Paunvere väljanäitusel üle tuhande kaupleja

Täna peetakse Palamusel XIX Suurt Paunvere Väljanäitust ja Laata. Kauplejate registreerimine lõpetati seekord ära juba kaks nädalat enne laata, sest kauplemiskohad said lihtsalt otsa.


Palamuse vallavalitsuse arendusspetsialist ja väljanäituse üks korraldajaid Reelika Kivimurd tõdes, et kauplejaid hakati registreerima 1. augustil ja juba kahe esimese nädalaga oli kaheksasada müügiplatsi hõivatud. Kui 1005 kauplejat kaks nädalat tagasi täis sai, otsustati nimekiri lukku panna.

Toitlustajatele mõeldud kauplemiskohad pandi seekord aga suisa enampakkumisele.

“Toitlustajate kauplemiskohad on alati kiiresti täis saanud ja mõnedki on kurtnud, et ei pääse üldse löögile,” sõnas Reelika Kivimurd. “Seekord tegime siis enampakkumise. Igale platsile määrati alghind, mis sõltus asukohast. Kui mõned staadionile kavandatud platsid välja arvata, läksid kõik “loosi”, kusjuures mitte alghinnaga, vaid tunduvalt suuremate summade eest.”

Toitlustuskohti tuleb laada-alale 21.

“Kõige rohkem on meil taas käsitöötoodete ja toidukauba müüjaid: vastavalt 313 ja 235. Tööstuskaupa pakub 160 kauplejat,” ütles Reelika Kivimurd. “Püüamegi käsitöö ja toidukauba osakaalu suure hoida ning on meeldiv tõdeda, et oleme sellega senini hakkama saanud. Hea meel on ka selle üle, et oma valla inimesed on hakanud julgemalt oma kaubaga välja tulema. Hergo Kütt toob seekord näiteks müügile meemõdu, Tiia Kabrits vinnutatud liha ning Kaja Ivask ja Riin Pärn enda loodud isikupärast keraamikat.”

Paljudele, eriti lastega peredele, meeldib väljanäitusel mitmesuguseid loomariigi esindajaid uudistada. Seekord saab näha nii linde, kalu, koeri kui ka lambaid, aga ka põnevaid villaloomi alpakasid. Traditsiooniliselt on kohal Bokseripesa, kes korraldab kaupluse ees kaks koeratõugude esitlust (kell 11 ja kell 13).

Kaks lastehoidu

Neil vanematel, kes vahepeal rahulikult ostelda soovivad, on võimalus oma võsukesed lastehoidu viia. Üks selline tegutseb, nagu ikka, lasteaia mänguväljakul, teine aga Rehe-Möldre aida õues. Grillimishuvilised mingu vana vallamaja taha, kus käib tervete sigade küpsetamise võistlus Suur Sigadus. Uue vallamaja tagant tõuseb aga õhku firma Summukas kopter. Lustilend Palamuse kohal maksab 35 eurot.

“Kopterisõidu vastu on tavaliselt nii suur huvi, et kes kindlasti lendama tahab pääseda, pangu juba hommikul aeg kinni,” soovitas Reelika Kivimurd.

Palamuse gümnaasiumi saali sätiti juba eile üles nn nunnunäitust. Suurte või erikujuliste kodumaiste köögi- ja puuviljade kõrval saab seal näha ka eksootilisemaid taimi ja vilju. Pikkjärve külas elavad Maie ja Tiit Kuslap tõid näiteks kohale tosina viljaga väikese sidrunipuu.

“Puuistik sai tellitud Bakkeri firmast koos maasikataimede ja taralõngaga. Viimane suri välja, aga sidrunist sai asja,” kiitsid Kuslapid ja lisasid, et puukest aitas kasta nende viieaastane pojapoeg Karl, kelle sooviks oli ka see, et puu näitusele toodaks.

Nunnunäitusega ühte saali pandi eile üles käsitöönäitust, mis on seekord üsna puutöö keskne. Palamuse gümnaasiumi poiste kätetööd sai näiteks juba mitu lauda täis. Üsna mitmekesise väljapanekuga on seekord esindatud aga Lahmuse kool Viljandimaalt. See on erivajadustega laste kool ning tööõpetuse tunde on seal tunduvalt rohkem kui tavakoolis.

“Üheksanda klassi poistel on näiteks üheksa tööõpetuse tundi nädalas. Ka alade valik on suur: peale puutöö tehakse meil savi-, klaasi- ja sepatööd, kootakse kangast jne. Nii et meilt saavad kõik kaasa oskuse oma kätega midagi kasulikku teha,” sõnas Lahmuse kooli direktor Jüri Hansen, kes oli koos käsitööõpetaja Aurelika Reimanni ja paari õpilasega Palamusele näitust üles panema tulnud.

Annab võimu üle

Väljanäitusele ei tulda ainult ostlema, vaid ka kultuuriprogrammist osa saama. Tänavu tegi Palamuse vald väljanäituse kultuuriprogrammi koostamisel koostööd Jõgeva maavalitsuse ja Vooremaa geopargiga ning kava sai üsna mitmekesine.

“Üles astuvad nii Palamuse valla oma taidlejad kui ka külalised teistest Jõgevamaa paikadest, Tartumaalt ja Lätist,” ütles valla asutuse Palamuse Kultuur juhataja Ehtel Valk. “Usun, et etteasteid jätkub igale maitsele. On traditsioonilist rahvatantsu ja rahvapillimuusikat, aga kuulda saab ka indie- ja alternatiivrokibändi. Pealaval astuvad mitmel korral üles tuntud muusikud Erich Krieger ja Tõnu Raadik ning n-ö kirsiks tordil on ansambel Kõrsikud, kes paneb kultuuriprogrammile uhke punkti.”

Tänavugi selgitatakse välja parim laadakostüüm, mille kandja saab auhinnaks 50 000 eurosenti. Kostüümide registreerimine on kella 11-12 rahvamajas, kell 14 leiab aset finaalvoor laululaval. Pärast seda antakse parimatele eksponentidele välja kiitusekirjad ja Paunvere viierublased ning loositakse välja peaauhind. Loosimisest võtavad osa kõik kolmeeurose laadapääsme ostnud. Peaauhinna paneb välja Baltic Agro Machinery ja selleks on üks tore masin, mis kannab John Deere’i firmamärki.

“Kuna pangaautomaati pole ja pangabussi ka ei tule, siis tasub laadale tulles varuda endale sularaha. Paljudel kauplejatel on küll makseterminalid, ent kui mobiiliühendus “umbe jookseb” siis ei tööta ka terminal,” ütles Reelika Kivimurd.

Tema sõnul tegutseb väljanäitusel seekord ka valla palgatud fotograaf. Re:TV Tartumaalt toodab aga drooni abil õhuvaates videopilti. Taas on kohal Tallinna TV võttegrupp ja Marta Raadio teeb laadalt otseülekannet, mida saab kuulata sagedusel 90,80 MHz.

“Suur Paunvere Väljanäitus annab Palamuse vallale võimaluse tõestada, et lisaks rikkaliku kultuuripärandi ja haridustraditsioonide omamisele oleme ka koht, kuhu kogu Eestist laadamelu nautima tullakse. Siia, Kesk-Eestisse, tulevad meelsasti nii kauplejad kui ka publik. Seepärast on Paunvere laat Eesti võimsaim.”

Väljanäituse päevajuht on seekord Esna vallavanem Paavel Koosaar, kes saanud tuntuks hittseriaalist “Naabriplika” ja keda kehastab Harry Kõrvits.

“Annan, jah, hommikul valla juhtimise üheks päevaks Paavel Koosaarele kui “päris” vallavanemale üle,” ütles Palamuse vallavanem Rait Persidski muiates.

Tema sõnul tuleb väljanäitusele külalisi Palamuse valla Soome, Läti ja Leedu sõpruspiirkondadest. Maavanem Viktor Svjatõšev toob külla ka Valgevene ettevõtjad. “Tuleval aastal peetakse väljanäitust kahekümnendat, aga loodetavasti mitte viimast korda. Tõsi, haldusreformi silmas pidades on see ilmselt küll viimane väljanäitus, mida korraldab Palamuse vald,” tõdes Persidski.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus