Palvetoas saab hingeabi

Pajusi valla abikeskuses on täna pärastlõunal pidulik sündmus: seal avatakse palvetuba, kuhu on peale keskuse elanike oodatud ka kõik teised, kes jumalasõna ja hingeabi vajavad.


Pajusi valla abikeskus tegutseb kahes Vägari küla kortermajas. Palvetuba rajati neist väiksemasse, kaheteist korteriga majja.

“Varem oli selles korteris kaks tuba, vaheseina eemaldamisega saime neist väikese saali,” ütles abikeskuse käivitaja ja juht Kari Juhani Hätönen.

Remondiks vajalike materjalide ostmiseks annetas raha üks Helsingi lähedal tegutsev Riihimäe luterlik kogudus. Ju siis läksid lahke soomlase tegemised Eestis selle koguduse rahvale hinge. Sama Soome kogudus annetas palvetoa jaoks ka toolid. Palvetuppa mahub istuma ligemale nelikümmend inimest. Lisaks sellele lubas kõnealune kogudus Pajusi valla abikeskust iga kuu väikese summaga toetama hakata.

Palvetoa remondil käisid abiks Türi kristliku misjonikoguduse liikmed.

“Türi misjonikogudus on minu kodukogudus,” selgitas Kari Juhani Hätönen. “Ka avamispäeva palvetundi tuleb pidama selle koguduse pastor Neemo Raasik.”

Esialgu hakkavad palvetunnid toimuma igal teisel laupäeval, kui aga rahvast palju koos käima hakkab, hakatakse mõtlema iganädalaste palvetundide korraldamisele. Kari Juhani Hätönen kavatseb palvetunde pidama kutsuda eri vaimulikke.

Kui praegu on palvetuba lihtsalt toolidega ruum, kus koos käia, siis tulevikus on plaanis otsida sisustuselemente, mis ruumi natuke pühakoja hõngu tooksid. Samas võib uues saalis edaspidi ka kontserte ja muid üritusi korraldada.

Elu jooksis ummikusse

Kari Juhani Hätönen usub, et abikeskuses elavatele inimestele on jumalasõna ja palvetuba vaja. Tema enda elu jooksis aastat kolmkümmend tagasi kodumaal Soomes nii ummikusse, et mõnda aega elas ta, pehmelt öeldes, prügimäel. Ning just jumala poole pöördumine oli see, mis aitas tal uuesti õige teeotsa leida. Kakskümmend aastat tagasi tuli ta Eestisse, et aidata siinseid elurataste vahele jäänud inimesi. Abikeskuse käivitamiseks sobiva koha leidis ta Pajusi vallast Vägari külast: seal oli kaks tühjaks jäänud korterelamut. Algul võttis ta need rendile, ent siis avanes tal võimalus need ära osta, sest Soome riik maksis talle tagasi temalt ekslikult võetud ülemäärase tulumaksusumma.

Kari Juhani on abikeskuse maju jõudumööda renoveerinud, ent teha on veel päris palju. Suuremas, 18 korteriga elamus on ta jõudnud korda teha ainult ühe püstaku jagu kortereid, kaks püstakut ootavad aga remondijärge. Kõigepealt oleks seal vaja vahetada aknad ja korrastada küttesüsteem.

“Kui majaosa on kütmata, siis hakkab see intensiivselt lagunema,” ütles Kari Juhani Hätönen.

Pangalaenuga oleks väga lihtne maja korda teha, ent 71 aastane mees ei taha laenu võtta, sest siis oleks ta elu lõpuni n-ö panga ori.

Mure tuleviku pärast

“Senini on Pajusi vald meid pidevalt toetanud, aga ma ei tea, kas uues ühendomavalitsuses peetakse seda veel vajalikuks,” oli Kari Juhani murelik.

Peale Pajusi valla on toetust saadud mõningatest fondidest. Väikseid summasid laekub ka kasutatud riiete müügist Pisisaares ja Jõgeval.

Abikeskuses elab praegu paarkümmend inimest: umbes pooled neist on varjupaika vajavad kodutud ja alkoholiprobleemidega inimesed, umbes pool aga nn toetatud elamist vajavad noored, kelle lapsepõlv möödus lastekodus. Peale Pajusi valla abivajajate elab keskuses ka teistest valdadest, näiteks Põltsamaa ja Koigi vallast tulnud inimesi. Kari Juhani usub, et nii mõnigi kodutu, kes praegu abikeskuses soojas ja puhtas toas elab, oleks ilma selle keskuseta juba surnud. 2013. aastal autasustati Kari Juhani Hätöneni Jõgevamaa kuldristiga.

Kari Juhani Hätönen kinnitas, et abikeskuse palvetuppa on oodatud kõik, kel soov jumalasõna kuulata, mitte ainult abikeskuse elanikud.

“Koos palvetades langeb õlult mõnigi koorem, mis üksi olles raske tundub,” sõnas Kari Juhani Hätönen.

Palvetoa avamispidu algab täna kell 13.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus