Parim Liivi-lugeja on Virgo Ernits

17 etlejat esindasid seitset kooli: Jõgeva Gümnaasiumi ja Ühisgümnaasiumi, Tabivere ja Mustvee Gümnaasiumi ning Maarja, Voore ja Laiuse Põhikooli. Etlejaid hindasid kirjanik ja tõlk Hendrik Lindepuu, EELK Laiuse koguduse õpetaja Margit Nirgi, Laiuse Põhikooli huvijuht Endla Tooming, Jõgeva Linnaraamatukogu töötaja Jaana Koppel ning allakirjutanu.

Ühtekokku umbes tunnipikkuse luulelugemise jooksul tuli ette päris ilusaid hetki, aga ka natuke igavamaid ja piinlikumaid. Viimaseid siis, kui tundus, et laps oli talle olemuselt võõrast või eakohatut teksti lugema pandud ja teda selle juures ka üsna kasinalt juhendatud.

Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja noored näitlejad pakkusid seevastu, nagu ikka, ilusaid hetki. Et Virgo Ernits kolmest Lianne Saage-Vahuri õpilasest seekord parim oli, selles olid ühel nõul kõik ?üriiliikmed. Nii Jakob Liivi valm “Mänd ja kadakas” kui ka Vladimir Beekmani luuletus “Truudus” said ette kantud suure kaasaelamisega ja mõtet hästi edasi andes, nii et kuulajal suisa elav pilt silme ees jooksma hakkas.

Minietendused

Ära märgiti ka Virgo klassikaaslaste Kadi Metsla ja Karl Sakritsa esinemine. Juhan ja Jakob Liivi tekstidega nad ehk niiväga ei hiilanud, küll aga Liivi luuleauhinna laureaatide omadega. “Jeete Afer” Mats Traadi tsüklist “Harala elulood” ja Paul-Eerik Rummo “Ükskord ennepuiste” kujunesid ? esimene Kadi ja teine Karli esituses ? täiuslikeks minietendusteks. Aga üks minietendus peakski luuletuse lugemine olema.

Kolmanda äramärgitava “kohale” oli päris mitu kandidaati. Eelistati nende hulgast lõpuks Jõgeva Ühisgümnaasiumi IXd klassi õpilast Tõnn Laost (juhendaja Inga Reinumägi), kelle lahe, mahlakas ja pisut süüdimatu esinemine värske tuulepuhanguna mõjus. Juhan Liivi “Sinuga ja sinuta” kõrvale valitud Hando Runneli “On kevad ja kenad neiud” sobis lugeja olemusega eriti hästi.

Kiitust väärinuks mõistagi nii mõnigi teine luulelugeja ja juhendaja, aga seekord auhindu rohkem jagada polnud. Jääb üle loota, et Liblikapüüdja noorte mäekõrgune edu teistel tuju liiga ära ei võtnud. Eks noored, kes juba algklassidest peale teatriõpetust saanud ? ning Kadi, Karl ja Virgo seda tõepoolest on ?, peagi natuke paremini esinema.

Sõnapomm

“Luuletus on nagu sõnapomm, mis südames plahvatab,” ütles konkursi lõpetamisel ?ürii esimees Hendrik Lindepuu. “Paraku pole seda plahvatust just lihtne luuletust valjult lugedes edasi anda. Noorel etlejal on selleks kindlasti vaja head juhendajat, kes ta õigele teeotsale juhataks.”

Omalt poolt lisaksin, et luuletus ei ole mitte julmalt värsivormi ahistatud tekst, vaid värsivormi abil võimendatud tekst. Ning vastavalt sellele tuleks seda ka käsitleda.

Siinkohal tahaks tänada külalislahket Laiuse Põhikooli rahvast eesotsas õppealajuhataja-huvijuhi Silvi Taniloviga etlusvõistluse hea korralduse eest! Kooli direktori Arvo Sakjase arvates ongi Laiuse õige koht Liivi-teemalise etlusvõistluse pidamiseks: veetis ju Juhan Liiv ühe talve just Laiusel toonase pastori Johan Kõpu kostilisena.

Võistluse võitjal Virgo Ernitsal seisab teekond Alatskivile ees 23. aprillil. Juhan ja Jakob Liivile ning Juhan Liivi luuleauhinna laureaatidele keskendatud üleriigilist koolinoorte etlusvõistlust peetakse seal tänavu 17. korda.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus