Peipsi Romantika peaesinejad on Ivo Linna ja ansambel Dagö

  1. 2016. aastal toimunud II Eesti Naiste Tantsupeo ajal tähistas toonane patroon Ivo Linna oma sünnipäeva ja publik ning tantsijad said osa sünnipäevatordist. Tunnustatud laulja 70. sünnipäevapidu toimub aga traditsioonilise sündmuse Peipsi Romantika esimesel päeval, 19. juulil Mustvee vallas Kasepää laululaval.

Peipsi Romantikal astub publiku ette teisigi karismaatilisi artiste. Sündmuselt ei puudu ka Peipsi maitsed, mille kroonijuveeliks on Rääbisefestival. 

Peipsimaa juurtega ettevõtja Hannes Soosaar korraldab koos partneriga Ivo Linna juubelituuri „IFF70“, kus osalevad lisaks juubilarile veel Maarja-Liis Ilus, Tanel Padar, Robert Linna, Antti Kammiste ja Supernova.

„Erinevates kohtades on erikülalisteks Tõnis Mägi, Karl-Erik Taukar ja Ott Lepland. Tuuri kavas on üle Eesti üheksa kontserti. Kohtade valikul seisin selle eest, et tuur jõuaks ka Jõgevamaale, Kasepää laululavale, kuhu see minu arvates suurepäraselt sobib,” kinnitas Soosaar.

Ta rõhutas ka Ivo Linna enda mõtet juubelikontsertitest, et number ise ei ole oluline.

„Palju tähtsamaks pean seda, kuidas sünnipäeva tähistada. Lava on olnud minu teine kodu läbi nende pikkade aastate ja seepärast otsustasin tähistada oma sünnipäeva tuuriga,” selgitas Linna.

„Ivo Linna esinemine on justkui hittide paraad, kus kõlavad aegumatud „Julge laul“, „Sülita vaid alla tuult“, „Aita mööda saata öö“, „Eestlane olen ja eestlaseks jään“, „Kaelakee hääl“, „Vana vaksal“, „Laula mu laulu helisev hääl“, „Sind surmani“, „Suur loterii“ ja sekka tuleb ka mõni uuem laul. Ivo Linna on olnud laval 52 aastat, mis on omamoodi rekord,” lisas Soosaar.

Dagö, Padar ja Peipsi rääbis

Teisel päeval on õhtu naelaks Soosaare sõnul kindlasti ansambel Dagö eesotsas solist Lauri Saatpaluga. „Hiljuti 20-aastaseks saanud bänd tuleb Kasepääle, et tuua teieni üks vinge kontsert enda parimate lauludega läbi aja. Bändi on aastate jooksul pärjatud mitme auhinnaga ning välja on antud hulganisti albumeid, mille on publik soojalt vastu võtnud. Dagö laule iseloomustavad omapäraselt tabavad tekstid ning kummitama jäävad hitid nagu „Joonistatud mees”, „Muusik”, „Möödakarvapai” ja paljud teised tuntud lood. Mis on nii rahva kui ka muusikute seas hinnatud ning muusikamaailma püsima jäänud ka aastaid hiljem.”

Peipsi Romantika teisel päeval toimub ka Rääbisefestival, kus saab maitsta rääbist ja teisigi Peipsi kalu, samuti õpetatakse nendest roogasid valmistama. Sündmuse eestvedajaid on Peipsimaa toidukunsti korüfeed Triinu Akkermann ja Tauno Laasik koostöös partneri Kääpa OTT-iga.

Veel märkis Hannes Soosaar, et Tanel Padar esineb Peipsi Romantikal kolmandat korda. Esimest korda esines ta 2014. aastal Vallatute Vestide koosseisus. Siis 2017. aastal koos oma ansambliga The Sun laiendatud koosseisus ja nüüd vanameistri Ivo Linnaga.

Uudo Sepp meeldib nii nooremale kui ka vanemale publikule. Teda iseloomustab kõige paremini üks lõik, mis ta enda kohta öelnud:

„Olen Uudo, laulja ja laulukirjutaja Saaremaalt. Ma elan ja hingan muusikast. Olen seda teinud nii kaua kui mäletan. Minu laulud sünnivad elust ja inimestest, ilusatest hetkedest ja miks ka mitte veistest. Improvisatsioon jõudis minuni väga proosalise juhuse läbi – unustasin ootamatult ühel esinemisel laulusõnad. Kuid sellest alates mõistsin, et kõige kaunim looming on kordumatu ja tuleb otse südamest.

Ma pean oma parimaks omaduseks südamlikkust. Minu siirus koostoimes minu muusikaga pakub loodetavasti hingesoojust igale eestimaalasele”.

Rahvakultuuritegijad kaasa löömas

Ka tänavusel Peipsi Romantikal on kohal erinevad rahvakultuurikollekiivid. 20. juulil esineb Peipsi Romantikal 1971. aastast tegutsev Tammiku Naisrahvatantsurühm, kes on tantsinud kõigil suurtel üldtantsupidudel alates 1994. aastast. Samuti on nad käinud Soome-Eesti tantsupidudel ning osalenud Eesti meeste ja naiste tantsupidudel.

Kes teeb, see jõuab ning nii on tants viinud neid ka Eestist välja Leetu, Ungarisse, Valgevenesse, Poola ja Soome.

Rühma juhendas pikka aega tunnustatud tantsupedagoog ning Jõhvi aukodanikuks valitud Helju Tori. Hetkel tantsitakse noorukese Maris Kriisa „pilli“ järgi, kelle loodud tants „Nõianeitsi“ võitis 2016. aasta uute tantsude konkursil naisrühmade kategoorias teise koha. See on tants, mida täna tantsivad kõik Eestimaa naisrühmad. See räägib naistest, kes läbi maagiliste rituaalide soovivad jääda igavesti nooreks kehalt ja hingelt.

„Piletimüük kulgeb traditsioonilises rütmis, sest palju jätavad otsustamise natukene aega enne kontserte. Sellel aastal õnnestus emadepäeva kampaania, kus oli võimalik kuni emadepäevani osta väga soodsaid pileteid. Sarnaselt iga aastaga mängitakse ka auhinnamänge, mis võimaldavad saada Peipsi Romantika kontsertidele pääsmeid,” ütles Hannes Soosaar.

Toit eestimaine ja tervislik

Soosaare sõnul on Peipsi Romantika korraldajatel pikaajaline koostöö toitlustajatega. Nagu ka eelmistel aastatel, toitlustab Peipsi Romantikat taas restoran YliCool, kus peakokaks tänasest Mustvee vallast võrsunud Urpho Reinthal.

Peipsi Romantika jaoks välja töötatud erimenüüs troonib sel aastal värske kodumaine kraam otse merest ja metsast. Kogu toit valmib otse festivalikülastaja silme all suitsuahjus, grillil ja wokil. Muusikanautlejal on seega imeline võimalus näha tippkokkasid tööhoos.

„Menüüst ei leia midagi ebatervislikku või ebamaitsvat. Küll aga näeb jumalikke maitsekooslusi ning mõnusaid ampse ka lastele, kuna tegemist on kogupere üritusega,” rääkis Soosaar.

„Romantiline on kohapealne ettevalmistus ja kontsertide läbiviimine. See koht on tõeliselt ilus ja inspireeriv. Seda on öelnud ka kõik artistid, kes on meie juures esinemas käinud,“ mõtestas Hannes Soosaar lahti Peipsi Romantika kontsertide seose romantikaga.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus