Palamusel tuleb jälle muuseumiöö

  

Pühapäeval, 18. mail tähistatakse kõikjal rahvusvahelist muuseumipäeva. Selle eelõhtul on paljude Euroopa muuseumide uksed avatud hilisööni. Kolmandat aastat lööb Euroopa muuseumide öö programmis kaasa ka Palamuse kihelkonnakoolimuuseum.

Laupäeva hommikul avab kihelkonnakoolimuuseum oma uksed, nagu ikka, kella kümnest hommikul, ent sedakorda ei suleta neid enne keskööd. Lisaks muuseumi ekspositsiooniga tutvumisele saavad külastajad sel päeval tasuta osaleda muuseumiprogrammis “Õpi kirjutama!”. Selle käigus saavad huvilised — ka need, kes tegelikult juba kirjaoskuse omandanud — proovida Tootsi ja tema kaasõpilaste moodi krihvliga tahvlile kirjutada.

Kella kahe ajal päeval esitletakse muuseumi uusi, natuke uuendatud infoga voldikuid, mida peale eestikeelsete on trükitud inglise, vene, soome ja saksa keeles.

“Tihedam turismihooaeg on ju algamas ning peame sedasorti trükistega hästi varustatud olema,” ütles muuseumi arendus- ja projektijuht Janek Varblas.

Kella poole kolmest on muuseumi tõllakuuri ukse ees hakkamas hobune ja köstri vedruvanker — selleks, et huvilised saaksid nendega “Kevade” tegelaste prototüüpide kodupaikadesse sõita. Retked toimuvad kella kuueni õhtul.

“Vedruvanker oli meil juba ammu, aga möödunud aastal sai see ka korralikult restaureeritud. Mõtlesime, et mis ta siis ikka niisama seisab, parem sõidutagu rahvast,” ütles Janek Varblas, lisades, et vedruvankrisõite “Kevadega” seotud paikadesse hakatakse korraldama ka tulevikus. Tuleb ainult leida koostööpartner(id), kes oleks(id) valmis seks otstarbeks hobust laenama: muuseumil endal kaeramootorit ju pole.

Soojad laulud

Muuseumi ärklisaalis saab vaadata Anatoli Makarevitši fotonäitust “Harrastusteatrid Lutsu püüdmas”. Samas ruumis saab vaadata ka kroonikakaadreid Palamuse muuseumis kunagi toimunud sündmustest ning kunagi käinud külalistest. Muuseumiöö programmi lõpetavad muusikud Bonzo ja Tõun ehk Andrus Albrecht ja Tõnu Timm, kelle kontsertkava “Soojad laulud”, algab kell 22.30.

Bonzo alustas tõsisemat muusikukarjääri laulva trummarina Sats Blues Bandis umbes 15 aastat tagasi. Aastaid laulis ta koos oma Rakvere sõpradest koosneva ansambliga Harvest Bob Dylani, Neil Youngi, Cat Stevensi, Donovani jt. folkrocki suuruste lugusid. Uuel sajandil alustas ta koostööd Eesti staazhika urban-folk ansambli Jää-äär kitarristi Tõnu “Tõun” Timmiga, kes 1980. aastatel mängis ansamblis Beergrass. Bonzo ja Tõun on tuntud ilusate luuletuste viisistajate ning esitajatena. Kommertsvankritele ronimise asemel püütakse oma isikupärale truuks jääda.

Teistmoodi

“Püüame muuseumiööl anda võimalikult mitmekesise pildi muuseumis toimuvatest tegevustest,” ütles Janek Varblas. Tema sõnul ei saa väikeses alevikus tegutsev muuseum loota küll sellisele külastajate tulvale nagu linnades tegutsevad muuseumid, ent natuke teistmoodi õhustikku nautida soovijaid on varasematel muuseumiöödel siiski kohale tulnud.

Kellele Palamusel pakutavast väheks jääb, võib Tartu linna kodulehelt uudistada, mida naabrite juures pakutakse: ülikoolilinnas on ju välja kuulutatud suisa muuseumikuu. Laupäeval on sealgi kõik muuseumid keskööni avatud. Pühapäeval saab aga näiteks kaasa lüüa jalgrattaretkel mööda nimeka arhitekti Arnold Matteuse (oma jälje on ta jätnud Jõgevalegi) loominguga seotud paiku ning osaleda muuseumimatkal Raekoja platsilt Raadile.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus