Paunvere väljanäitusel tuleb rohevahetus

 

Ülehomme Palamusel peetaval Suurel Paunvere Väljanäitusel saab muu hulgas soetada tasuta taimmaterjali või hoopis ülearusest taimmaterjalist vabaneda. Kella 12-15 toimub nimelt Rehe-Möldre aida hoovis rohevahetus.

Rohevahetused on Eesti Aiaklubi poolt kolm aastat tagasi algatatud aia- ja taimehuviliste kokkusaamised, mille käigus vahetatakse omavahel või antakse ära oma aia või kodu ilu- ja tarbetaimi, pistikuid, seemneid, sibulaid või juurikaid. Rohevahetused toimuvad tavaliselt mai- ja augustikuu lõpus, kui rohelist vahetusmaterjali on kõige rohkem.

Rohevahetused toimuvad tavaliselt ettevõtlike taimekasvatajate juures. Palamuse rohevahetuse võõrustajaks on Külli Paavel.

„Rohevahetuse korraldamise mõte tekkis mul juba eelmisel aastal, kui avastasin vastu sügist, et mul on kogunenud hulk taimi, mis oma aeda ära ei mahu,” ütles Külli Paavel. „Tookord jäi ettevalmistusaeg paraku lühikeseks ning rohevahetuse asemel piirdusin sellega, et panin lihtsalt välja mõned potid toasõnajalgadega, mis laada lõpuks õnnelikud omanikud leidsid.”

Kasu rohevahetusest näeb Külli Paavel eelkõige selles, et see, mis endal üle, võib leida uue omaniku, kellele see rõõmu valmistab. Ehkki rohevahetus algab ametlikult kell 12, võib taimed Külli Paaveli sõnul ka varem kohale tuua. Kindlasti tuleb rohevahetusest huvitatutel aga arvestada laadakorraldajate poolt kehtestatud reeglitega: autoga Rehe-Möldre aida hoovile laada ajal ligi ei pääse, sest see paik jääb laada-ala piiridesse. Auto tuleb jätta ikka parklasse.

Rohevahetusele võib tuua kõike, mis üht rohenäppu võiks huvitada: puuistikuid, ilupõõsaid, püsililli, toalilli, veetaimi. Taimepotid võiks eelmisel õhtul üle kasta, siis on nad ürituse ajal niisked, mitte märjad. Märg pott on liiga raske, samuti võib sellest välja nõrguv vesi rikkuda autosisustust. Lisaks taimedele võib rohevahetusele tuua üleliigseid taimeanumaid (potid-kastid) ning aiakirjandust.

Lähemat infot rohevahetuste kohta saab MTÜ Eesti Aiaklubi kodulehelt www.aiaklubi.ee. Rohevahetuste olulisim reegel on aga see, et kaasavõetud taimi, paljundusmaterjali ning muid aiatarbeid võib ainult vahetada või ära anda, mitte müüa.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus