Palamusel peetakse täna juubeli-väljanäitust

Palamusel peetakse täna kahekümnendat Suurt Paunvere Väljanäitust ja Laata. Kauplemiskohad said ka tänavu juba nädal enne sündmust välja jagatud. Pileti ostnud laadaliste vahel loositakse seekord aga välja eriti mõnus peaauhind – munakujuline saun.


“Ligemale tuhat kauplemiskohta said meil tõesti juba nädal tagasi täidetud ja päris paljudele on tulnud äragi öelda,” ütles juubeliväljanäituse korraldustoimkonna juht Reelika Kivimurd.

Kaubanduslogistika eest vastutav Ivar Vinkmann lisas, et korraldajad püüavad seekord kauplejaid paremini paigutades ostjatele liikumiseks enam ruumi jätta.

“Tundub, et üleriigiline eesti toidu propaganda on tulemusi andnud: toidukauba pakkujad moodustavad seekord ligemale kolmandiku kauplejate üldarvust ja kaubavalik on väga lai,” sõnas Reelika Kivimurd.

“Eriti palju tuuakse laadale lihatooteid, nii et singivalmistamise Eesti meistrivõistlused võiks ilmselt “lambist” ära pidada,” lisas Ivar Vinkmann.

Toitlustamiseks ette nähtud 22 müügikohta jagasid korraldajad taas välja enampakkumise teel ja see toimus juba juunis. Kõik väljanäitusele toodav pole aga siiski mõeldud müümiseks või söömiseks. Näiteks loomi-linde tuuakse kohale ka lihtsalt näitamiseks. Loomi-linde eksponeeritakse majandusühistu kaupluse ees ja rahvamaja taga. Saab näha alpakasid, küülikuid ja muid vahvaid tegelasi, eriti palju tuuakse aga kohale lambaid. Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liit paneb välja isegi tõulammaste näituse.

“Huvi lambakasvatuse vastu on Eestis tõusutrendis, nii et selline näitus on igati asjakohane,” ütles Reelika Kivimurd.

Tema sõnul on Paunvere väljanäituse vastu üha enam huvi tundma hakanud autode ja põllutehnika maaletoojad. Mõned sedalaadi firmad on ka jutule võetud, ent päris Maamessi mõõtu masinaekspositsiooni jaoks pole Palamusel lihtsalt ruumi.

Nagu ikka, valitakse tänavugi parim laadakostüüm ja selle kandja saab auhinnaks 50 000 eurosenti. Auhind antakse üle kell 14 väljanäituse pealaval. Pärast seda jagatakse samas parematele eksponentidele kiitusekirju ja loositakse laadapääsme ostnute vahel välja OÜ-s Arel Plus valmistatud munakujuline saun.

“Kes sauna omanikuks saada, peab loosimise ajal lava juures olema. Seda eeldab meie loosimissüsteem,” sõnas Reelika Kivimurd.

Värskendatud lava

Pealavana toimib väljanäitusel, nagu ikka, Palamuse pargi laululava. See näeb tänu äsjasele rekonstrueerimisele väga šikk välja. Kui väljanäitus täna kell 10 avatakse, lõigataksegi uuendatud lava ees läbi avamislint.

Pealaval juhib päevaprogrammi Oskar Lutsu huumoripreemia tänavune laureaat Raivo E. Tamm. Pealava esinejate nimekiri on soliidne: üles astuvad ansablid Svjata Vatra ja Väikeste Lõõtspillide Ühing, puhkpilliorkester Popsid, tantsurühmad Dalderiši ja Trejdevini Lätist, tantsuklubi Mathilde, JJ-Street tantsukooli noored, tantsutrupp Dance Dream, Saaremaa naisrühm Kadaka Mari ning Palamuse valla taidlejad: segakoor Kuus Õuna, naisrühm Sirtsuline, segarühm Paunvere Tootsid-Teeled ning line-tantsijad.

“Üks ägedamaid külalisi on kindlasti Svjata Vatra,” ütles väljanäituse kultuuritoimkonna eestvedaja Ehtel Valk. “Eriti tore on see, et meie Sirtsulise ja Saaremaa Kadaka Mari naised saavad hitiks muutunud tantsu “Heinalised” esitada nii, et Svjata Vatra neid n-ö laivis saadab. See tants on ju loodud Svjata Vatra palale “Piimanaiste polka”.”

Kui tavaliselt on nn väike lava on toiminud Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi õuel, siis tänavu tasub kultuurinautijatel hoopis Rehe-Möldre aida õuele minna. Muuseumi juures on nimelt alanud uue külastuskeskuse ehitus ja seal on ruumi tavalisest napimalt.

