Peipsi piigad alustavad uut hooaega

Uue nädala esmaspäeval kell 18.30 koguneb rahvatantsurühm Peipsi piigad juba kuuendat aastat kokku uue hooaja alustamiseks Mustvee kultuurikeskuses. Oodatud on kaasa tegema ka uusi noori tantsuhuvilisi. Rühma juhendaja Liina Abram selgitas, mis uuel hooajal toimuma hakkab.

ULVI TAMM

Miks rühmal selline nimi on?

Alguses alustas neidude rahvatantsugrupp tegevust ja siis alles tuli nimi. Et kokku saadi Mustvee kultuurikeskuses ja Peipsi kaldal ja neiud, siis oligi loomulik nimevalik selline. Alguses olid tantsijaid rohkem Mustvee piirkonnast, kuid praeguseks on enamus tüdrukuid Torma koolist, aga olnud kaugemalt nagu Rääbiselt ja praegu käib Palalt. Uusi tantsijaid ootame aga tegelikult üle kogu piirkonna.

Rühm on omapärane ja Jõgevamaa piirkonnas ainulaadne just sellepärast, et tantsimas käivad tavapärasest nooremad. Oleme heaks kasvulavaks teistele rühmadele, kuhu meie tantsijad uut kooli valides edasi liiguvad. Väga paljud, kes meie rühmas on alustanud tantsivad edasi ja juba uude rühma minnes omavad kogemust ja enesekindlust.

Kuidas leiavad noored neiud tee rahvatantsuni?

On erinevaid võimalusi, kuid kõigi soov on tahtmine ennast aktiivselt liigutada ja ka võimalus ennast proovile panna. Tants on ala, kus saab arendada rütmitunnet, koordinatsiooni ja vastupidavust. Kindlasti annab julguse esinemiseks, sest ka seda pole loomupäraselt paljudele kaasa antud. Tavapärane on, et proovidesse tullakse esimest korda sõbrannadega ja koos on ju tore käia esinemas. Enne põhikooli lõppu võiks iga noor saada elamuse tantsurühmas, sest see annab tugeva põhja ka lausa elus hakkamasaamiseks. Et meie rühmas tantsimas käimine on tasuta, siis on see hea võimalus ennast proovile panna. Hiljem on lihtsam edasi minna. Paljud rühmas tantsinud teevad seda ka mujal edasi. Igal aastal on uusi tantsijaid, kuigi peab ütlema, et meil on rühmas praegu ka neiu, kes on olnud  kõik need viis aastat.

Lisaks kõigele saame oma Torma kihelkonna rahvariietega kaasa ka teadmisi ajaloost ja õpetab noortele väärtustama oma rahva riideid.

Kus olete saanud esineda ja kus on veel plaanis kaasa teha?

Oleme saanud kaasa teha XII noorte laulu- ja tantsupeol „Mina jään“ 2019. aastal ja see oli tore elamus kõigile. Kes on laulu- ja tantsupeol käinud, see teab, millise mälestuse ja kogemuse see tulevikuks jätab.

Kaasa oleme teinud Jõgevamaa naiste tantsupeol ja uuel aastal kaasa tegemiseks hakkame sellel  hooajal kohe valmistuma.

Europeade festivalile käisime Soomes ja sellel aastal Klaipedasse minekuks läbisime ülevaatuse samuti edukalt, kuid festivalile minek jäi kahjuks ära koroonaviiruse tõttu.

Peipsi piigad on hinnatud ja tahetud tantsurühm enamusel Mustvee kandi üritustel. Oleme esinemas käinud kõigil suurematel festivalidel, linnapäevadel, jaanipäeva üritustel ja ka ebatavalistes kohtades, nagu näiteks Circle K uue bensiinijaama avamine.

Kas rühma juhendajana on raske hakkama saada?

On hea meel, et Mustvee kultuurikeskus väärtustab oma ringi juhte ja nii annab see palju energiat edasi minna.

Et tänapäeva tantsud on keerulised ja tihti peab autoritantse valima vastavalt tantsijate hulgale, siis on hea, et siiani on olnud tüdrukutel hea kujutlusvõime ja meelespidamine ja kõik õpitu jääb hästi meelde. 

Peipsi piiga tantsija Liisi Lindsalu tunnistab, et juhendaja Liina on nõudlik, kuid samas rõõmsameelne ja andnud talle hea eeskuju, sest tal endalgi on peast läbi käinud, et tulevikus kätt proovida rahvatantsujuhendajana. „Kogu oma teadliku elu jooksul tantsinuna võin kinnitada, et kindlalt saab tantsima tulles uued oskused, uued sõbrad ja hea rütmitunde,” on Liisi kindel. „Olen selles rühmas kaasa löömas kolmas aasta ja olen kindel, et kui lähen pärast põhikooli lõpetamist uude kooli õppima, siis otsin kindlasti endale ka uue rühma, kus tantsida. Enesekindlust olen saanud rohkem, kui mul enne oli ja soovitan kõigil piigade hulgas kaasa löömast. Need aastad on olnud nii toredad, et on väga kurb, et saan seda teha kaasa viimane aasta ja hakkan seda aega väga taga igatsema.”

blog comments powered by Disqus