Pärlipüüdmine läks taas korda

?See on tõeliselt rõõmustav, et neid, kes ise osavõtuks soovi avaldasid, oli seekord palju. Püüan kõigiga tegelda, kellel eeldusi on,? ütles Tabivere Gümnaasiumi ja muusikakooli õpetaja Triin Saariste, kellel juba varasematel aastatelgi nii palju juhendatavaid on olnud, et ta kogu võistluse ajal vaid vahel harva klaveritoolilt tõusta on saanud.

Ja pole ka ime, et lauluhuvilisi järjest rohkem on, sest kui klassikaaslasele või sõbrale-sõbrannale pöialt hoidma tulnud teismeline kuuleb, mida hea õppimise- harjutamisega oma häälega teha võib, tahab temagi sama osata ja suuta.

Muusikaga tuleb aga sõprus sõlmida juba üsna noores eas. Esimest aastat igal pühapäeval koolimajas stuudio ?Fa-diees? õpetaja Kadri Savva juhendamisel viisi- ja rütmipidamist õppinud mudilastest jõudis seekord võistema küll ainult kaks, kuid ega see veel nii pisikeste puhul näitaja pole. Kui järgmisel talvel sama jõudsalt õppust võetakse, on julgeid lavaleastujaid tuleval kevadel kindlasti rohkem. Seekord pälvisid viieaastased Mari-Liis Kirs ja Neidi Kull mõlemad ?ürii (Triinu Taul, Imbi Pärtelpoeg ja Tiina Teder) tunnustuse ja preemia. Neidi esinemine oli ehk kriipsukese enesekindlam, kuid pole ka ime ? tema astus võistlustulle juba teist korda.

Edetabeleid juba liiga palju

?See on alati üks igati tore muusikat täis päev ja ehk ei olekski seda võistlemist ja järjestamist nii väga vaja rõhutada. Seda laste pingeritta seadmist on minu arvates juba pisut palju,? avaldas muusikaõpetaja Triin lauluvõistluse alguses arvamust. Ilmselt olid ka ?ürii ja korraldustoimkond seda meelt, sest igast vanusegrupist toodi seekord esile vaid parim, ülejäänud tunnistati kõik väga headeks. Kõiki nii hästi laulvaid noori inimesi mingisse edetabelisse suruda olnuks tõepoolest väga raske, kui mitte võimatu. Seega tunnistati I-III klassi õpilastest parimaks Astrid Aunap, kes hoolimata oma noorusele lauluvõistlustel ?vana tegija?. Tänavu oli ta koos õpetaja Triinuga valinud Toomas Volli laulu ?Pärdiku mure?. Väga täpse viisipidamise ja ilusa häälega paistis silma ka võistluse uustulnuk Cärolin Käsper. Tundus, et temast võib tulla tõsine tegija, sest väike neiu ei põdenud eriti ka rambipalavikku. IV-VI klassi lauljatest oli parim Sandra Simson lauluga ?Kõikide laps?. Ka Sandra juhendaja on Triin Saariste. Minoorne ja sügava sisuga laul oli valitud just Sandra pehmele, kuid samas kandvale ja paindlikule häälele. Seda märkas ka enamik publikust, hääletades Sandra oma lemmikuks. VII-IX klassi õppurite hulgas tunnistati esikoha vääriliseks Kadri Karus, kes esitas noorte hulgas ülipopulaarse muusikalilaulu ?Siis, kui maailm magab veel?, juhendajaks taas Triin Saariste. Sellesse vanusegruppi kuulusid ka ainukesed võistlejad valla teisest koolist Maarjast ? Raimo Selgis ja Kati Moro, keda juhendas Heveli Ivask. Küsimusele, kas Maarjas väiksemad lapsed laulda ei tahagi, vastas õpetaja Ivask, et kahjuks on ta ise väga hõivatud ja käib Maarjas ainult lapsepuhkusel oleva õpetaja eest tunde andmas. Võistluseks valmistumiseks eriti aega ei jää ja seega said laulma vaid need, kelle osalemissoov kõige kindlam oli.

Gümnaasiumiastmes tunnistati parimaks Triinu Täpsi lauluga ?Kaks kuukiirt?, juhendaja Kadri Savva ?Fa-dieesist?.

Kõige säravam laulupärlike

Tabivere lauluvõistlus kannab ?Laulupärlikese? nime juba aastaid ja kõige säravam pärl leiti üles selgi korral. Tõsi, züriil seda eriti otsida ei tulnudki. Kui seekordse pärlina Artur Aunapit nimetati, noogutas saalitäis rahvast nõustuvalt kaasa. Need, kes igal aastal lauluvõistlusele kaasa elama on tulnud, mäletavad täpselt, kui armsasti põlvepikkune Artur oma ?karjääri? alustas ja kui hoogsalt ta edasi on arenenud. 11-aastane õppimishimuline ja -võimeline noormees, kellel looduse poolt  imekaunis häälematerjal antud, hakkab üle saama ka lavahirmust, seda ilmselt tänu oma hiljutistele ?tuleristsetele? Tartu Ülikooli aulas, kus aprillikuus meestelaulu seltsi korraldatava poiste-solistide lauluvõistluse vabariiklik lõppkontsert toimus. Ainsana Jõgeva maakonda esindanud Artur jäi seal napilt neljandaks, kuid võib loota, et võidurõõm sellelgi tandril on tal veel ees, kui just liiga varane häälemurre alt ei vea. Anu Röömeli laulu ?Tähekild?, mis teda suurele võistlusele viis, esitas Artur ka kodusele publikule ja tunnistas ise hiljem, et laulda oli väga hea ja üldse mitte jube.

?Meie vallal on väga vedanud, et meil on nii võimekad muusikaõpetajad, kes lastes lauluarmastust kasvatavad. Aga eriti hea meel on meil täna Triin Saariste üle, kes lisaks lauluvõistluseks valmistumisele ka gümnaasiumi kooridega väga tugevat tööd teeb. Suvel toimuvale suurele peole läheb meilt nii mudilas- kui lastekoor, kusjuures mudilaskoor laulis end ülevaatusel esimesse ja lastekoor teise kategooriasse,? ütles valla kultuurijuht Tiina Tegelmann koos vallavanem Aare Aunapiga Triinule ja kõigile juhendajatele-õpetajatele tänulilli ulatades.

Ka Laulupärlikese tiitli pälvinud Artur on juba aastaid Triin Saariste käe all tööd teinud.

Nagu ikka, on lauluvõistluse korraldajad selleks päevaks ka huvitava külalisesineja kohale kutsunud, kes noortel lauljatel võistluspinget maandada aitaks. Seekord olid nendeks headeks hingedeks Katrin Karisma ja Tarmo Eespere, kes lauljat klaveril saatis ja teda ka humoorikate küsimuste abil publikule tuttavamaks tegi. Karisma laulukava, mis põhiliselt muusikalilauludest koosnes, rääkis armastusest, ka kodumaa-armastusest, üksteisest hoolimisest. Publiku sai temperamentne ja südamlik laulja pihku, võib isegi öelda, et embusse lausa esimestel minutitel. Koos saalitäie publikuga õpiti ära USA Disneylandist kaasa toodud laul “Väike maailm”, mida laulavad selle mängumaa ühe jõe kallastele toodud nukud kogu maailmast ja mille sõnum on ühene: meil kõigil on üks Maa, kus me elame, olenemata nahavärvist, rahvusest või maailmavaatest. Meil tuleb elada sellel planeedil üksteist hoides ja üksteisega arvestades.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus