Palamusel saab kuulata armastatud filmimuusikat

MTÜ Look korraldusel saab sel pühapäeval Palamuse kirikus teoks järjekordne suveklassikakontsert, millel kõlavad armastatud filmimeloodiad. Neid esitavad solistid Kadri Tegelmann (mezzosopran) ja Lauri Liiv (bariton) ning orkester Eesti Sinfonietta Lauri Sirbi juhatusel.

Kontserdikavas on nii eesti kui ka välismaistest filmidest pärit meloodiaid.

“Lauljad ise pakkusid välja, mida nad kumbki eraldi või duetina laulda tahaksid, ning dirigent vaatas valikud üle ja pani kava lõplikult kokku,” sõnas MTÜ Look eestvedaja Arne Tegelmann.

Laulude kõrval kõlab kontserdil ka orkestripalu. Avalooks on näiteks esimene osa Veljo Tormise orkestrisüidist “Kui Arno isaga koolimajja jõudis”, mis on saanud tuntuks tänu Oskar Lutsu “Kevade” järgi tehtud samanimelisele filmile. Eesti filmidest on kontserdil laulu või instrumentaalpalaga esindatud veel “Nukitsamees”, “Vallatud kurvid”, “Need vanad armastuskirjad” ja “Georg”, laia maalima filmitoodangust saavad kontserdil meenutatud “Mees, kes nuttis”, “Hüljatud”, “Kohtumine äiaga”, “Ohtlikud suhted”, “Ooperifantoom”, “See juhtus Brooklynis”, “Täielik mäluvahetus”, “Viiuldaja katusel”, “Evita”, “Võlumõõk”, “Farinelli” ja “Traviata”.

Esineb kodukirikus

Muusikapala võib filmi sattuda kahel viisil: see kas tellitakse heliloojalt konkreetse filmi tarvis või on see juba varem olemas ning filmitegijad leiavad selle filmi konteksti sobivat. Nii võib mõneski filmis kuulda üldtuntud klassikapalu, mille autorid surres aimatagi ei osanud, et midagi sellist nagu filmikunst üldse kunagi sünnib. Ka Palamuse suveklassikakontserdil kõlavad näiteks mõned Georg Friedrich Händeli, Henry Purcelli ja Wolfgang Amadeus Mozarti teosed, mis filmikontekstis uue kuue saanud ja vaatajais uutmoodi emotsioone esile kutsuvad.

Ühele solistidest, Kadri Tegelmannile, on Palamuse kirik tema kodukirik. Ta on õppinud Hollandi Rahvuslikus Ooperiakadeemias ja Madalmaade Ooperistuudios ning tegutseb Amsterdamis vabakutselise lauljana, ent pärit on ta Palamuse vallast ja teda on mitmel varasemalgi Palamusel toimunud suveklassikakontserdil esinemas kuuldud-nähtud.

Lauri Liivi tunneb Eesti muusika- ja teatripublik eelkõige muusikalilaulja ja -näitlejana. Tal on seljataga rollid lavastustes “Kuningas ja mina”, “Vampiiride tants”, “Väike õuduste pood”, “Hüljatud”, “Evita”, “Miss Saigon”, “Chess”, “West Side Story”, “Kassid”, “Jeesus Kristus superstaar” jne.

Paindlik kooslus

Eesti Sinfonietta on loominguliselt ärksatest muusikutest koosnev orkester. Pikki aastaid koos musitseerinud interpreedid on üheskoos esinenud Euroopa tuntud kontserdisaalides (Amsterdami Concertgebouw, Kölni ja Peterburi filharmoonia jne) ja mainekatel festivalidel. Orkestri koosseis sõltub tavaliselt sellest, mida hetkel mängitakse. See on paindlik kooslus, mis suudab esitada nii barokiaja kui ka tänapäeva muusikat. Peadirigenti orkestril pole, vaid eri projektides tehakse koostööd eri dirigentidega.

Lauri Sirp on lõpetanud 1993. aastal Eesti Muusikaakadeemia koorijuhtimise erialal ning 2002. aastal orkestrijuhtimise erialal. Alates 1993. aasta augustist töötab ta Vanemuise teatris. Samuti on ta teinud koostööd ERSO, Tallinna kammerorkestri ning Pärnu ja Mikkeli linnaorkestriga. Alates 2003. aastast dirigeerib ta etendusi ka Rahvusooperis Estonia.

Filmimuusikakontserdil üles astuvad solistid ja orkester on selle nädala algusest Tallinnas ühisproove teinud. Palamuse kiriku kõla saavad nad proovida kontserdipäeva pärastlõunal, kui pühapäevane jumalateenistus lõppenud.

“Kirikusse mahub kontserdi ajal 150-180 inimest, nii et neil, kes kindlasti sisse pääseda tahavad, soovitan pääsme eelnevalt Piletimaailmast ära osta,” ütles Arne Tegelmann.

Nagu mullugi, pakutakse suveklassikakontserdi vaheajal publikule veini ja suupisteid.

Kontserti toetavad Jõgevamaa koostöökoda ja Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus