Peaministri väljavahetamine ei too riigikassasse raha

Viimastel päevadel on ajakirjandus olnud täidetud üsna isiklikuks läinud rünnakutega peaminister Andrus Ansipi vastu. Ettevõtjad, näiteks Tiit Vähi ja Oliver Kruuda, on otsesõnu nõudnud tema tagasiastumist, Edgar Savisaar teatab talle omase tagasihoidlikkusega, et on valmis kasvõi homme riigitüüri enda kätte haarama.

iii

Paraku ei too peaministri väljavahetamine Eesti riigikassasse juurde ühtegi senti. Vaevalt, et Eestit aitaks edasi ka valitsuskriis ning sisepoliitiline ebastabiilsus.

Peaministril pole loomulikult hetkel lihtne. Ansip on olnud peaministriks headel aegadel, majanduskriisi ajal tegutsemiseks puudub tal kogemus. Kui siis kõigele lisaks veel toetus peaministrile ja tema erakonnale langema hakkab, on olukord murettekitav.

Isiklikust kogemusest tean siiski, et madal populaarsus ei takista peaministril otsuseid langetamast. Otsuseid ja reforme on Eestil aga vaja kohe ja praegu. Reformide tagasi- või edasilükkamine pole lahendus, haldusreformi järjekordne läbikukutamine oli äärmiselt negatiivne näide.

Eesti vajab taas julgust otsustada. Valitsuskoalitsioon on olukorrale läbi roosade prillide vaadanud. See tuleb lõpetada ning mitte lasta uinutada end jutuga, et eelarve puudujääk ulatub järgmisel aastal “ainult” kolme miljardini. Kahjuks on see suurem, ähvardades ulatuda üle Maastrichti kriteeriumide piiri. Valitsus peab tekkinud olukorrale reageerima, esmaspäeval tõstab IRL selle küsimuse ka koalitsiooni eestseisuse päevakorda. 

Oleme  ühiselt  vastu võtnud ebarealistlikule alusele tugineva koalitsioonileppe,  nüüd peame ühiselt  ka oma vigu tunnistama ning leidma lahenduse, mis võimaldab Eestil jõuda  hetkel oma peamise eesmärgini: liituda eurotsooniga 2011. aastal.

iii

MART LAAR, IRL esimees

blog comments powered by Disqus