Kui juubelinumber, eriliselt tihe kultuuriprogramm ja rekordarv müüjaid välja arvata, siis oli väljanäitus nagu väljanäitus ikka: rahvas vooris leti eest leti ette ning kaup ja raha vahetasid intensiivselt omanikku. Kõige tüüpilisema laadaplatsilt võetud mobiilikõne tekst algas aga lausega: ?No kus te olete?? Järgnes selgitus selle kohta, kus kõneleja ise on. Aga katsu sa selles voogavat rahvamassi täis võõras alevikus mõlemale poolele üheselt arusaadavaid orientiire leida!
Paljudele on Palamuse siiski kümne laada-aasta jooksul päris tuttavaks paigaks saanud. Näiteks Maaleht on kõigil kümnel aastal olnud väljanäituse korraldajate ja sellel osalejate hulgas.
?Paunvere väljanäitusel käime me, lühidalt öeldes, lugejatega kohtumas,? ütles Maalehe kirjastuse direktor Signe Siim. ?Tuleb tunnistada, et meiegi ajakirjanikud kipuvad liialt linnastuma, nii et maaõhu nuusutamine ja maainimeste keskel viibimine tuleb neile kasuks. Siin saame ka adekvaatset tagasisidet meie poolt välja antud raamatute kohta. Ning üleüldse kohtab siin mõnusaid ja kompleksivabasid inimesi. Üks proua vastas näiteks mesilasemapiimast valmistatud toodete müüjale, kes päris, mis probleemide vastu ta abi vajaks, et tal polevatki probleeme, et ta olevat täiesti probleemivaba! Katsu sa linnas selliseid inimesi leida!?
Laatade laat
Nagu ikka, jagati väljanäituse parimatele eksponentidele kiitusekirju ja kuldseid Paunvere viierublaseid. Avinurmes tegutsevale ASile E. Strauss oli tänavune kiitusekiri juba kaheksas. Oleks ilmselt kümnes, kui neil kahel aastal väljanäitusel käimata poleks jäänud.
?No Paunvere laat on ikka see laatade laat: kui sind siin pole, siis pole sind olemas,? ütles firma tegevjuht Enno Strauss, lisades, et tegelikult seisis nende firma ka Paunvere väljanäituste idee sünni juures.
?Palamuse toonane vallavanem Märt Jallakas, kes nüüdseks meie hulgast lahkunud, oli mu kunagine kolleeg ning koos sai nii mõnigi asi läbi arutatud. Kolm aastat hiljem, kui Avinurmes pütilaada käivitasime, sai juba vastastikku teineteiselt ?nitti võtta,? ütles Enno Strauss.
Tema sõnul püüab nende perefirma elus hoida ja tükati ka taaselustada Avinurme kandi traditsioonilisi puukäsitööoskusi. Paunvere väljanäitustelgi pole ainult oma tooteid müüdud, vaid üht-teist ka kohapeal rahva silme all valmis tehtud: selleks, et rahvas näeks iidseid käsitöövõtteid ning mõistaks: kui nende firma suudab end omakandi traditsioonilise käsitööga ära elatada, siis küllap tasub selliseid ettevõtteid käivitada mujalgi.
Küsimusele, kas kümne laada-aasta jooksul on rahvas rikkamaks läinud ja rohkem ostma hakanud, vastas Enno Strauss, et tema meelest on Paunvere laadaline olnud jõukas ja ostualdis alati. Firma kontori seinal rippuvate kiitusekirjade kohta ütles ta aga, et mitte ainuski väliskülaline ei ole veel nende päritolu kohta pärimata jätnud.
?Võime uhkusega öelda, et oleme need saanud Eesti aasta tähtsaimalt messilt ? see sõna on neile kõige arusaadavam,? ütles Enno Strauss.
Võitja selgumata
Kõigi kümne väljanäituse kiitusekirjad on Sadalas elava kunstniku Rein Erebi kujundatud. Alati on ta need välja trükkinud käsitsi tehtud paberile. Viimasel viiel-kuuel aastal (täpselt ei mäleta Ereb enam isegi) on kiitusekirja ehtinud foto sellestsamast asjast, mis tunnustuse on toonud: digifototehnika võimaldab sellist operatiivsust.
?Tänavu sain kiitusekirjad juba tund aega enne autasustamist valmis, aga enamasti saavad need valmis ja raamitud viis minutit enne või pärast väljakuulutatud autasustamisaega,? ütles Rein Ereb. ?Kõige hullemast olukorrast pidin välja tulema ülemöödunud aastal, mil ?ürii mulle auhinnasaajate nimede edastamisega pisut hilines ning digifotokas veel tagatipuks kinni jooksis, nii et ühtegi pilti kätte ei andnud. Kiirkorras laenasin ühelt laadaliselt teise fotoka, aga kellel siis juhe, mida mööda pildid arvutisse laadida, laadaplatsil kaasas on! Olukorra päästis kunagine vallavanem Heili Nigulas, kes kodunt oma fotoka juhtme tõi. Õnneks see sobis??
Nagu mullugi, viis Eesti Barbeque Assotsiatsioon ka tänavu Paunvere laadal läbi tervete sigade küpsetamise võistluse, mis sedakorda kandis nime Suur Sigadus. Sead jagati kaheksale võistkonnale kätte eelmisel õhtul, ahju aeti nad enamasti öösel kahe-kolme paiku. Maitselt parima sea suutsid küpsetada Türi Pritsumehed, eriauhinna parima esitluse eest sai Trivento BBQ Symphony.
?Türi Pritsumehed tulid ka terve suve kestnud seitsmeetapilise võitlussarja võitjaks ning lähevad tuleval aastal USAsse San Diegosse barbeque maailmameistrivõistlustele,? ütles Eesti Barbeque Assotsiatsiooni asesekretär Maanus Aasa.
Seda, et laadapääsme ostnute vahelise loterii võitja juba kohapeal selguks, pole naljalt ette tulnud. Ei juhtunud seda ka tänavu.
?Üks inimene tuli lavale võitu küsima küll, aga siis selgus, et tema pääse kandis ühe võrra erinevat numbrit,? ütles Palamuse vallavanem Urmas Astel. ?Kindel aga on, et müüdud see pilet sai ning arvatavasti kelleltki Luua poolt tulnule.?
Võidupilet kannab numbrit 0004598 ja selle esitajat ootab 25 000 krooni eest ehitus- ja remondimaterjali ASilt Trelex AGS koos kojutoomisega. Nii et tasub Palamuse vallavalitsusega ühendust võtta küll.
RIINA MÄGI