Peipsi pealinna jõululaadal kodumaine kaup

Möödunud laupäeval Mustvee kultuurikeskuses ja selle ümbruses peetud traditsioonilisel jõululaadal müüsid oma toodangut mitmed käsitöömeistrid ja põllumehed. Populaarseks kaubaks olid ka raamatud.


Eve Ardon Maarja-Magdaleenast oli müügiks toonud oma maalitud pildid ja lillelise lastemööbli. “Ma ei ole kunsti õppinud. Joonistada ja nikerdada on mulle aga meeldinud juba lapsepõlvest. Eriti palju aega jääb selleks tööks talvel. Ühtlasi on see minu jaoks hobi, mis aitab igavust peletada. Tooli- ja lauajalad aitab mul meisterda abikaasa,” lausus ta.

Raimo Rohi Avinurmest tõi laadale jõulupärjad ja kännukujulised küünlaalused.

“Võtsin kaasa paarkümmend pühadekaunistustega pärga. Nende valmistamiseks kasutan ümbruskonna metsadest pärit ehedat materjali. Metsa on Avinurmes palju, kuid seda võetakse ka kõvasti maha. Pärgi meisterdan ma põhitöö kõrvalt,”ütles mees.

Laine ja Mati Randla Aravetelt müüsid pajuvitstsest korve. “Missugune korv on parim jõulukingitus,  oleneb sellest, kellele ja milliseks otstarbeks kingitakse. Ühel võib näiteks vaja olla marja-, teisel hoopis käsitöökorvi, kolmandal sibulakorvi jne.

Mustvee laatadel oleme varemgi käinud. Müügi tasuvusest ei saa just alati rääkida, aga tore on kodukandist kaugemale saada ja paljude inimestega juttu ajada. Pealegi oleme kunagi elanud Peipsi-äärses kalurikülas, seepärast on siinne kant tänaseni armas,” rääkis Laine.  

Aivart Kivioja Sadala kandist oli laadale toonud omakasvatatud sibula. “Sel on ilus välimus ja hea säilivus. Ostjaid pole küll palju, aga iseenesest on oluline ja huvitav laadal kohalolek ja inimestega suhtlemine,” tõdes ta.

Müüjate hulgas hakkas silma punase põlle ja päkapikumütsiga Taimi Oja, kes kauples ehete, kaunistuste ja lõhnaküünaldega. Oma põlle nimetas ta aga õnnepõlleks.

Rikkaliku raamatuleti oli Mustvee kultuurikeskuse fuajeesse sisustanud kunagine Mustvee linnapea ja praegune kaupmees Andres Rebane. “Märkimisväärset huvi on pakkunud Paavo Kivise elulooraamat Paul Keresest, Vilja Savisaar-Toomasti “Teine elu”  ja Mart Sanderi “Litsid”,” lausus ta.

Iseäranis populaarseks kaubaks osutus trükisoe raamat “Ühe Mustvee silla kolm lugu”, mille koostajad lahkesti ka autogramme jagasid. Kokku müüsid nad üle saja raamatu. “Mina tulingi laadale spetsiaalselt Mustvee sildadest jutustavat raamatut ostma. Ühel pildil olen ma ka ise uue silla avatseremoonial,” lausus Peipsi pealinna elanik Asta Paju, kes ostis kolm raamatut.

Vesteldes mitmete kaugemalt tulnud laadakülastajatega, tutvustas kohalik ettevõtja Riina Pajula  majutusvõimalusi hiljuti avatud hotellis “Ankur”.  

Muusikalist meeleolu lõi laadal akordionist Johannes Haav.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus