Pedja vanas meiereis seikleb piimamees Tevje

Paduvere talumuuseumile kuuluva Pedja meierei ajalooliste seinte vahel saab juba teist suve nautida maailmaklassikasse kuuluvat Šolem Alejchemi „Piimamees Tevjet”, mille tõi lavale Jõgeva Linna Teater.

Jõgeva Linna Teater on üks paljudest Jõgevamaa harrastustruppidest ning etenduse lavastaja ja ühtlasi ka peaosatäitja Janek Varblas ei teinud saladust, et julguse lavastus teist aastat järjest publiku ette tuua andis vaatajate mullune tagasiside.

„Andsime möödunud aastal isegi kaks lisaetendust ning viimasel etendusel otsustasime, et teeme järgmisel aastal uuesti ja nii ka sündis,” rääkis ta.

Juudi kirjaniku Šolem Alejchemi „Piimamees Tevje” on maailmaklassikasse kuuluv teos, mille peategelase prototüübiks on 20. sajandi algul Kiievi suvitajatega kaubitsenud juudi rändkaupmees, kes peale toiduainete tõi oma kundedele ka rikkalikult külauudiseid ja tähelepanekuid oma elust, mida ta siis rüütas tsitaatidega piiblist, talmudist ja midrašist – nii ehtsate kui ka isetehtutega.

Ja kuigi Eestis on „Piimamees Tevje” ainetel lavale toodud ka ülimenukas muusikal „Viiuldaja katusel”, ütles lavastaja, et kutseliste teatrite n-ö suured kingad Jõgeva harrastusnäitlejaid ei hirmutanud.

„Muusikal on hoopis teine žanr ning kui muusikalis on laval väga palju näitlejaid, siis meie ajame läbi vaid seitsmega,” tõi ta näite.

Janek Varblas on ise harrastusnäitlejana erinevates truppides kaasa löönud enam kui paarkümmend aastat ning tema sõnul võib kindlalt väita, et näitlemine muutub inimeste seas järjest populaarsemaks.

Kui 2000ndate algul oli Jõgevamaal vaid üks-kaks harrastusteatrite truppi, siis nüüdseks on nende arv kasvanud. Praegu tegutsevad lähikonnas harrastusteatrite trupid Põltsamaa ümbruses, Maarja-Magdaleenas, Palamusel, Tabiveres, Kamaris, Pajusis ja Assikveres.

Jõgeva Linna Teater tähistas aga eelmisel aastal oma 20. sünnipäeva ning selle aja jooksul on lavale toodud paarkümmend lavastust.

Küsimusele, mis toob nii Janek Varblast kui teisi harrastusnäitlejaid pärast väsitavat päevatööd püünele, ei osanud lavastaja üheselt vastata.

„Mis minusse puutub, siis olen ma tavapärane tegelane, kellel erilisi oskusi ja hobisid pole, kuid laval saan ma olla keegi teine. Loomulikult saab laval olles ka tähelepanu ilma erilisi lollusi tegemata ning oma osa mängib enesestmõistetavalt ka hea seltskond,” arutles ta.

Pedja vana meiereihoone, mida Paduvere Talumuuseumi Selts renoveerib kohalikuks loome- ja muuseumimajaks, on „Piimamees Tevje” lavale toomiseks lavastaja hinnangul justkui ideaalne koht, kuna haakub kaudselt nii etendusega kui säästab vaatajaid ilma vingerpusside eest.

„Meierei on etenduse läbiviimiseks küll natukene ebaproportsionaalne, kuid oleme kõik võimalused ära kasutanud,” lisas Varblas.

SANDER SILM

blog comments powered by Disqus