Peaminister Andrus Ansip: Eesti kaitsevägi on heal tasemel

?Riigi kaitsevõime ei sõltu aga mitte üksnes kaitseväe tasemest, kaitsevõime sõltub ka kaitseliidu ja reservohvitseride tugevusest ja nendel õppustel nad osalevad koos ajateenijatega,? rääkis Ansip, jagades Sirguvere staabijuhtimispunktis sõjaväelastele  lahkesti kiidusõnu.

Kaitsevõime tugineb kaitsetahtel

Andrus Ansip rääkis oma Sirguvere visiidil, et Eesti kaitseväe kohta on ta kuulnud kiidusõnu mitmel välisvisiidil. Ta tõi eeskujuks USA rahvuskaardi.

?Rahva tõeline kaitsevõime tugineb aga väga tugeval kaitsetahtel ja sellega ei saa mitte kunagi päriselt rahul olla. Siin on meil veel arenguruumi küll ja küll,? ütles peaminister.

Andrus Ansipi sõnul tuleks nendele meestele, kes praegu ajateenistusse kutsutakse,  maksta ka korralikku kompensatsiooni.

Kaitseväe juhataja, viitseadmiral Tarmo Kõutsi sõnul ehitab Kevadtorm lisaks otsesele sõjalisele riigikaitsetegevusele üles kõige olulisemat riigikaitse võimekust ? eesti rahva usaldust oma riiki ja kaitseväkke. Pöördumises kaitseväelaste, kaitseliitlaste ja reservväelaste poole rõhutas Kõuts, et rahva usalduse nimel tuleb pingutada, sest Eesti kaitseväele annab jõu vaid meie rahva heakskiit ja mõistmine.

Eesti rahva usalduse võitmisest ja riigi julgeolekust rääkides libises jutulõng loomulikult ka Tõnismäe pronkssõdurile. Olles juba mitmel korral samale küsimusele vastanud, kinnitas peaminister Andrus Ansip ka Vooremaale, et pronkssõdur oleks tulnud Tõnismäelt juba ammu ära viia ja need, kes sinna maetud, eesti kombe kohaselt surnuaeda ümber matta.

?9. mail nägime me ilmekalt, kuidas pronkssõdur oli eelkõige ausammas okupatsioonile, kuidas rünnati meie sini-must-valget lippu ja samal ajal lehvitati rahulikult punast Nõukogude Liidu riigilippu. See pole olukord, mida me peaksime taluma,? lausus peaminister.

Põhikoormus kaitseliitlastele

Jõgevamaal käib Kevadtormi kolmas etapp ehk viivituslahing. Sellest võtavad osa ka Kaitseliidu Jõgeva maleva mehed eesotsas leitnant  Hardi Perkiga. Viivituslahingu imiteerimisel tuleb kindla aja jooksul vastase üksusi kinni hoida.

Kapten Ivar Jõesaar ütles, et 21. mai õhtuks jõudsid suurõppuse Kevadtorm 2006 alale Jõgevamaal jalaväebrigaadi koosseisu kuuluva maakaitsepataljoni erinevatest Kaitseliidu malevatest formeeritud kompaniid.

?Kaitseliit võtab reaservväelastelt positsioone üle ja Kevadtormi viimases etapis saavad õppuse põhikoormuse just kaitseliitlased,? sõnas Jõesaar.

Maakaitsepataljoni ohvitserid alustasid jalaväebrigaadi staabi juures harjutusi juba õppuse esimeses faasis. Maakaitsepataljoni staap on tänavu moodustatud valdavalt Kaitseliidu Lääne Maleva ohvitseridest. Samast malevast on pärit ka staabikompanii ja üks jalaväekompanii. Maakaitsepataljoni kuuluvad veel Kaitseliidu Jõgeva maleva ja Harju maleva jalaväekompaniid ning Pärnumaa maleva tagalakompanii. Lisaks suurendavad maakaitsepataljoni võitlusvõimet võitlusgrupid Kaitseliidu Saaremaa, Võrumaa Alutaguse ja Harju malevast.

Suurõppusele Kevadtorm 2006 saabus tänavu kokku üle 300 kaitseliitlase, kes tulid õppusele vabatahtlikult või kutse alusel. Vastavalt brigaadiülema käsule alustas maakaitsepataljon 22. mail oma vastutusalal viivituslahinguid. Maakaitsepataljoni staapi kuuluvad ohvitserid alustasid jalaväebrigaadi staabi juures koostööharjutustega juba suurõppuse Kevadtorm esimeses faasis.

Õppuse teabekeskuse ülema, nooremleitnant Georgi Kokoshinski sõnul varem välja kuulutatud üldist külastuspäeva huvilistele tänavusel Kevadtormil siiski ei tule. Samas võivad asjast huvitatud osaleda Kevadtormi pidulikul lõpetamisel, mis toimub 27. mail Jõgeval ja on avalik üritus.

JAANIKA KRESSA

Katkend Merca luuletusest:

Kõik kõrcid on tühjad
& linnades elu on morn:
normaalsed mehed viis meca
& maale siit Kevadtorm.
Kõik memmed & taadid(kes kained)
on valmis(ilma, et poex)
oma pensioniveeringud andma
ära Eesti kaicjate toex.
Keeb Jõgeva-, Virumaa maastikel
elu. Qis käsk on & kord…
Kevadtorm normaalsed mehed viis võssa.
On linnades olukord… Morn.
Merca

blog comments powered by Disqus