Patjalas selgus nii Eesti kui Tartu meister

Möödunud laupäeval peeti Patjalas ühekorraga ära nii Eesti juunioride meistrivõistlused kestvusratsutamises kui ka sama ala Tartu meistrivõistlused. Juunioride meistriks tuli klubi Parkuur esindaja Kairit Kalbre hobusel Ecuador Baff, Tartu meistriks Egle Kalev Ratsarügemendi Klubist hobusel Memphis.

Juunioride meistritiitlile kandideeris viis võistluspaari. Seitsmekümnekilomeetriselt distantsilt, mille keskel tehti neljakümneminutiline puhkepaus, tulid kõik viis enam-vähem koos. Napi eduga teiste ees läks meistritiitel siiski viimast aastat juunioride klassis võistelnud Kairit Kalbrele ja Ecuador Baffile, kes läbisid võistlusmaa ajaga 4:42.25 ja keskmise kiirusega 14,87 km/h. Teiseks tuli Ratsaspordiklubi Parkuur esindaja Siim Laur Filly-Bellal (4:42.26 ja 14,87 km/h) ja kolmandaks Keiu Oras Frank-Fränkiga Ratsarügemendi Klubist (4:42.28 ja 14,87 km/h).

Esimesena jäi esikolmikust välja Liivimaa Ratsaspordiklubi esindav Jõgevamaa ratsutaja Berit Truuts hobusel Amanda (4:42.47 ja 14,85 km/h). Et nimetatud klubi on aga registreeritud Tartusse, sai ta kaasa lüüa ka Tartu meistrivõistlustel, kus oli Ratsarügemendi Klubi esindajate Egle Kalevi (4:42.27 ja 14,87 km/h) ja Keiu Orase järel kolmas. Tõsi, rohkem võistlejaid Tartu meistrivõistluste arvestuses kaasa ei teinudki. Vabaklassi arvestuses tegi kaasa neli paari, ent ainsana sai neist tulemuse kirja Egle Kalev, teiste hobustel tekkisid tervisehäired.

Osavõturohke võistlus

Et üldse tegi nelja erineva pikkusega distantsidel kaasa 33 võistluspaari, oli möödunudlaupäevane võistlus selle direktori ja rajameistri, Ratsarügemendi Klubi esindaja Lembit Kalevi mäletamist mööda aga tegelikult Eesti ratsutamisajaloo osavõtjaterohkeim kestvusratsutamise võistlus. Eriti tänulikud oldi selle eest, et korraldajad olid välja pakkunud ka 23-kilomeetrise distantsiga nn tutvumisklassi: seal said end proovile panna võistluspaarid, mille üks liige – kas siis inimene või hobune – sel alal algaja. 13 osalenud paari hulgas olid edukaimad Sanna Turu ja Gilmor klubist Parkuur ajaga 1:47.00 (keskmine kiirus 12,90 km/h).

Et kestvusratsutamises pääsevad kiirussõitudele ainult need, kes samal distantsil eelnevalt korra või kaks kvalifikatsioonisõidu läbinud, olid korraldajad pakkunud välja veel 70 ja 85 km kvalifikatsioonisõidu ning 41 km esmakordse läbimise võimaluse. 41 kilomeetris sai parima tulemuse Helina Kalev hobusel Simson Liivimaa Ratsaspordiklubist, kellele jäi vaid viie sekundiga alla ratsaspordiväliselt tuntuim võistleja, lauljatar Mari-Leen Kaselaan, kes sõitis ratsul Frühling Kassarist ja esindas klubi Kassari Ratsamatkad. 70 km kvalifikatsioonisõidu läbis  kõige kiiremini Külli Nõmm Mozartil (Liivimaa Ratsaspordiklubi), ainus 85 km sõitja oli Janika Nigul Paragonil klubist Kassari Ratsamatkad.

Nõuab mõistust

Kvalifikatsioonisõitjate hulgas oli päris palju neid, kes tulemust kirja ei saanud, sest hobuse pulsisagedus ei langenud pärast finišisse jõudmist ettenähtud aja jooksul nõutava tasemeni või oli loom hakanud lonkama. Nimelt selleks, et võistlejatel ei tekiks kiusatust saavutada head tulemust ratsu tervise arvelt, on kestvusratsutamises kehtestatud väga ranged reeglid. Sellel võistlusel osutus raskendavaks teguriks veel kuum ilm. Aga eks kogemuste saamiseks kvalifikatsioonisõidud ette ole nähtudki.

Kestvusratsutamine on ala, mis nõuab nii füüsilist vastupidavust, aega, materiaalseid ressursse kui ka mõistust. Kõige rohkem aga just viimast,” kinnitas Lembit Kalev. Noortest suudavad sel alal edu saavutada enamasti need, kellel vanemad taustameeskonnas innukalt kaasa löövad. Ratsarügemendi Klubi sõitjatest on selle väite heaks tõestuseks Keiu Oras.“

Lembit Kalev pidas vahepeal kestvusratsutamise võistluste korraldamises nelja-aastase pausi. Nüüd võttis aga asja uuesti ette, sest võistluste korralduse tase kippus tema meelest pisut alla käima: kus ei jagatud võistlejatele numbreid, kus polnud distantsid õige pikkusega.

Jõgeva kanti tulevad kestvusratsutajad võistlema hea meelega, sest Eesti eri nurkadest on siia ühepalju sõita,” ütles Lembit Kalev. Radugi on siin, Kassinurme mägedes ja nende ümbruses, võimalik huvitavalt kujundada. Suur tänu Külliki Alekandile, kes lubas lahkesti Tohvri talu maid võistluste stardi- ja finišipaigana kasutada!”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus