Palamusel tänati kultuuri- ja sporditegijaid ja esitleti väljanäitust tutvustavat filmi

17 minuti pikkuses filmis vahelduvad kaadrid väljanäituse eredamatest hetkedest intervjuudega, milles Riigikogu esimees Ene Ergma, keskkonnaminister Villu Reiljan, Riigikogu liige Ivari Padar, Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel, kirjastuse Maalehe Raamat direktor Signe Siim, Jõgeva maavanem Aivar Kokk ja Palamuse vallavanem Urmas Astel põhjendavad, milleks Palamuse vallale ja eesti rahvale seda väljanäitust ikkagi vaja on.

Lisaks sellele jooksevad filmi sisse ka valla alternatiivpõllumajanduse alal tegevaid ettevõtteid ? Luua, Luua Metsanduskooli ja Palamuse puukooli, Marga Roosikasvatust, Mokko ja Udu turismitalu ning Jaan Kuke sepikoda tutvustavad klipid.

“Kui Eesti inimesed ikka juba enam-vähem teavad, mis see Paunvere väljanäitus on, siis välismaalastele, näiteks Läti Piirivalve Orkestrile, keda me tänavusele väljanäitusele esinema kutsusime, polnud meil seda senini mitte millegi abil selgeks teha,” ütles vallavanem Urmas Astel.

Nüüd kavatsetaksegi filmi koopiaid toimetada valla kõigisse sõpruspiirkondadesse ? Liepa valda Lätis, Ikaaliste linna Soomes ja Ale kommuuni Rootsis, ent ka Eesti turismifirmadesse.

“Kuigi publikupuuduse üle pole väljanäitus kunagi kannatanud, suudaksime vaatamata väljanäituse platsi piiratusele siin siiski ka teatava koguse välisturiste vastu võtta. Väljanäitus võiks kuuluda mõnda turismipaketti ja bussidega võiks siia sõidutada Pärnu sanatooriumides puhkavaid välismaalasigi. Eriti uhke oleks aga, kui turistid saaksid sõita Tallinnast Kaarepere jaama rongiga, mida veab vana auruvedur, ning sealt edasi Palamusele toodaks nad hobuse ja vedruvankriga,” ütles Urmas Astel.

Tema sõnul tõi tänavune väljanäitus eriti eredalt esile ürituse potentsiaali: kui see sellise lausvihmaga peetud sai, siis vaevalt et selle toimumist üldse miski nii väga takistada saab. Väljanäitust tutvustavat filmi tehti esialgu valmis 100 koopiat: enamasti on need CDdel, osa aga ka videokassettidel. Kui esimesed sada otsa saavad, võib koopiaid aga vajadust mööda juurde teha.

Üksi ja vihmas

Filmi autori, praegu vabakutselise põlve pidava Olev Jaksiga sai vesteldud telefoni teel, sest esitlusele tal Tallinnast tol õhtul kahjuks sõita polnud võimalik.

“Ühest küljest on see muidugi n-ö müügifilm. Aga vaataja väljanäitusele meelitamise kõrval tahtsin ma näidata, milline võimas elu siin Palamusel üldse käib,” ütles Olev Jaksi.

“Vihm mulle töötegemisel otseseks takistuseks ei olnud, sest taipasin kummikud jalga ja vettpidava jaki selga tõmmata. Aga helikvaliteedi viis vihm veidi alla küll, sest vihmavarjule langevate piiskade krabin kippus intervjueeritava juttu summutama. Aga vihmavarjuta oleks kaamera jalle üles öelnud.”

Kui alguses pidi Jaksile üks Põlva mees appi ka tulema, siis lõpuks selgus, et kogu materjal tuleb tal siiski üksi üles võtta, sest Põlva mees läks samal päeval toimunud Kalmer Tennossaare matusele. Üksi oli aga päris keeruline kogu väljanäituse platsi “katta”, st kõigi sündmuste jälil traavida ja kõiki põnevaid inimesi-seiku tabada.

Et intervjueeritavaid intrigeerida, sõnastas Jaksi neile esitatud küsimuse üsna omapäraselt.

“Kui päris aus olla, siis küsisin neilt, et kellele seda jama siin üldse vaja on. Õnneks said kõik küsimuse mõttest aru ega pannud selle sõnastuse väikest nihestatust mulle pahaks,” ütles Jaksi. “Küsimuse enda lõikasin hiljem aga välja, jäid ainult sisukad vastused.”

Et Paunvere väljanäitus kunagi nii suureks ja rahvarohkeks kasvab, poleks Jaksi siis, kui ta koos Georg Pelisaarega ürituse korraldamise idee omal ajal välja käis (mõlemad mehed tegid siis mäletatavasti ETV Maahommiku saadet), küll arvanud.

“Aga seda ma ka ei uskunud, et asi läbi kukub: selleks on Palamuse Eesti rahva südamele liiga kallis paik. Siia tullakse ikka. Ehk nagu Villu Reiljan filmis antud intervjuus ütleb: sel päeval on Palamuse Eesti pealinn,” sõnas Jaksi.

Ihu- ja vaimutoit

Ent kolmapäevaõhtuse kokkusaamise peapõhjuseks oli siiski kultuuri- ja spordirahva ning neid toetanute tänamine. Kuigi sisuka kultuurieluga ja tugevas spordivallas on esile tõstmist väärijaid palju, ei hakatud nimepidi kedagi tunnustama, küll aga mõtisklesid Palamuse ja Kaarepere rahvamaja juhatajad Tiina Tegelmann ja Helgi Kaeval, Palamuse Naisseltsi juhatuse liige Helvi Pärnpuu, vallavanem Urmas Astel, vallavolikogu esimees Toomas Tuula, vallavolikogu haridus- ja kultuurikomisjoni esimees Ene Velström ning EELK Palamuse koguduse õpetaja Jaan Nuga huvitavalt kultuuri-, spordi- ja muu isetegemise osast ühe paikkonna elus. Eriti jäi meelde Jaan Nuga öeldu:

“Kui ihutoit jääb söömata, siis saad varsti, et kõht tühi on. Kui vaimutoit jääb söömata, sured nälga nii, et ise arugi ei saa.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus