Palamusel rullus lahti näitus taluarhitektuurist ja filmikunstist

Läinud nädalal avati Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi vana koolimaja teisel korrusel näitus „Eesti. Talu. Film“, mis on valminud Eesti vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskuse ja Eesti filmimuuseumi koostöös.


Näitust tutvustas idee autor ja üks tekstide kirjutaja, Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskuse projektide peaspetsialist Elo Lutsepp.
„See näitus on nii ruumi kui ka sisu poolest siia nagu loodud. Iga lause just kui sobib ideaalselt,“ ütles Lutsepp kohe alustuseks. Tegemist on näitusega, mis räägib taluarhitektuurist filmikunstis, samas jutustab see lugu filmikunstist taluarhitektuuri kaudu.

Seostub ka maakonnaga

Jõgevamaa inimestel on palju uudistada ja paljut äragi tunda, sest 13 filmist, mis näitusele üles rivistati, seostub tervelt viis maakonnaga ja Theodor või Oskar Lutsuga.
„Taluarhitektuuri ei saa võtta dekoratsioonina, vaid tihtilugu on majadel oma lugu jutustada ja sügav roll etendada. Filmipaikugi valitakse tavaliselt väga hoolega,“ nentis Lutsepp.
Idee näitus korraldada sündiski sellest, et nooremad filmiloojad hakkasid vabaõhumuuseumi poole pöörduma leidmaks ehedaid taluhooneid. Päästikuks, miks kõik näituseks vormus, oli film „Risttuules“, mille võttepaikade leidmisel samuti muuseumi poole pöörduti. Kõnealust filmi küll näitusel eksponeeritud ei ole.

Intervjuud filmitegijatega

„Valik, mis siin on, sündis filmiloojate ja filmimuuseumi koostöös, kui valiti olulisemad Eesti filmid, kus majale on antud suurem roll,“ jutustas Lutsepp. Nii saigi näitusele kolmteist tuntud filmi, tõsi, filmimuuseumis oli üleval ka nukufilm „Teofrastus“, mille võttepaik paraku lihtsalt Palamuse muuseumi ei mahtunud. Küll aga tasub näitusel jalutades silmad lahti hoida, sest üles on pandud ka kolm maketti hoonetest, mida enam looduses ei näe. Nii võib kohata maja filmist „Mehed ei nuta“, „Nukitsamehe“ tarbeks loodud tarekest ja 2015. aastal linastunud filmi „November“ Reinu talu.
Filminäituse materjalideks on suuresti intervjuud filmitegijatega, millest külastajal on võimalik lõigukesi lugeda. „Kui meil vähegi jõudu on, siis tahame näituse tarbeks kogutud materjalidest raamatu teha. Seda oleks võimalik järgmisel aastal suvisel Eestimaa tuurile kaasa haarata ja võttepaiku külastada,“ mõtiskles Lutsepp.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus