Peipsi järve terviserajad avatakse jääpeoga

30. jaanuaril esmakordselt Mustvee sadamas toimuval Peip-si jääpeol saab proovida jõudu ja osavust erinevatel piirkonnale iseloomulikel rahvalikel spordialadel, kaasa lüüa tantsimises ja nautida kartulit „Jõgeva kollane“. Sündmusel avatakse Peipsi järve terviserajad.
Mustvee kultuurikeskus mõlgutas juba ammu mõtteid üldrahvaliku talvesündmuse korraldamiseks.
„Sellise rahvapeo korraldamiseks oli meil olemas kindel nägemus. Tarvis oli vaid natuke tervislikku sisendit. Spordiedendajaid ühise laua taha kutsudes sai sündmuse kava paika pandud ja kuupäev ning aeg välja kuulutatud,“ rääkis Mustvee kultuurikeskuse juhataja Laidi Zalekešina. Mustvee vallavalitsuse ja Mustvee linnavara koostöös valmivad terviserajad on kolme kilomeetri pikkused. Zalekešina sõnul väljub Mustvee muulist tegelikult kaks terviserada – ühel saavad tervisesporti harrastada uiskude ja soome kelkudega liiklejad, teisel kepikõndijaid, vabatehnikas suusatajad ning lihtsalt kõndijad.
„Tuleval laupäeval kell 14 algaval jääpeol saavad kohaletulnud ennast rahulikult terviserajale registreerida, tass kuuma jooki võtta, laadaoste teha, tutvuda glämpingutega, tantsida soojendustantsu jne. Kell 15 antakse ühisstart terviserajale. Igaüks valib tempo enda järgi. Meil ei ole mingit võistlemist ega ajavõttu. Ometi loositakse kõikide osalejate vahel välja LED-televiisor,“ rääkis Laidi Zalekešina.
Lustakaks võistluseks tõotab kujuneda Piriliuksi MM. Lühendit võib võtta mitmeti: kas maailmameistrivõistlused või Mustvee maavõistlus. Nime üle võib igaüks ise otsustada.
„Piriliuks on ammune Mustvee noorte talvine harrastus, kui lauajuppidele monteeriti alla uisurauad ja siis suusakeppidega tõugates hoog alla anti. Aga selline harrastus oli populaarne 30 ja enam aastat tagasi, nüüd soojendasime selle üles,“ selgitas Laidi Zalekešina.
„Kelgud tuleb lastel kelguvõistlustele endal kaasa võtta, aga tünnilauad suusavõistluseks on meil olemas, sest meie vallas Avinurmes on kuulsad tünnimeistrid, kes ka suusalaudu oskavad meisterdada,“ lisas ta.
Mustvee kultuuri- ja spordirahva ammuse hea koostööpartneri, terviseedendaja ja treeneri Maiu Veltbachi eestvedamisel tehakse ergutavaid tantsusamme, mis annavad sooja nii ihule kui ka hingele. „Tantsitakse ikka jääl. Sel korral pakub Maiu, kui kartulisordi „Jõgeva kollane“ tuntud eeskõneleja, lõkkel küpsetatud kartulit. See ei ole esimene koostöö Jõgeva tuntud brändi eestvedajaga. Nimelt siis, kui üle-eelmisel aastal Jõgeva kesklinnas „Jõgeva kollast“ üles võeti, olid kohal ka Mustvee valla esindajad hääde Peipsimaa maitsetega. Nüüd siis vastupidi, kollane tuleb Peipsi äärde,“ ütles Laidi Zalekešina.
Jääpeol saab suu soolaseks teha Harjumaalt Ristemäe talust pärit Presidendi kiluga, mis on Laidi Zalekešina sõnul imehea kaup, mis Peipsimaa talveüritustel ruulib. „Presidendi kilu, krõbekilu, hapendatud küüslauk – lihtsalt imemaitsvad tooted Tallinna lähistelt tulevad Peipsimaale külla,” märkis Mustvee kultuurielu eestvedaja.
Minilaadalt saab osta kuuma jooki, söögipoolist, proovida Peipsimaa maitseid, soetada kasutatud suuski ja uiske.
„Terviseradasid saab pärast jääpidu kasutada iga päev ja kõik on sinna teretulnud,“ ütles Laidi Zalekešina.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus