Jepps sai hakkama kõigega, mida ühelt tõeliselt healt ansamblilt Mattiiseni-päevadel oodatakse: ajas publiku vaimuka ?õuga pöördesse, teenis Suurelt Kõrvalt puhta esituse eest maksimumpunktid ning tundis laval musitseerimisest sellist mõnu, et paljud saalisolnud arvatavasti kahetsesid, et pole sündinud Saaremaal Jeppsi liikmete soo- ja eakaaslasena: äkki oleks ka nendega ühte punti pääsenud.
Eriliselt läksid publikule hinge ansambli The Bee Gees repertuaarist pärineva laulu How Deep is Your Love viisile Jeppsi poiste poolt tehtud uued sõnad, mis kõnelesid nende endi elust: sellest, kuidas nad proovides tööd teinud ja lõbusasti aega veetnud on ning kuidas see kõik mõne kuu pärast, mil nad gümnaasiumi lõpetavad ja mandrile ülikoolidesse õppima lähevad, otsa saab. Selle teksti eest said nad Suurelt Kõrvalt eesti keele eripreemia.
Kõige täiuslikuma auhinnakollektsiooniga lahkus Jõgevalt arvatavasti Jeppsi liige Kusti Lemba: peale selle, et ta oli osaline peapreemia ja eesti keele preemia võitmises, aitas ta huvikooli Inspira segaansambli Sa:rlaine liikmena võita ka parima segaansambli tiitlit. Neljanda preemia võitis ta kui ?anonüümne kitarrikunstnik Saaremaalt?: kaks konkursil osalenud ansamblit laulsid nimelt tema tundliku kitarrimängu saatel.
?Kaheksakümmend protsenti ajast kulub meil proovides naljategemise peale,? tunnistas Kusti. ?Aga ega sellist asja, mis endale lõbu ei paku, tasugi minu meelest üldse teha. Mis juhendaja Veikko Lehtosse puutub, siis pole ta endale kunagi mingit autoritaarset juhipositsiooni võtnud, vaid on olnud üks meist.?
Veikko Lehto lisas, et enamik ansambli liikmetest on üle kümne aasta tema juhendatavas Saaremaa poistekooris laulnud.
?Need poisid teavad, et on paljuks suutelised, ning on algusest peale tahtnud ka palju saavutada,? ütles Veikko Lehto.
Kusti Lemba lubas igatahes muusikat edasi õppima minna. Teistelt Jeppsi poistelt polnud edasiõppimisplaane aega uurida, sest ansambel ja juhendaja kiirustasid muusikapäevade lõppedes spetsiaalselt nende jaoks avatud Jõgeva kaubahalli kohalikult majandusühistult preemiaks saadud viiesajakrooniseid ostut?ekke realiseerima.
On laulurahvasKuressaare Gümnaasiumi huvikooli Inspira tuleks õigupoolest uurida kui omaette nähtust: kes Jõgeva Gümnaasiumi kodulehelt autasustatute täieliku nimekirja lahti võtab, näeb, kui palju preemiaid üldse nende valdusse läks. Teise ?anomaalse? nähtusena tuleks uurida Tallinna külje all Sauel toimuvat: kahes nooremas vanuseastmes läks võit just sinna. Edukaks osutus ka kunagi lauljana tuntud Novella Hansoni juhendajadebüüt Jõgeval: Tõrva laulustuudio neidude ansambel tuli tema käe all selle ansambliliigi parimaks.
?Laulda oskasid need tüdrukud ennegi, aga Novella on osanud nad väga kihvtilt mõtlema panna,? kiitis kolleegi üks Alo-päevade ?stammkundesid? Toomas Voll, kelle juhendatav neidude ansambel Tõrva piigade järel teiseks platseerus.
?Kui tihti kipub väide, et eestlased on laulurahvas, käibefraasiks taanduma, siis siin, Jõgeval saab see elava tõestuse,? ütles esmakordselt Suures Kõrvas kaasa teinud Olav Ehala. ?Kui ikka nii palju noori nii erinevatest paikadest nii hästi laulda oskab, siis me peame ju laulurahvas olema!?
Ehalal oli rõõm tõdeda, kui tõsiselt üleriigiliseks ansamblite konkursiks valmistudes tööd tehakse ja vaeva nähakse.
?Paremate puhul see vaev konkursiks hajub ja publik näeb ainult ilusat tulemust, kehvemad võtavad ka vaeva lavale kaasa,? ütles Ehala heatahtlikult muiates. ?Mis aga südame eriti soojaks tegi, on see, et Jõgeva konkursil lauldakse ainult emakeeles. Seda inglise keeles musitseerimist on niigi igal pool.?
Kreisiraadio asemel
Omaette väärtuseks olid Ehala meelest kontserdid, mida noored konkursiväliselt kuulda said.
?Tartu Waldorfgümnaasiumi vilistlaste meesansambli Võta See vaimukat ?õud oleks vabalt võidud näidata näiteks televisiooni aastavahetuseprogrammis ? Kreisiraadio lahjade sket?ide asemel,? arvas Ehala. ?Alo Mattiiseni isamaa- ja teisi laule Kaitseväe segakoori ja solistide esituses kaifisid minuvanused ja nooremad ilmselt aga eri põhjustel. Noortele läks peale neis lauludes peituv vägi, minuvanustel tulid aga elavalt silme ette laulva revolutsiooni aastad. Olin ju 1987. aasta Tartu levimuusikapäevadel, kus Alo ?Ei ole üksi ükski maa? esmaettekandele tuli, ?üriis ja mullegi kingiti kollane T-särk kirjaga ?Ei fosforiidile!?.?
Nii, nagu korraldajad lootsid, kasvas Alo laulude ajal kontsert tõepoolest üle laulupeoks. Jõgeva Gümnaasium ootab noori muusikasõpru uuesti külla 6. märtsil 2009.
Üleriigilise vokaalansamblite konkursi parimad
Peapreemia ? Kuressaare Gümnaasiumi huvikooli Inspira meesansambel Jepps (juh Veikko Lehto).
Parim IV-V klasside ansambel ? Saue poistekoori poisteansambel (Elviira Alamaa ja Ulvi Kanter).
Parim VI-VII klasside ansambel ? Saue Gümnaasiumi tütarlaste ansambel Sirtsud (Grete Põldma).
Parim VIII-IX klasside ansambel ? KG huvikooli Inspira tütarlaste ansambel Mandlike (Pilvi Karu).
Parim IX-XII klasside segaansambel ? KG huvikooli Inspira segaansambel Sa:rlaine (Laine Lehto).
Parim IX-XII klasside neidude ansambel ? Tõrva Laulustuudio neidude ansambel (Novella Hanson).
Parim IX-XII klasside meesansambel ? Rapla Ühisgümnaasiumi meesansambel (Thea Paluoja).
RIINA MÄGI