Rehe-Möldre programmis on eriti palju noori esinejaid ja see “kõlksub” hästi “kokku” Eestis tänavu kestva laste ja noorte kultuuriaastaga.

“Väikesel laval astub üles palju meie enda noori muusikuid, aga kuulata saab ka soome folkansamblit Alusvasara. Selle liikmetel on Palamuse vallas suvekodu ja nad avaldasid soovi end siin avalikkusele näidata,” ütles Ehtel Valk.

Rehe-Möldre aita tasub seekord ka sisse vaadata, sest sinna pannakse üles Kolli talu keraamikastuudio näitus “Mul on savi”.

Nn nunnunäitus toimub taas gümnaasiumi suures saalis. Eile hommikupoolikul, kui Vooremaa väljanäituse ettevalmistusi kaemas käis, olid Tartumaa mehed Aivar Jõgar ja Raivo Polli just oma näituseeksponaatidega kohale jõudnud. Mäksa vallas elav Jõgar tõi näha hiidsibulad ja hiidmunad (mitte kanamunad, vaid murumunaliste sugukonda kuuluvad seened), Polli hiidkartuli. Jõgari kolmteist sibulat kaalusid kokku viis kilo, Polli hiidkartul 916 grammi ehk peaaegu kilo.

“Kui tudeng teeks vaid ühest kartulist ja ühest sibulast süüa, saaks ta kõhu tükiks ajaks täis,” viskas Aivar Jõgar nalja.

Loeb see, mis näitusel

Nunnunäituse toimkonna juht Helgi Kaeval tõdes, et väljanäituse eelse päeva teeb tema jaoks ärevaks mure selle pärast, kas näitusele ikka piisavalt kraami tuuakse. Aga senini on toodud.

“Tihti ütleb mõni meie suuri kõrvitsaid või kapsaid vaadates, et tal on kodus suuremad. Aga kodus võib paljugi olla, loeb see, mis näitusele toodud,” sõnas Helgi Kaeval.

Nunnunäitusel on täna väljas ka üks korjanduskast: MTÜ Ants Paju nimeline fond, mida juhib Antsu tütar Angela Rehi, on alustanud raha kogumist Jõgeva linna Ants Paju mälestuspingi püstitamiseks ning väljanäituse publikul on võimalus seda ettevõtmist omalt poolt toetada.

Uudisasjaks on tänavu see, et Eesti Metsaselts viib väljanäituse ajal läbi raiespordi seeriavõistluse xTREEm Cup 2017 viimase osavõistluse Top 10. Saemehed – ja neid on võistlusel peale Eesti veel Lätist, Leedust, Soomest ja Valgevenest – hakkavad toimetama lasteaia tagusel puhkealal ja huvilised võivad nende tegemisi sinna kaema minna. Kell 17.30 on pealaval raievõistluse autasustamine.

Nagu ikka, grillitakse väljanäituse ajal terveid sigu ehk siis toimub võistlus nimega Suur Sigadus. Grillijate juures tegutseb ka eraldi lava, millel astub üles Suurbritannia-Eesti segakoosseis Louie Digman & Ferriday Express.

Väljanäituse toimkonna juht Reelika Kivimurd tõdes, et viimase aja vihmade tõttu on korraldajatele seekord tõsiseks väljakutseks parkimise korraldamine. Parklad on, nagu ikka, sisse seatud kõigi Palamusele toovate teede äärde, aga arvata on, et need kipuvad poriseks muutuma. Kaarepere pool on parkimine keeruline ka seetõttu, et vallamaja naabruses käib lasteaia ehitus. Tema sõnul olid Palamuse aleviku ümber tegutsevad põllumajandusettevõtjad vastutulelikud ning koristasid parklaks sobivatelt põldudelt aegsasti vilja ära.

“Kõik, kes said, aitasid väljanäituse kordaminekule igapidi kaasa,” ütles Reelika Kivimurd. “Vihma pärast ei jää ükski kaupleja laadale tulemata ja võimalike porri kinnijääjate väljaaitamiseks on meil traktorid valmis pandud.”

Palamuse vallavanem Rait Persidski tõdes, et juba kahekümnendat korda toimuv Suur Paunvere Väljanäitus on muutunud teguriks, mis kujundab Palamuse nägu ja mis toob sellele paigale väärilist tunnustust.

“Palamuse on niigi teistest Eesti paikadest selgelt eristuv,” sõnas vallavanem. “Väljanäituse korraldamisega tõestame, et julgeme ette võtta suuri asju ja need ka teoks teha.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus