Paljud põllumehed on talirüpsi juba koristanud

Möödunud nädalal koristati Jõgevamaa põldudel esimesed talirüpsi ja -rapsi saagid. Pajusi ABFis aga algab talirüpsi koristus täna.

</span>

Pajusi ABFi kombainerid Ilmar Karp ja Silver Tigane veendusid eile päeval, et talirüps on täiesti küps. Ettevõtte juhataja Lembit Paal ütles, et neil on talirüpsi maas 75 hektaril ja talirapsi 135 hektaril. “Rüpsi ja rapsi koristamine moodustabki ühe tervikliku koristusperioodi,” ütles Paal. Suvirapsi kasvatab ettevõte 200 hektaril.

Õlikultuuride koristamine algas tänavu varem kui mõnelgi eelneval aastal. Eelmisel kolmapäeval koristati talirüps Eesti Taimekasvatuse Instituudi Aidus paiknevalt 12-hektariselt katsepõllult. “Rüps on talve üsna hästi üle elanud ja saaki võib pidada piisavalt korralikuks,” ütles instituudi direktor Mati Koppel. “Me kasvatame rüpsi ka eesmärgiga aretusmaterjali uurida ja võrrelda,” teatas ta.

Eile töötas kombain ka taimekasvatusinstituudi väiksemal rüpsipõllul Jõgeva alevikus. Ühtlasi alustati samas paigas keraheina koristamisega.

Palamuse valla põllumajandusettevõttes Kerseli koristati talirüpsi möödunud nädalal neljal päeval. Töödega jõuti ühele poole laupäeval. “Tänavu oli meil talirüps külvatud 58 hektarile. Kogusaagiks loodame saada üle 1000 tonni. Arvestades eelmisel sügisel tekkinud nälkjakahjustusi ja talviseid külmakahjustusi võib sellist saaginumbrit üsna normaalseks pidada,” märkis Kerseli juhatuse liige Toomas Tuula. “Talirüpsi turustame erinevate maakondade põllumajandusettevõtetest moodustatud Põllumajanduse Ühistegevuse Tulundusühingu kaudu Soome firmale Avena,” lisas Tuula. 

Pärtlihansul talirüps koristatud

Pühapäeval koristas talirüpsi Jõgeva vallas Pedja külas paiknev põllumajandusfirma Pärtlihansu. “Kasvatame talirüpsi 20-22 hektaril. Tänavu algasid koristustööd veidi varem kui varasematel aastatel. Saagi suurust ei oska praegu prognoosida, kuid koristusaja varasema kättejõudmise tõttu saame tõenäoliselt rüpsi vähem kui tavaliselt,” ütles ettevõtte eestvedaja Tarmo Link.

“Kokku on meie põllumaadel rapsi ja rüpsi 75 hektarit. “Talirüpsi eeliseks talirapsiga võrreldes võib pidada ka paremat talvitumist,” lisas ta. Tarmo Lingi sõnul müüb Pärtlihansu rapsi ja rüpsi Põllumeeste Ühistule Kevili.

Samuti Pedja kandis tegutsevates osaühingutes Kükkeri Talu ja Kükkeri Ait OÜ, millest esimese omanik on Urmas Jukkum ja teise omanik tema poeg Ragnar, kasvatakse talirüpsi ligi neljakümnel hektaril.

“Praeguseks oleme jõudnud sortida talinisu seemne, millest osa sügisel müüme ja osa oma põllul kasutusele võtame. Nii saame teisipäeval alustada ka talirüpsi koristamisega OÜ Kükkeri Ait põldudel,” ütles Urmas Jukkum.

“Talirüps ei too põllumeestele küll märkimisväärselt suuri sissetulekuid, kuid võimaldab koristusperioodi pikendada ja paremini reguleerida,” lisas ettevõtja. “Rüpsi puhul on eeliseks seegi, et seda saab hakata varem koristama. Rapsi koristamine algab tavaliselt kaks nädalat hiljem,” võttis sama teema kokku Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktor Mati Koppel. 

Ühiselt ostetud kombainid

Põllumajandusettevõtja Urmas Jukkumi sõnul ostsid Pedja ümbruse põllupidajad ühiselt kaks New Hollandi-tüüpi kombaini, millest uuem on valmistatud 2013. aastal. “Kombainidega käiakse üksteise põldudel koristustöid tegemas. Tänavu toodetud kombainiga koristasingi pühapäeval talirüpsi Pärtlihansu osaühingu põllul,” lausus ta. “Kombainide ostmiseks saime PRIA-st ka investeeringutetoetust,” ütles Jukkum.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus