Palamusele uue mälestusmärgi püstitamist toetab ka riik

?Tegelikult on selle toetuse näol tegemist üldsuse poolt põlatud nn poliitilise saadikurahaga,? ütles Palamuse vallavanem Urmas Astel. ?Riigikogu liige Villu Reiljan otsustas nimelt sellest summast, mille üle temal võimalus otsustada oli, toetada võrdselt Elistvere loomaparki ja Palamusele uue Vabadussõja mälestusmärgi püstitamist. Meieni jõuab see raha kaitseministeeriumi kaudu. Vastava lepingu ministeeriumiga allkirjastame ilmselt tuleval nädalal.?

        Vallavanema sõnul katab kaitseministeeriumi kaudu saadav raha umbes kümnendiku uue samba püstitamiseks kuluvast summast. Vabatahtlikke annetusi on vallavalitsuse arvele kogunenud praeguseks umbes kümne tuhande krooni ulatuses ning neid saab teha edaspidigi, kandes raha vallavalitsuse arveldusarvele nr 1120055303 Hansapangas või makstes raha vallavalitsuse kassasse märgusõna all ?Vabadussõja ausammas? või ?Mälestusmärk?.

        Oma panuse mälestusmärgi jaoks raha kogumisse on otsustanud anda ka kultuurirahvas. Homme, 14. märtsil kell 19 toimub Palamuse rahvamajas emakeelepäeva kontsert, millel esinevad Palamuse segakoor ja põllumajandusministeeriumi kergemuusikakoor ning millele pääsemiseks on pileti ostmise asemel vaja teha vaba annetus Vabadussõjas langenute ausamba heaks.

        ?Kuna kontserdi korraldamine meilt kulutusi ei nõua, sest põllumajandusministeeriumi koor, meie oma koorist rääkimata, esineb tasuta, siis leidsime, et võiksime koguda hoopis annetusi üllal eesmärgil,? ütles Palamuse rahvamaja juhataja Valdi Reinas. ?Tallinna külaliskoori inimesed olid mõttega väga päri ning lubasid ka ise ausamba heaks annetusi teha.?

        1994. aastal Palamuse kalmistule püstitatud mälestussammast, mis toona rahapuuduse tõttu valitud odava tehnoloogia tõttu kiiresti amortiseerus, on uue samba püstitaja, OÜ S.P.M. Invest juba lammutama asunud. Nagu lammutatava samba puhulgi, võetakse ka uue rajamisel eeskujuks algne, 1924. aastal Anton Starkopfi kavandi järgi püstitatud ja 1952. aastal hävitatud mälestusmärk.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus