Peipsi ääres sai nautida muusikat ja romantikat

Tuhanded Eesti muusikahuvilised lahkusid möödunud nädalavahetusel üle piiri Lätti, et osaleda end juba hästi sisse töötanud muusikafestivalil Positivus. Positiivseid muusikaelamusi pakuti samal ajal ka Peipsi ääres, ainult et tunduvalt intiimsemas õhkkonnas.

Kasepää vabaõhulava on paik, kus publik saab peale esinejate nautida romantilist järvevaadet: poolikut paati meenutava kaarega lava on ehitatud otse Peipsi kaldale, seljaga järve poole. Romantilises paigas sai MTÜ Parim Valik korraldusel nii mullu kui ka tänavu teoks kontserdisari “Peipsi romantika”. Tänavused kontserdid toimusid möödunud reedel ja laupäeval. Esimesel õhtul astusid üles ansambel Traffic ning Ivo Linna ja Antti Kammiste, teisel Hanna-Liina Võsa ja ansambel Vallatud Vestid koosseisus Jalmar Vabarna, Tanel Padar ja Ott Lepland. Nii ühe kui ka teise õhtu juhatasid soojendusbändi asemel sisse Jõgevamaa rahvatantsijad: reedel sai näha Põltsamaa segarühma Nii ja Naa, laupäeval Jõgeva segarühma Kaaratsim. Õhtujuhiks oli mõlemal päeval Tess Pauskar.

Kui möödunudaastase “Peipsi romantika” ajaks polnud Kasepää laululava kaar veel päris valmis (osa laudist oli panemata), siis tänavu seisis lava publiku ees täies ilus. Et seda ilu mitte rikkuda, võttis korraldaja riski ja jättis lavale vihma kaitseks telgi püstitamata.

“Kui kontserdi ajal oleks sadama hakanud ja tuul oleks ebasobivast suunast olnud, oleks helimehel kõlarite ja monitoride kinnikatmisega väga kiire hakanud,” ütles MTÜ Parim Valik juhatuse liige Hannes Soosaar.

Õnneks oli ilmataat seekord korraldajate, esinejate ja publiku poolel ning risk tasus end ära: valguskujunditega kaunistatud lavakaar rõõmustas publiku silma ja lõi erilise meeleolu ka esinejatele.

“Siinne on üks ilusamaid vabaõhulavasid Eestis,” tõdes Ivo Linna, kui rahva ette tuli.

“Lava on tõesti ilus,” kinnitas ka Stig Rästa ansamblist Traffic.

Nii Linna kui ka Traffic olid Kasepääl esimest korda. Traffic valis romantilises õhustikus esitamiseks akustilistel pillidel esitatavad lood.

“Meie laulja Silver Laas  soojendas isegi üles oma viiulimänguoskuse, et lugudele värvi lisada,” kiitis Stig Rästa.

35 aastat “Kikilipsuga”

Võib arvata, et ansambel Traffic sai Kasepääl päris palju fänne juurde: nii mõnigi soliidsemas eas kuulaja, kes oli kohale tulnud eelkõige Ivo Linna pärast, avastas enda üllatuseks, et ka Traffic läheb talle täitsa hästi peale. Publiku noorem osa kasutas aga usinasti võimalust koos bändi liikmetega pilti teha. Loodetavasti ei jäänud Trafficu mehed pikaks veninud fotosessiooni tõttu järgmisele kontserdile hiljaks: neil oli samal õhtul ülesastumine ka Võrus.

Kui Ivo Linna oma igihaljaste ja uuemate hittidega lavale tuli, oli lavaesine varsti tantsijaid täis. Hiljuti 65aastaseks saanud Linna lavakarjäär on kestnud juba aukartust äratavalt kaua ja olnud kadestamist väärivalt edukas. Samas oli artist ise oma teenete hindamisel tagasihoidlik:

“Ah, ega see rahvamass siia minu pärast tulnud, eks nad tulnud rohkem kena kohta ja ilusat suve nautima.” Pärast väikest mõtlemist lisas Linna saarlasele omase huumoriga: “Võib-olla tulid nad ka vaatama, et kuidas see Iff siis nüüd, kuuekümne viieselt välja näeb, et ega ta veel surema ei hakka.”

Tegelikult peitub Ivo Linna pika lavaedu saladus ilmselt selles, et tal on publikule alati midagi öelda ja et tema sõnum jõuab alati kohale. Ligemale 35 aasta jooksul pole ükski Linna kontsert möödunud ilma laulu “Kikilips” esitamiseta.

“Ka siin, Kasepääl tuli enne kontserti minu juurde üks väike poiss ja küsis: “Onu, kas “Kikilips” tuleb?” No kuidas ma sain öelda, et ei tule!,” sõnas Ivo Linna. Reedeõhtuse kontserdi lõpus laulis Iff koos rahvaga ära ka Alo Mattiiseni ja Jüri Leesmendi 1988. aastal loodud isamaalaulude tsüklist pärinevad “Sind surmani” ja “Eestlane olen”. Nagu Linna märkis, omandasid need laulud 1988. aasta poliitiliselt kuumal suvel suisa hümni staatuse.

Hilisõhtuse Peipsi kaldalt lahkuti igati meeldivate muljetega.

“Tulin “Peipsi romantikale” suure huviga, sest mu õde on sellel üritusel õhtujuht,” ütles Taagepera lossis müügijuhina tegutsev Kerli Pauskar. “Kasepää laululava on kontsertide korraldamiseks superkoht ja korraldajad on oma töö väga hästi teinud, nii et jäin väga rahule.

Tartlanna Jane Jaomaa kiitis samuti kontserti, aga ka ilusat ilma, kena järveäärset paika ja mõnusat atmosfääri, mille juurde kuulusid lõkketuli ning head söögid-joogid.

Nagu salongis

Nagu mullugi, toitlustas publikut Tartu catering-firma Maitseelamused.ee, pakkudes tavalisest vabaõhuürituste menüüst mõnevõrra erinevaid roogi. Veine pakkus Nautimus ja kokteile segas firma Bar, Cocktails & Dreams sõubaarmen. Kui mullu tõi Nautimus veinimaitsjate jaoks kohale kott-toolid, siis tänavu kruviti mugavusaste veelgi kõrgemale ja pakuti diivanil istumise võimalust. Diivanid olid küll täispuhutud, ent järve kaldale tekkis siiski justkui õdus salong.

Peakorraldaja Hannes Soosaare sõnul oli “Peipsi romantikal” esimesel õhtul umbes kuussada inimest, teisel õhtul aga arvatavasti poole rohkem.

“Vallatutel Vestidel on tänavu suvel kontserte suhteliselt vähe, nii et kes neid mujal kuulata pole saanud, tulid Kasepääle,” arvas Hannes Soosaar.

Teise õhtu publiku suur arv oli tema sõnul signaaliks, et tuleval aastal peab toitlustaja suurema meeskonnaga välja tulema või siis on tema kõrvale teist toitlustajat vaja. Lisaks Tartu catering-firma pakutavale sai rahvas aga end kosutada ka kohaliku samovarimuuseumi perenaise Veronika Kookmaa keedetud samovaritee, vanausuliste retsepti järgi küpsetatud sibulapiruka ning toruvahvlitega. Üks kohalik aedviljakasvataja oli toonud müüki ka noori porgandeid.

“Sibulapirukas, vahvlid ja noored porgandid kadusid letilt kui nõiaväel, nii et tuleval aastal tasub tegijatel ka neid suuremas koguses varuda,” sõnas Hannes Soosaar.

Tema sõnul oli “Peipsi romantikat” teist korda juba lihtsam teha, sest teadsid, kuidas asjad käivad. Teisalt tõuseb ajapikku ka vastutus: tahad ju publikule üha paremat pakkuda.

“Laupäeva õhtul küsiti mult juba sedagi, kes tuleval aastal “Peipsi romantikal” esinevad,” ütles Hannes Soosaar. “Praegu ma seda veel siiski öelda ei oska, aga septembri lõpuks peaksid asjad paigas olema. Pole võimatu, et teeme tuleval aastal kas mõnele heliloojale või näiteks merele või Peipsile pühendatud teemaõhtu. Ja kindlasti kaasame ka tuleval aastal kontsertidele Jõgevamaa taidlejaid.”

Nii mullu kui ka tänavu sai “Peipsi romantika” toetust Leader-programmist. See andis võimaluse piletihind suhteliselt madalal hoida. Mõlemal korral kasutati Leader-toetust heli- ja valgustehnilise teenindamise eest tasumiseks (teenuseid pakkus oma maakonna ettevõtja Imre Mihhailov) ning reklaamiks.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus