Peipsi Luule Päev tõi kokku sadakond huvilist

Algselt ainult Peipsi piirkonna inimestele mõeldud luulepäevast on kuue aasta jooksul välja kasvanud üle-eestiline sündmus, sest osalejad oli laupäeval Mustvee Vene Gümnaasiumi kohale tulnud ka Tartust, Tallinnast, Narvast, Vokalt, Lohusuust, Kohtla-Järvelt, Jõhvist, Kallastelt, Rakverest ja isegi Võrust; koos kuulajatega kokku umbes sadakond inimest.

Kuuendal Peipsi Luule Päeval osales juba 30 luuletajat, keda saalis oli kuulamas pea seitsekümmend huvilist. Lisaks luuletajatele osalesid üritusel ka muusikud ja näitlejad ning  tõlkijad.  Et tegemist on kakskeelse piirkonnaga, oli luuletusi nii vene- kui ka eestikeelseid ning neid esitati vaheldumisi.

Peipsi Luule Päeva korraldaja ja ürituse vaimse isa Fjodor Maspanovi sõnul on sellist kokkusaamist tarvis. Kõik luulepäevadel osalenud poeedid on erilised, kuid Maspanov mainis ära mõned erakordsed. Üks neist on Sääritsa külast pärit Eevi Treial, kes kirjutab ja luuletab Kodavere murrakus, püüdes sel viisil seda keelt säilitada. Teine tähelepanuväärne luuletaja on Maspanovi hinnangul Inna Kivimaa Vokalt. “Erakordne anne,” märkis ta. Veel nimetas korraldaja Elina ja Anneli Kononenkot Võrust ja kaht Mustvee Vene Gümnaasiumis õppivat neidu — Elizaveta Svätskajat ja Anastassia Zaharkinat.

Maspanovi sõnul lavastasid kõik esinenud poeedid oma väikese programmi. Kes luges luuletusi, kes laulis, kes andis suisa etenduse. Inimesed olid ise oma programmi režissöörid ja näitlejad, kava kestis viis kuni viisteist minutit.

Tartu Ülikooli spetsialistide loeng sõnakasutusest vene- ja eestikeelses luules lükati edasi, sest esinejaid oli piisavalt palju. Selleks korraldatakse eraldi õppepäev. Peipsi Luule Päeva lõpus esinesid Peipsi vanausuliste ansamblid Suprjadki ja Avenüü. Veel esines Tartust pärit Ljudmila Mesropjan.

Kõik külalised said tutvuda äsjaremonditud Mustvee koduloomuuseumiga.

“Tänan kõiki poeete ja külalisi, kes tulid VI Peipsi Luule Päevale ja on läbi aegade võtnud osa sellest unikaalsest üritusest,” sõnas Maspanov. Ta tänas väga kõiki inimesi ja asutusi, kes on Peipsi Luule Päeva toimumisele kaasa aidanud.

Luulepäevad said omal ajal alguse ajalehes Peipsirannik korraldatud luulekonkursist. Ajalehele saadetud loomingu põhjal viidi 2004. aastal läbi I Peipsi Luule Päev, kus esitati ainult Peipsi järvega seotud luuletusi. Osales 10 harrastusluuletajat, nende seas oli kaks eestlast. Pärast seda on Peipsi Luule Päeva peetud igal aastal.

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus