Palamusel taas Theodor Lutsu filmipäevad

Eeloleval nädalavahetusel toimuvad Palamuse rahvamajas taas Theodor Lutsu filmipäevad. Traditsioon sai alguse juba 1996. aastal, mis tähistati Palamusel sündinud Eesti filmilooja, kirjanik Oskar Lutsu noorema venna Theodor Lutsu 100 aasta juubelit. 14. augustil on Theodor Lutsu 122. sünniaastapäev.


Lahtisest lühifilmide konkursist, mis oli palju aastaid filmipäevade programmi põhiosa, on viimasel ajal loobutud ning keskendutakse peamiselt kodumaiste uute (ja ka varasematel aastatel tehtud) filmide näitamisele.

Palamuse on üks tuntumaid Eesti filmivõttepaiku, siin tehtuist on muidugi kõige tähtsam „Kevade“, mille 1969. aastal toimunud võtteid just pool sajandit tagasi Tallinnfilmis ette valmistama asuti. Aga siin tehti ka üsna palju „Suve“ ja „Sügise“ võtetest.

Palamuse filmitäht Ingrid Isotamm

Nüüd võib öelda, et Palamusel on ka oma filmitäht. Tänavuste filmipäevade avafilmina esitatakse näitlejatari ja dokumentalisti Maria Avdjuško debüütmängufilmi „Tuliliilia“, mille peaosas on  palamuslane Ingrid Isotamm. Teos on pälvinud terve rea positiivseid arvustusi.

Reedeõhtune teine film on „Kevade” valmimisloost jutustav Anne-Mari Neideri dokumentaal „Kuidas tuli „Kevade““. Selles saavad sõna kõik tähtsamad „Kevade“ tegijad ning samuti osatäitjad, toonased koolilapsed.

Pühapäeval, 12. augustil algab programm kell 12 Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud dokumentaalfilmiga „Juured“, milles vaatlevad oma perekonnalugusid seitse Eesti naislavastajat: Nora Särak, Aljona Suržikova, Kersti Uibo, Moonika Siimets, Anna Hints ja Heilika Pikkov. Dokumentaalnovelle seovad üheks tervikuks Anu-Laura Tuttelbergi animafilmiklipid. Film on pälvinud paljude arvustajate tunnustuse.

Tõsise ja liigutava dokumentaalfilmisarja järel on Palamuse rahvamaja kinolinal Andres Puustusmaa komöödia kahe Eesti ja Venemaa superstaariga. Tõnu Kark ning Sergei Makovetski seiklevad kinolinal vananevate pättidena, kel pole tänapäevases uues ühiskonnaelus enam kerge oma kohta leida.

Jõgeva mees Ameerikas

Filmipäevad lõpetab nn „unustatud film“. Jõgevalt pärit filmimees Aare Tilk, kes praegu elab USAs, sai 1992. aastal Tallinnfilmis hakkama oma debüütmängufilmiga. See oli aeg, mil algas Eesti filmitootmise erastamine ja Tallinnfilm tegi viimaseid mängufilme (kõige viimane oli teatavasti Hardi Volmeri „Tulivesi“, mis tehti juba kahasse erastuudioga).

Aare Tilga retrofilm „Tule tagasi, Lumumba“ võeti omal ajal vastu soojalt ja seda näidati ka mitmel pool lastefilmide festivalidel.

Tegemist on väikeses linnakeses Heastes 1960. aastate alguses kulgeva argipäeva jälgimisega läbi koolipoisi (Ojar Rõuk) silmade.

Sündmustiku käivitab lugu, kui kultuurimaja juhatajaks tuleb kütkestav kaunitar (Anu Lamp), kellega koos tuleb linnakesse ning kohalikku kooli uus õpilane, 15aastane Lumumba (Ahto Heiden).

Aare Tilga debüütmängufilmi iseloomustab soe empaatia ja huumor, millega ta suudab jälgida ning ka kinolinal näidata lihtsate inimeste harilikku elu. Stsenaariumi aluseks on Toomas Raudami jutustus.

Theodor Lutsu filmipäevi Palamusel korraldab MTÜ Look.

JAAK LÕHMUS, filmilooja

blog comments powered by Disqus