peipsiäärsed pidasid oma pidu taas Tartumaal

Selleaastane pidu oli juba kümnes ja peeti 18. juunil Elva laululaval.

Idee need Eestimaa maakonnad, kellel piir Peipsi järvega kokku käib, igal suvel ühisele peole laulma-tantsima tuua käis kümme aastat tagasi välja Tartu maavalitsuse kultuurinõunik ja tuntud kooridirigent Valli Ilvik, kes oli ise ka esimese peo üldjuht. Kuigi osalema oodati nelja maakonda ? Tartumaad, Jõgevamaad, Ida-Virumaad ja Põlvamaad ?, osalesid esimesel peol siiski vaid kaks esimesena mainitut.

Järgmisel suvel oli Jõgevamaa kord pidu organiseerida ning sellega avatigi 1996. aastal Palamuse uus laululava. Palamuse peol olid külalistena kohal juba ka Ida-Viru maavanem ja Põlvamaa kultuurinõunik. Ilmselt üritus meeldis neile, sest 1997. aastal lauldi-tantsiti Toilas juba kõigi nelja maakonna osavõtul ning sellest peale ei ole ükski Peipsiäärne maakond ühestki peost kõrvale jäänud.

1999. aasta suvel, kui peojärg taas meie maakonnas, algatati Põltsamaa peol mõõga kui teatepulga traditsioon. Peo ajal valmistasid Jõgevamaa sepad mõõga, mis legendi järgi Kalevipoja oma ja mis järgmisele peokorraldajale Tartumaale üle anti. Sealtsaadik ongi mõõk mööda nelja maakonda ringi rännanud ja iga peo lõpus aastaks omanikku vahetanud. Viimati jäi teatepulk küll kaheks aastaks meie maakonda ?jalgu puhkama?, sest möödunud suvel jäeti oma pidu suure Tallinnas toimunu tõttu vahele.

Äsja peetud Elva peol osalesid aga kõik kooriliigid, maakondade ühendatud puhkpilliorkester ja ka kõigi maakondade rahvatantsijad, kellele oli talviseks kodutööks antud oma tantsukava kokku panna ja selgeks õppida.

Jõgevamaa kava panid kokku ning organiseerisid peoeelsed ühisproovid Airi Rütter ja Malle Pügi.

Tantsukavade poolest jäi seekord eriti silma ja südamesse Ida-Virumaa oma, mis oli üles ehitatud meie viimase ärkamisaja ja fosforiidisõja-teemalistele lauludele.

Enne viimaseid traditsioonilisi koorilaule ja ilutulestikku anti peo teatepulk järgmisele korraldajale üle. Kalevipoja mõõga sai aastaks enda kätte Põlvamaa maavanem Urmas Klaas. Seega lauldakse-tantsitakse järgmisel suvel Intsikurmus.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus