Peipsi pealinna sildade lugu on näha Mustvee raamatukogus

Juuni lõpus avatakse Mustvees Narva maanteel maanteeameti eestvedamisel ehitatav nüüdisaegne sild. Proloogiks pidulikule sündmusele võib pidada fotonäituse “Ühe silla kolm lugu” avamist Mustvee linnaraamatukogus.


Erinevaid ajastuid ühendav näitus koosneb raamatukogutöötajast harrastusfotograafi Anu Otsa pildistatud ja kogutud fotodest uue silla valmimisprotsessist ja varem samas paigas asunud sildadest. 

Vanemad pildid abikaasa kollektsioonist

Anu Otsa sõnul on ta viimasel ajal järjest sagedamini pildistama hakanud. “Ajaloohuvisse olen aga nakatunud abikaasa Vello abiga, kelle hobiks vanaaegsete esemete ja ka fotode kogumine. Tema kollektsioonist pärinevad ka näituse vanemad pildid, kus jäädvustatud näiteks 1900. aastate algul ehitatud puusild ja 1934. aastal valminud uus betoonsild, mille avas riigivanem Konstantin Päts,” rääkis ta.

Ots märkis, et püüdis uue silla ehitamisel fotografeerida võimalikult paljusid erinevaid etappe. Eriti ainulaadseteks ja huvitavateks peab ta fotosid eelmise silla lammutamisest 2014. aastal.

Näitust kommenteerivast tekstist leiab mitmeid põnevaid ajaloolisi fakte, näiteks ilmneb, et 1933-1934 ehitatud sillale paigutati juba ka neli valgustit. “Et töö tehti hädaabi korras,  kujunes silla ehitusmaksumus algselt kavandatust 20 protsendi võrra odavamaks,” on lugeda sildade ajalugu käsitlevas kokkuvõttes. 

Näitus läheb Mustvee inimestele korda

“Väljapanek Anu kogutud ja pildistatud fotodest on üks emotsionaalsemaid, mis Mustvee raamatukogus kunagi avatud on,” ütles raamatukogu direktor Laidi Zalekešina. “Kindlasti läheb näitus korda igale kultuurilembelisele Mustvee ja selle ümbruse elanikule ja ka kaugemalt tulnud vaatajatele.”

“Sild on läbi aegade olnud üks Peipsi pealinna sümboleid,” lausus Mustvee linnapea Max Kaur.

Anu Ots oli teinud fotodest ka kaks DVDd, neist ühe kinkis ta Max Kaurile ja teise uue silla ehitamist kohaliku omavalitsuse poolt koordineerinud Mustvee linnavalitsuse liikmele Pavel Kostrominile

Fotonäitusega “Ühe silla kolm lugu” saab tutvuda ka Facebooki lehel Mustvee piltides. Järg näitusele tuleb aga pärast uue silla avatseremooniat, kus on kindlasti fotoaparaadiga kohal ka Anu Ots.

“Nüüdisaegse sillaga seoses võiksid sündida ka mõned uued traditsioonid. Näiteks võiks sild kujuneda vastastikust  sümpaatiat tundvate inimeste kohtamispaigaks,” lisas Mustvee linnapea Max Kaur.

Fotonäitust saab Mustvee raamatukogus vaadata juuli lõpuni.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus