Parim maaraamatukoguhoidja töötab Rajal

 

Üleeile peeti Viljandi kultuurimajas üleriigilist maaraamatukoguhoidja päeva ning tunnustati maakondade parimaid maaraamatukoguhoidjaid. Jõgevamaalt pälvis selle tiitli Raja raamatukogu juhataja Liidia Krehova.

Raamatukogutööd on Liidia Krehova teinud ühtekokku seitse aastat, neist esimesed kaks Mustvee linnaraamatukogus ja ülejäänud viis Raja raamatukogus. Enne seda pidas ta aga hoopis müüja-ametit.

Mustvee linnaraamatukogusse kutsuti mind siis, kui sealt üks töötaja ära läks,” ütles Liidia Krehova. “Mulle osati kohta sellepärast pakkuda, et olin raamatukogus varem puhkuste ajal asendajaks käinud. Eks kaupluse- ja raamatukogutöö ole ju natuke sarnased ka: mõlemas tuleb inimestega suhelda ja neid teenindada.”

Üksnes intuitsioonile Liidia Krehova uude ametisse asudes siiski ei lootnud, vaid õiendas üsna pea Viljandi Kultuuriakadeemia juures ära raamatukoguhoidja kutse-eksami. Raja inimesi, keda tal teenindada tuleb, tunneb aga Liidia Krehova hästi, sest olles sündinud küll Kallastel, tuli ta koos vanematega Rajale elama juba lapsepõlves. Raja küla on tema ema sünnipaik. Naaberküla Kasepää inimesi tunneb ta hästi aga sellepärast, et on seal müüjana töötanud.

Siinkandis on tore ja sõbralik rahvas ja mingitest arusaamatustest rahvuslikul pinnal pole keegi midagi kuulnud,” ütles Liidia Krehova.

Raja raamatukogu asub kohalikus kultuurimajas. Varem paiknes see teisel korrusel üsna ebamugavates ruumides, kuhu vanematel inimestel oli keeruline pääseda. Möödunud aasta lõpus kolis raamatukogu esimesele korrusele Kaepää valla ja riigi raha eest renoveeritud ruumidesse, kus avati ka internetipunkt.

Olen väga tänulik Meeli Veskusele, kultuuriministeeriumi nõunikule raamatukogunduse alal, abi eest raamatukogusse mööbli muretsemisel. Ja muidugi ka vallavanem Jüri Vooderile, kes raamatukogu muresid alati lahendada aitab.”

Tõlgib, kui vaja

Raja raamatukogu on põhiliselt venekeelne, kuigi vähesel määral on seal ka eestikeelset kirjandust. Et Liidia Krehova saab suurepäraselt hakkama mõlema kohaliku keelega, siis palutakse talt tihti tõlkeabi: kes tuleb kurtma, et ei saa aru eestikeelsest ametlikust kirjast, kellel on vaja mõni eestikeelne avaldus esitada, aga napib selle keeleoskust selle koostamiseks. Ja kuigi see pole tema otsene töökohustus, saavad inimesed Liidia Krehovalt sellistes küsimustes alati abi.

Põhitöö on tal aga muidugi raamatute laenutamine ja ürituste korraldamine. Eakam lugejaskond eelistab tema sõnul ajaviite- ja kriminaalromaane, palju huvitutakse ka psühholoogia-alasest kirjandusest.

Kuigi komplekteerimisega tegeleb maakonna keskraamatukogu, püüan raamatute valikul niipalju kui võimalik, ka ise kaasa rääkida. Eriti valvas olen siis, kui saan teada, et ilmunud on mõni Peipsi ääre elu-olu või kultuurilugu käsitlev raamat: nende omamine on meile lausa kohustuslik. Peale Eestis ilmuva kirjanduse saame ka Venemaal ilmunut,” ütles Liidia Krehova. “Kui uue raamatupakiga lähemalt tutvuma hakkan, kerkivad enamasti iga raamatu puhul silme ette konkreetsed inimesed, kellele seda lugeda pakkuda: tean ju üsna hästi, kes millest huvitub.”

Suviti laieneb raamatukogu laenutajate ring Peipsi ääres suvitajate arvel.

Nemad on meie fondis leiduva raamatuvalikuga üsna rahul ja toovad raamatud puhkuse lõppedes alati kenasti tagasi,” ütles Liidia Krehova.

Äsjased raamatukogupäevad olid Raja raamatukoguski sisukad: lapsed käisid ettelugemispäeval muinasjutte kuulamas ja muinasjututeemalist näitust vaatamas, aktsiooni “Tuntud inimesed raamatukogus” raames proovis 23. oktoobril Raja raamatukogus laenutaja ametit vallavanem Jüri Vooder.

Armastab reisida

Peale lugemise armastab Liidia Krehova reisida. Kõige kaugema reisi tegi ta poolteist aastat tagasi Ameerika Ühendriikidesse, kus elab tema tütar. Meeldejääv oli ka mullune Jõgevamaa raamatukogutöötajate ühisreis Prantsusmaale.

Maakonna keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel on hästi agar selliseid õppereise korraldama. Ning ega me ainult piiri taga ei käi, me tutvume ikka ka Eestimaaga,” ütles Liidia Krehova.

Nagu Peipsi ääres kombeks, tegeleb temagi natuke potipõllundusega: kasvatab enda tarbeks sibulat, tomatit, kurki ja lilli.

Tallinnas elava poja pere ei tunnista suvel mingit muud köögivilja kui kodus Rajal kasvatatut: poes müüdaval polevat sellega võrreldes üldse mingit maitset,” ütles Liidia Krehova.

Aastast pojapoega näeb ta üsna tihti, kahe aasta ja seitsme kuu vanust tütretütart näost näkku harva, aga veebikaamera vahendusel suisa igal õhtul.

Oma ametiga on Liidia Krehova väga rahul ega kavatse seda mõne teise vastu vahetada. Väga liigutatud oli ta sellest, et peale keskraamatukogu direktori Rutt Rimmeli ja heade kolleegide, Kasepää, Pala ja Lümati raamatukogutöötajate oli teda Viljandis õnnitlemas vallavanem Jüri Vooder.

Liidia Krehova on väga kohusetundlik, abivalmis ja püüdlik raamatukogutöötaja. Vald pidas teda suure tunnustuse puhul meeles ka väikese rahalise preemiaga,” ütles Jüri Vooder.

Maaraamatukoguhoidjaid on Eestis on 575. Paremaile neist jagas Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing tunnustust juba kaheksandat aastat.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus