Peipsi järve elu tuba kolis Kasepääle

Peipsi koostöökeskuse eestvedamisel pani MTÜ Studio Viridis Loodusharidus 2005. aastal kokku näituse “Peipsi järve elu tuba”, mis pärast mitut kolimist jõudis eile eeldatavalt viimasesse näitusepaika — Kasepää koolihoonesse.

“Peipsi järve elu tuba” tutvustab kolmekümne nelja elusuuruses mulaažiga Peipsi järves elutsevaid kalaliike, nende pesitsust ja püügivõimalusi. Lisaks mulaažidele on näitusel väljas ka Peipsi ümbruse makett, kus peal muuseumid, kirikud ning muud kohalikud vaatamisväärsused.

Näitus on viie aasta jooksul pidanud läbi elama nii mõndagi. Esmalt avati väljapanek Kallaste linnavalitsuse hoones. 2006. aasta oktoobri lõpus puhkes Kallaste linnavalitsuse hoones tulekahju, kus sai väiksemaid kahjustusi ka “Peipsi järve elu tuba”. Studio Viridis taastas kannatadasaanud näituseeksponaadid ning väljapanek koliti Emajõe Suursoo looduskeskusse Kavastu lähedal. Siiski jätkusid probleemid ka Emajõe kaldal. Nimelt looduskeskus suleti ja hoone läks RMK valdusse. „Peipsi järve elu toa“ saatus oli selle otsuse järel järjekordselt lahtine.

Möödunud sügisel korraldas näituse idee autor Peipsi Koostöökeskus konkursi, et väljapanekule uus koht leida. Võitjaks osutus Kasepää, kuhu ekspositsioon üleeile koliti. “Peipsi järve elu tuba“ seatakse üles Kasepää kooli söökla tagusesse ruumi, mida praegu veel remonditakse. Kasepää vallavanem Jüri Vooder andis lootust, et näituseruum peaks valmis saama kevadeks ning siis on ka kõigil huvilistel võimalus “Peipsi järve elu tuba” näha. Veel rääkis vallavanem, et nende soov oleks võtta näituse juurde tööle ka asjatundja, kes huvilistele väljapanekut tutvustab.

“Võimalik, et näituse juures saab korraldada koolilastele õppepäevi,” lisas Vooder, kelle kinnitusel võib näitus edaspidi täieneda, sest Peipsi järves on lisaks kaladele veel palju muudki vaatamisväärset.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus